Architektura MuratorKrytykaArchi.TEKTURKI. Warszawskie budynki 1945-2013

Archi.TEKTURKI. Warszawskie budynki 1945-2013

"Archi.TEKTURKI. Warszawskie budynki 1945-2013" to opowieść o powojennych budynkach stolicy i ich twórcach, niezwykłe ilustracje i ręcznie składane makiety budynków, zrealizowane w technologii pop-up. Premiera oraz spotkanie z Marleną Happach, autorką książki, odbędzie się 31 maja w Służewskim Domu Kultury.

Architekturki

Książka prezentuje wybrane założenia architektoniczne i urbanistyczne Warszawy za pomocą ilustracji i ręcznie składanych makiet budynków zrealizowane w technologii pop-up. Z kart publikacji wyłaniają takie obiekty jak Pałac Kultury i Nauki, Sejm RP, Rotunda, Most Świętokrzyski, Muzeum Powstania Warszawskiego czy Stadion Narodowy. Książka również historię architektów - autorów wybranych projektów. Oszczędna w formie – poprzez zastosowanie techniki laserowego wycinania, ma skupić uwagę czytelnika na bryle i problematyce architektonicznej, tak aby w jasny sposób przeprowadzić przez wybrane zagadnienia dotyczące m.in. warszawskiego modernizmu. Choć skierowana jest przede wszystkim do młodych czytelników, ze względu na wyjątkową formę, publikacja zainteresuje również dorosłych.

Premiera książki odbędzie się w Służewskim Domu Kultury, budynku będącym jednym z bohaterów "Architekturek". Spotkanie z autorką Marleną Happach oraz twórcą ilustracji Robertem Czajką poprowadzi Bogna Świątkowska - dziennikarka, promotorka kultury, prezes Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana.

Twórcy książki zdradzą ciekawe historie dotyczące budynków opisanych w książce, opowiedzą o pracy nad publikacją, a także skąd został zaczerpnięty pomysł i na czym polega idea form przestrzennych zawartych w książce. Uczestnicy będą mieli także możliwość zadawania pytań autorom: Marlenie Happach - architektce urbanistce, Wiceprezesce Oddziału Warszawskiego SARP, Prezesce i założycielce Stowarzyszenia ODBLOKUJ, zdobywczyni wielu nagród oraz Robertowi Czajce - grafikowi, malarzowi, współzałożycielowi Grupy Twożywo.

Podczas premiery nasi najmłodsi goście mogą liczyć na dodatkowe atrakcje. Jedną z nich będzie możliwość zaprojektowania i wydrukowania wybranych symboli architektonicznych Warszawy w postaci trójwymiarowych foremek do ciasta.

Uczestnicy spotkania zbudują także kolorowe miasto. Wykorzystają do tego folię, tekturę, kartony, pudła, czy pudełka z recyklingu. Zajęcia plastyczne poprowadzi Kamil Niedziałek, który pomoże dzieciom stworzyć niepowtarzalne, wielkoformatowe dzieło.

Wszyscy chętni będą mieli możliwość wykonania w technice sitodruku wyjątkowego nadruku - wzoru przygotowanego specjalnie na tę okazję. Warsztaty sitodruku, twórczej metody nanoszenia motywów graficznych na tekstylia, poprowadzi Kwiaciarnia Grafiki.

W programie:
- godz. 16.00, spotkanie z autorami
- pokaz druku 3D, artystyczne warsztaty tworzenia z tektury, warsztaty sitodruku
- godz. 17.30, koncert projektu muzycznego dla dzieci Jerz Igor (wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona)

Premiera: 31.05.2015 (niedziela) godz. 16.00
Miejsce: Służewski Dom Kultury
Prowadzenie: Bogna Świątkowska

Książka została przygotowana przez Instytut Stefana Starzyńskiego, oddział Muzeum Powstania Warszawskiego pod patronatem warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów.

Piątek w Łazienkach: nowy przewodnik Grzegorza Piątka „Łazienki Królewskie. Przewodnik po historii i architekturze” Grzegorza Piątka to pierwsza tego typu publikacja wydana nakładem Muzeum Łazienki Królewskie.
Kultowe publikacje Muzeum Architektury do pobrania za darmo! Muzeum Architektury we Wrocławiu udostępnia on-line najważniejsze i najbardziej poszukiwane wydawnictwa. Na razie bezpłatnie pobrać można cztery publikacje.
Cztery ściany i dach Reiniera de Graafa. Premiera książki Krakowski Instytut Architektury oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji oraz na spotkanie z jej autorem Reinierem de Graafem, który jest jednym z partnerów w słynnym holenderskim biurze OMA.
BAZARCH* 2019 Warszawa – nowości, wystawcy, wydarzenia towarzyszące W przedostatni listopadowy weekend odbędzie się w Warszawie kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek o architekturze i mieście. Tradycyjnie towarzyszyć mu będą spotkania z autorami, premiery książek oraz dyskusje i wykłady.
Laka Perspectives 2: projektowanie dla świata przyszłości Głos udzielany jest architektom, urbanistom, inżynierom takich specjalności, jak biodizajn, informatyka albo robotyka, ale taż badaczom środowiska współczesnej mobilności czy sztucznej inteligencji. O drugim tomie Laka Perspectives wydanym przez Fundację Laka pisze Grzegorz Stiasny.
Fragments of Metropolis 3: ekspresjonizm górą Książka ma charakter atlasu, ułożonego według niezbyt zrozumiałego porządku – nie jest on chronologiczny, nie rządzi nim też geografia czy typologia budowli. Na kolejnych stronach zaprezentowano budynki użyteczności publicznej i mieszkalne, czasem obiekty małej architektury. Piszą Pitor Lewicki i Kazimierz Łatak.