Architektura MuratorKrytykaArchi.TEKTURKI. Warszawskie budynki 1945-2013

Archi.TEKTURKI. Warszawskie budynki 1945-2013

"Archi.TEKTURKI. Warszawskie budynki 1945-2013" to opowieść o powojennych budynkach stolicy i ich twórcach, niezwykłe ilustracje i ręcznie składane makiety budynków, zrealizowane w technologii pop-up. Premiera oraz spotkanie z Marleną Happach, autorką książki, odbędzie się 31 maja w Służewskim Domu Kultury.

Architekturki

Książka prezentuje wybrane założenia architektoniczne i urbanistyczne Warszawy za pomocą ilustracji i ręcznie składanych makiet budynków zrealizowane w technologii pop-up. Z kart publikacji wyłaniają takie obiekty jak Pałac Kultury i Nauki, Sejm RP, Rotunda, Most Świętokrzyski, Muzeum Powstania Warszawskiego czy Stadion Narodowy. Książka również historię architektów - autorów wybranych projektów. Oszczędna w formie – poprzez zastosowanie techniki laserowego wycinania, ma skupić uwagę czytelnika na bryle i problematyce architektonicznej, tak aby w jasny sposób przeprowadzić przez wybrane zagadnienia dotyczące m.in. warszawskiego modernizmu. Choć skierowana jest przede wszystkim do młodych czytelników, ze względu na wyjątkową formę, publikacja zainteresuje również dorosłych.

Premiera książki odbędzie się w Służewskim Domu Kultury, budynku będącym jednym z bohaterów "Architekturek". Spotkanie z autorką Marleną Happach oraz twórcą ilustracji Robertem Czajką poprowadzi Bogna Świątkowska - dziennikarka, promotorka kultury, prezes Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana.

Twórcy książki zdradzą ciekawe historie dotyczące budynków opisanych w książce, opowiedzą o pracy nad publikacją, a także skąd został zaczerpnięty pomysł i na czym polega idea form przestrzennych zawartych w książce. Uczestnicy będą mieli także możliwość zadawania pytań autorom: Marlenie Happach - architektce urbanistce, Wiceprezesce Oddziału Warszawskiego SARP, Prezesce i założycielce Stowarzyszenia ODBLOKUJ, zdobywczyni wielu nagród oraz Robertowi Czajce - grafikowi, malarzowi, współzałożycielowi Grupy Twożywo.

Podczas premiery nasi najmłodsi goście mogą liczyć na dodatkowe atrakcje. Jedną z nich będzie możliwość zaprojektowania i wydrukowania wybranych symboli architektonicznych Warszawy w postaci trójwymiarowych foremek do ciasta.

Uczestnicy spotkania zbudują także kolorowe miasto. Wykorzystają do tego folię, tekturę, kartony, pudła, czy pudełka z recyklingu. Zajęcia plastyczne poprowadzi Kamil Niedziałek, który pomoże dzieciom stworzyć niepowtarzalne, wielkoformatowe dzieło.

Wszyscy chętni będą mieli możliwość wykonania w technice sitodruku wyjątkowego nadruku - wzoru przygotowanego specjalnie na tę okazję. Warsztaty sitodruku, twórczej metody nanoszenia motywów graficznych na tekstylia, poprowadzi Kwiaciarnia Grafiki.

W programie:
- godz. 16.00, spotkanie z autorami
- pokaz druku 3D, artystyczne warsztaty tworzenia z tektury, warsztaty sitodruku
- godz. 17.30, koncert projektu muzycznego dla dzieci Jerz Igor (wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona)

Premiera: 31.05.2015 (niedziela) godz. 16.00
Miejsce: Służewski Dom Kultury
Prowadzenie: Bogna Świątkowska

Książka została przygotowana przez Instytut Stefana Starzyńskiego, oddział Muzeum Powstania Warszawskiego pod patronatem warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów.

Warszawa rysuje Skopje: nowa publikacja Centrum Architektury Nakładem Centrum Architektury ukazała się książka „Warszawa rysuje Skopje” autorstwa Kingi Nettmann-Multanowskiej. Autorka, od lat niestrudzenie badająca polskie wątki na terenie Gruzji i Macedonii Północnej, odkrywa przed czytelnikiem wciąż mało znaną historię udziału architektów z Polski w odbudowie Skopje po tragicznym trzęsieniu ziemi z 1963 roku.
Lista nieobecności: Janusz Sepioł o Archiprzewodniku Roberta Koniecznego i Tomasza Malkowskiego Lista obiektów zebranych w Archiprzewodniku budzi kilka zasadniczych pytań dotyczących całych obszarów nieobecności. Właściwie nie ma tu wsi. Trudno też znaleźć jakieś realizacje urbanistyczne. Nie ma architektury przemysłowej ani obiektów inżynierskich. Państwo jako inwestor, poza sferą kultury, właściwie nie istnieje.
Alcazar: uniwersalna opowieść o patologiach przemysłu budowlanego Nakładem Centrum Architektury wyszedł kolejny komiks. „Alcazar” Simona Lamoureta to fabularyzowana opowieść o pracownikach na indyjskiej budowie, ukazująca nepotyzm, opóźnianie wypłat, przemocowe relacje i łapówkarstwo.
„Architektki” Agaty Twardoch: 19 inspirujących rozmów z wyjątkowymi architektkami „Ta książka powstała ze złości” – pisze autorka we wstępie. „Złości na to, że kobietom w świecie architektury jest trudniej, są mniej doceniane i rzadziej nagradzane. I to nie dlatego, że są niewystarczająco dobre”. Właśnie ukazały się „Architektki” Agaty Twardoch, a my jesteśmy partnerem tej publikacji.
Archiprzewodnik po Polsce: Konieczny i Malkowski tym razem oprowadzają po polskiej architekturze współczesnej „Archiprzewodnik po Polsce” prezentuje nie tylko nowe polskie ikony, nagradzane w najważniejszych konkursach, ale też subiektywny wybór realizacji, które – zdaniem autorów – wyróżniają się innowacyjnym myśleniem o architekturze. Robert Konieczny i Tomasz Malkowski tym razem zabierają nas w podróż po polskich miastach i miasteczkach, wskazując zarówno przełomowe gmachy publiczne, jak i domy jednorodzinne czy obiekty małej architektury.
ArchiKod: nowa książka Czesława Bieleckiego Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki i Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki „ArchiKod” Czesława Bieleckiego oraz spotkanie z autorem. „Architektura-murator” jest patronem medialnym publikacji.