Architektura MuratorKrytykaArchi.TEKTURKI. Warszawskie budynki 1945-2013

Archi.TEKTURKI. Warszawskie budynki 1945-2013

"Archi.TEKTURKI. Warszawskie budynki 1945-2013" to opowieść o powojennych budynkach stolicy i ich twórcach, niezwykłe ilustracje i ręcznie składane makiety budynków, zrealizowane w technologii pop-up. Premiera oraz spotkanie z Marleną Happach, autorką książki, odbędzie się 31 maja w Służewskim Domu Kultury.

Architekturki

Książka prezentuje wybrane założenia architektoniczne i urbanistyczne Warszawy za pomocą ilustracji i ręcznie składanych makiet budynków zrealizowane w technologii pop-up. Z kart publikacji wyłaniają takie obiekty jak Pałac Kultury i Nauki, Sejm RP, Rotunda, Most Świętokrzyski, Muzeum Powstania Warszawskiego czy Stadion Narodowy. Książka również historię architektów - autorów wybranych projektów. Oszczędna w formie – poprzez zastosowanie techniki laserowego wycinania, ma skupić uwagę czytelnika na bryle i problematyce architektonicznej, tak aby w jasny sposób przeprowadzić przez wybrane zagadnienia dotyczące m.in. warszawskiego modernizmu. Choć skierowana jest przede wszystkim do młodych czytelników, ze względu na wyjątkową formę, publikacja zainteresuje również dorosłych.

Premiera książki odbędzie się w Służewskim Domu Kultury, budynku będącym jednym z bohaterów "Architekturek". Spotkanie z autorką Marleną Happach oraz twórcą ilustracji Robertem Czajką poprowadzi Bogna Świątkowska - dziennikarka, promotorka kultury, prezes Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana.

Twórcy książki zdradzą ciekawe historie dotyczące budynków opisanych w książce, opowiedzą o pracy nad publikacją, a także skąd został zaczerpnięty pomysł i na czym polega idea form przestrzennych zawartych w książce. Uczestnicy będą mieli także możliwość zadawania pytań autorom: Marlenie Happach - architektce urbanistce, Wiceprezesce Oddziału Warszawskiego SARP, Prezesce i założycielce Stowarzyszenia ODBLOKUJ, zdobywczyni wielu nagród oraz Robertowi Czajce - grafikowi, malarzowi, współzałożycielowi Grupy Twożywo.

Podczas premiery nasi najmłodsi goście mogą liczyć na dodatkowe atrakcje. Jedną z nich będzie możliwość zaprojektowania i wydrukowania wybranych symboli architektonicznych Warszawy w postaci trójwymiarowych foremek do ciasta.

Uczestnicy spotkania zbudują także kolorowe miasto. Wykorzystają do tego folię, tekturę, kartony, pudła, czy pudełka z recyklingu. Zajęcia plastyczne poprowadzi Kamil Niedziałek, który pomoże dzieciom stworzyć niepowtarzalne, wielkoformatowe dzieło.

Wszyscy chętni będą mieli możliwość wykonania w technice sitodruku wyjątkowego nadruku - wzoru przygotowanego specjalnie na tę okazję. Warsztaty sitodruku, twórczej metody nanoszenia motywów graficznych na tekstylia, poprowadzi Kwiaciarnia Grafiki.

W programie:
- godz. 16.00, spotkanie z autorami
- pokaz druku 3D, artystyczne warsztaty tworzenia z tektury, warsztaty sitodruku
- godz. 17.30, koncert projektu muzycznego dla dzieci Jerz Igor (wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona)

Premiera: 31.05.2015 (niedziela) godz. 16.00
Miejsce: Służewski Dom Kultury
Prowadzenie: Bogna Świątkowska

Książka została przygotowana przez Instytut Stefana Starzyńskiego, oddział Muzeum Powstania Warszawskiego pod patronatem warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów.

Działamy dla Pragi: poradnik aktywności lokalnej po polsku i ukraińsku „Poradnik Aktywności Lokalnej. Działamy dla Pragi. Порадник З Активізації Місцевої Громади. Діємо для Праги” to pierwsza publikacja wydana po polsku i ukraińsku, mająca na celu ułatwienie orientowania się w tym, jak działać na rzecz lokalnej wspólnoty i najbliższego otoczenia oraz jak korzystać z przywilejów i obowiązków obywatelskich.
Grzegorz Piątek laureatem Paszportów POLITYKI za książkę „Gdynia obiecana” Grzegorz Piątek został laureatem Paszportów POLITYKI za swoją nową książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”. To znakomita opowieść o mieście, która stawia pytanie o modernizację – uzasadniało jury.
Premiera książki „Mistrzowie Architektury 2004-2021” Katowicki SARP zaprasza na premierę książki „Mistrzowie Architektury 2004-2021”. Publikacja to nie tylko album prezentujący najważniejsze światowe realizacje, ale też reportaż przedstawiający ostatnie kilkanaście lat działalności katowickiego oddziału stowarzyszenia.
Socmodernizm: nowy poradnik dobrych praktyk architektonicznych Na 17 grudnia zaplanowano premierę kolejnego poradnika dobrych praktyk architektonicznych, tym razem poświęconego architekturze socmodernizmu. Publikacja z jednej strony pełni funkcję praktycznej instrukcji dla architektów, inwestorów i zarządców nieruchomości w przystępny sposób wyjaśniającej, jak prowadzić odpowiednie konserwacje i remonty, z drugiej – subiektywnego przewodnika po socmodernistycznej architekturze stolicy.
„Architektura-murator” na BAZARCHU! Już w najbliższy weekend kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek i wydawnictw architektonicznych. W programie m.in. spotkanie autorskie z Czesławem Bieleckim, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz teatralna adaptacja komiksu „Robert Moses. Ukryty władca Nowego Jorku”. Nie zabraknie też „Architektury-murator” ze specjalną ofertą prenumeraty dla wszystkich pasjonatów czytelnictwa!
Czy warto zajmować się projektowaniem liter? Bezpłatna publikacja Otwiera oczy, obala mity, prezentuje świat niezależnych projektantów krojów pisma w Polsce. Cyfrową wersję publikacji „Independent Type” można pobrać bezpłatnie.