Najdłuższe bloki Polski

Warszawski Jamnik. To jeden z najdłuższych bloków w Polsce; powstał w PRL-u jako parawan na rudery

2024-12-21 12:11

Blok Jamnik z ul. Kijowskiej 11 powstał na przeciwko dworca Warszawa Wschodnia w 1973 roku. Długość budynku ma prawdopodobnie dość przykrą genezę - miał zasłonić nieprzyjemną dla oka turysty zabudowę Szmulowizny, która witała opuszczających nowy, wspaniały dworzec. Dziś mierzący ponad pół kilometra (508 m) Jamnik uznawany jest za najdłuższy blok Warszawy tworzący jedną prostą linię.

Spis treści

  1. Jamnik. Najdłuższy blok Warszawy (tworzący linię prostą)
  2. Czy Jamnik rzeczywiście był parawanem?
  3. Najdłuższe bloki w Polsce
Najbardziej nietypowe domy w Polsce

Jamnik. Najdłuższy blok Warszawy (tworzący linię prostą)

16 stycznia 1969 roku, po długich latach budowy, otwarto nowy budynek dworca Warszawa Wschodnia - wtedy najbardziej reprezentacyjny i nowoczesny dworzec stolicy, Mister Warszawy 1969 roku. Wieść niesie, że nie pasowało jedynie otoczenie - turystów i podróżnych wychodzących z budynku witał "niewygodny" widok na zaniedbaną Szmulowiznę.

W 1971 roku Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa "Praga" przystąpiła do budowy bloku-parawanu.

Budynek powstał po to, aby zasłonić widok na stare, rozpadające się budynki na Szmulkach. Jest to rodzaj parawanu, często stosowany przez modernistów zabieg. Chodzi o to, aby przysłaniać to, co jest niewygodne

— twierdzi Jarosław Trybuś, zastępca dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie cytowany m.in. przez Eskę.

Mierzący 508 metrów blok usytuowano na przeciwko dworca, w linii prostej zasłaniając wszystko, co za nim. Budynek nie jest szczególnie wysoki. W obliczu jego długości, 7 pięter wygląda wręcz niepozornie. Architektami, który wykonali projekt Jamnika, nazywanego też deską, byli Jan Kalinowski i Józef Korniak, obaj z Wrocławia.

Czy Jamnik rzeczywiście był parawanem?

Dla porządku trzeba nadmienić, że teorii Jarosława Trybusia nie potwierdzają założenia konkursowe oraz uzasadnienie sądu konkursowego, który wybrał projekt Kalinowskiego i Korniaka. Do intencji architektów nie mamy natomiast dostępu.

Według sądu SARP, koncepcję wybrano dlatego, że najlepiej współgrała z budynkiem dworca (duża część projektów zakładała pojedyncze bloki punktowo rozsiane po obszernej działce, co kompozycyjnie mniej współgrało z otoczeniem). Ponadto, projekt miał uwzględnić szereg lokali usługowych wzdłuż ulicy tak, by były lepiej dostępne dla podróżnych. Projekt Kalinowskiego i Korniaka był jednym z nielicznych, który rozwiązywał ten wymóg poprawnie.

Operowanie dużymi elementami architektury pozwala na uzyskanie właściwej skali przestrzennej w sąsiedztwie dużego, ruchliwego dworca kolejowego i w centrum dzielnicy. Ponadto wobec obowiązującej dużej intensywności zabudowy koncentrowanie brył pozwala na uzyskanie większych przestrzeni otwartych, co umożliwia lepsze ich zagospodarowanie i znacznie poprawia warunki mieszkaniowe

— czytamy w komentarzu pokonkursowym SARP. Być może sąd zdawał sobie sprawę z hipotetycznych parawanowych intencji architektów (o których możemy dziś wyłącznie snuć domysły). W uwagach do koncepcji Kalinowskiego i Korniaka czytamy bowiem:

Zastrzeżenia budzi dobór typu budynku usytuowanego wzdłuż ul. Kijowskiej.

Trzeba jednak pamiętać, że były to czasy PRL-u i nie zawsze oficjalna wersja wydarzeń była tą rzeczywistą. Teoria parawanu brzmi oczywiście sensacyjnie i (niestety) bardzo prawdopodobnie - mimo wszystko zalecamy przyjęcie jej ze szczyptą krytycyzmu. Jak było w rzeczywistości, możemy dziś tylko przypuszczać - zarówno autorzy bloku, jak i skład sądu konkursowego SARP i Czesław Kotela, ówczesny naczelny inżynier Warszawy, już nie żyją.

Architektura Murator Google News
Autor:

Najdłuższe bloki w Polsce

508 metrów długości czyni Jamnika najdłuższym prostym blokiem i budynkiem w Warszawie. Mimo to nie może się mierzyć z Pekinem czyli Przyczółkiem Grochowskim (proj. Zofia i Oskar Hansenowie), który ciągnie się nieprzerwanie przez ok. 1800 metrów, jednak z wieloma załamaniami pod kątem prostym oraz różnicami w liczbie kondygnacji. To jednocześnie jeden z najdłuższych budynków Europy i świata.

Dłuższy od Jamnika jest 10-piętrowy Falowiec - najdłuższy prosty blok w Polsce (proj. Tadeusz Różański, Janusz Morek i Danuta Olędzka) o długości 806 metrów, który niedawno skończył 50 urodziny. Najdłuższy falowiec Gdańska (łącznie jest ich 8) czeka na remont elewacji. Przez wzgląd na rozmiar budynku, długość trwania remontu szacuje się 8 lat.

Źródła: eska.pl, Architektura (1967, nr 2)

Zobacz także: Osiedle Gwiazdy w Katowicach. W 7 potężnych blokach z PRL-u mieszka ponad 6 tysięcy osób

Architektura-murator. Podcast 30/30
Anna Cymer: Ależ to jest brzydkie!