Architektura MuratorKrytykaAmazing City: Łódź – ostatnie nieodkryte miasto

Amazing City: Łódź – ostatnie nieodkryte miasto

Liczący 18 stron folder demaskuje nieprawdziwość mitów o Łodzi jako szarym, „nijakim”, bezwartościowym mieście. Wciąż istnieje tu ok. 300 fabryk, z których rewitalizacji poddano już blisko 50. Nie ma do tej pory przekonującej odpowiedzi, co nakazywało bezdusznym kapitalistom budować tak piękne i wystawne obiekty służące przecież tylko produkcji. Mamy też w Łodzi 25 okazałych pałaców i 150 niezwykłych willi fabrykanckich. Większość mieści w sobie ważne społecznie i kulturowo instytucje – recenzja Marka Janiaka.

Amazing City: Łódź – ostatnie nieodkryte miasto
AMAZING CITY: ŁÓDŹ – OSTATNIE NIEODKRYTE MIASTO, URZĄD MIASTA ŁODZI 2014

Liczący 18 stron folder demaskuje nieprawdziwość mitów o Łodzi jako szarym, „nijakim”, bezwartościowym mieście. W latach 90. XIX wieku rozwijała się ona najszybciej w Europie. Po dynamicznym rozwoju pozostała architektoniczno-urbanistyczna struktura z kamienicami, ulicami, podwórkami, placami, parkami. To największy obszar historycznego miasta w Polsce, liczący 1600 ha.

Łódź ma też największą powierzchnię terenów zielonych ze wszystkich miast polskich. Wiele parków zbudowali XIX-wieczni kapitaliści. Wznosili też szkoły, szpitale i domy mieszkalne. Wciąż istnieje ok. 300 fabryk (z 1000, jakie spisano w latach 20.) – zrewitalizowanych jest blisko 50. Nie ma do tej pory przekonującej odpowiedzi, co nakazywało bezdusznym kapitalistom budować tak piękne i wystawne obiekty służące przecież tylko produkcji. Mamy też w Łodzi 25 okazałych pałaców i 150 niezwykłych willi fabrykanckich. Większość mieści w sobie ważne społecznie i kulturowo instytucje. 4000 kamienic, tworzących pierzeje ulic, to zbiór znakomitych przykładów historyzmu, eklektyzmu czy secesji. W dodatku okazuje się, że fabryki z tego okresu doskonale przejmują funkcje obiektów usługowych, mieszkalnych i biurowych. Kamienice zaś zaczynają wracać do łask jako optymalny model prestiżowego mieszkalnictwa w centrum, który bez trudu można uwspółcześnić. A fragmenty, gdzie „nie dokończono” miasta, czyli przerwy w pierzejach lub wypełnione dziką zielenią wnętrza kwartałów, dają szansę stworzenia uporządkowanych, przyjaznych enklaw zieleni w gęstej strukturze miejskiej.

Autor: Marek Janiak
Działamy dla Pragi: poradnik aktywności lokalnej po polsku i ukraińsku „Poradnik Aktywności Lokalnej. Działamy dla Pragi. Порадник З Активізації Місцевої Громади. Діємо для Праги” to pierwsza publikacja wydana po polsku i ukraińsku, mająca na celu ułatwienie orientowania się w tym, jak działać na rzecz lokalnej wspólnoty i najbliższego otoczenia oraz jak korzystać z przywilejów i obowiązków obywatelskich.
Grzegorz Piątek laureatem Paszportów POLITYKI za książkę „Gdynia obiecana” Grzegorz Piątek został laureatem Paszportów POLITYKI za swoją nową książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”. To znakomita opowieść o mieście, która stawia pytanie o modernizację – uzasadniało jury.
Premiera książki „Mistrzowie Architektury 2004-2021” Katowicki SARP zaprasza na premierę książki „Mistrzowie Architektury 2004-2021”. Publikacja to nie tylko album prezentujący najważniejsze światowe realizacje, ale też reportaż przedstawiający ostatnie kilkanaście lat działalności katowickiego oddziału stowarzyszenia.
Socmodernizm: nowy poradnik dobrych praktyk architektonicznych Na 17 grudnia zaplanowano premierę kolejnego poradnika dobrych praktyk architektonicznych, tym razem poświęconego architekturze socmodernizmu. Publikacja z jednej strony pełni funkcję praktycznej instrukcji dla architektów, inwestorów i zarządców nieruchomości w przystępny sposób wyjaśniającej, jak prowadzić odpowiednie konserwacje i remonty, z drugiej – subiektywnego przewodnika po socmodernistycznej architekturze stolicy.
„Architektura-murator” na BAZARCHU! Już w najbliższy weekend kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek i wydawnictw architektonicznych. W programie m.in. spotkanie autorskie z Czesławem Bieleckim, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz teatralna adaptacja komiksu „Robert Moses. Ukryty władca Nowego Jorku”. Nie zabraknie też „Architektury-murator” ze specjalną ofertą prenumeraty dla wszystkich pasjonatów czytelnictwa!
Czy warto zajmować się projektowaniem liter? Bezpłatna publikacja Otwiera oczy, obala mity, prezentuje świat niezależnych projektantów krojów pisma w Polsce. Cyfrową wersję publikacji „Independent Type” można pobrać bezpłatnie.