Biomateriały to nasza przyszłość: rozmowa z Patricią Urquiolą

i

Autor: Archiwum Architektury Patricia Urquiola; fot. serwis prasowy

Biomateriały to nasza przyszłość: rozmowa z Patricią Urquiolą

2021-12-17 13:19

Teraz mamy idealny moment, aby wdrożyć rozwiązania, o których do tej pory jedynie teoretyzowaliśmy. Zastosować multidyscyplinarne podejście do projektowanych obiektów, przestrzeni, a nawet miast – o postpandemicznych zmianach w biurowej rzeczywistości i nowy trendach w aranżacji wnętrz mówi hiszpańska architektka Patricia Urquiola.

Temat zrównoważonego rozwoju i ekologii odgrywa coraz większą rolę w projektowaniu. Wiele rozwiązań debiutuje w przestrzeniach biurowych. Co jest dla Ciebie najciekawsze w tym obszarze i co jeszcze można zmienić, aby wzmocnić ten trend?Patricia Urquiola: Naprawdę wierzę, że inteligentne powierzchnie i tkaniny pomogą nam mocniej zintegrować się ze środowiskiem. Mam tu na myśli, na przykład biointeligentne zasłony, które potrafią oczyścić powietrze i sprawić, że przestrzeń, w której funkcjonujemy będzie zdrowsza i bezpieczniejsza. Rola użytych w projektach materiałów jest nie do przecenienia! Staną się coraz ważniejsze dla naszych miejsc pracy nie tylko dlatego, że gwarantują wysokie standardy sanitarne. Będą odgrywać kluczową rolę w ponownym połączeniu i przekształcaniu firm w przyjazną do pracy przestrzeń. Biura będą projektowane tak, by przypominały przytulne, domowe przestrzenie.

Czytaj też: Projekt WYWIAD: Jacek Tryc |Widoczny jest trend związany z wielofunkcyjnością mebli – zacierają się granice między domem a biurem, salonem i meblami ogrodowymi. Coraz większe znaczenie ma praca zdalna i hybrydowa. Jak to wpływa na design i funkcjonalność mebli biurowych?Patricia Urquiola: Na pewno będziemy coraz bardziej skłaniać się ku projektom ułatwiającym życie codzienne. Takim, które będą dostosowywały się do różnych potrzeb domowników. Ten trend będzie szczególnie zauważalny w przestrzeniach biurowych. Wyobrażam sobie meble o różnym przeznaczeniu, zaprojektowane z myślą o nieustannie zmieniających się przestrzeniach do pracy.

Biomateriały to nasza przyszłość: rozmowa z Patricią Urquiolą

i

Autor: Archiwum Architektury Projekty Patricii Urquioli dla firmy Haworth; fot. serwis prasowy

Przy projektowaniu biur coraz częściej sięga się po wiedzę interdyscyplinarną – choćby z zakresu socjologii i psychologii. Ciekawym i całkiem nowym trendem jest także neuronauka dla architektury. Jakie dziedziny w tym kontekście są dla Ciebie najbardziej interesujące? Patricia Urquiola: Teraz mamy idealny moment, aby wdrożyć rozwiązania, o których do tej pory jedynie teoretyzowaliśmy. Zastosować multidyscyplinarne podejście do projektowanych obiektów, przestrzeni, a nawet miast! Wykorzystywać do tego biologię, która może wnieść, i wnosi, w projektowanie bardzo dużo, a zwłaszcza przyczynia się do rozwoju nowych materiałów. Biomateriały to nasza przyszłość.Jak pandemia COVID-19 wpłynęła na Twoją pracę jako projektanta?Patricia Urquiola: Podobnie jak nasze domy, biura bardzo zmieniły się w ostatnim czasie. Stały się niejednorodnymi przestrzeniami, zobligowanymi do spełniania funkcji, które nie były wcześniej zaplanowane. Obecnie korporacje wykorzystują przestrzenie biurowe głównie do spotkań. Dlatego dostosowuje się je i reorganizuje pracę tak, by stały się multifunkcjonalne. Miejsca pracy przeszły niesamowitą ewolucję! Sporo pracowaliśmy zdalnie, więc musimy zagwarantować pracownikom ten sam poziom komfortu, niezależnie od tego, gdzie wykonują swoje zawodowe obowiązki.

Biomateriały to nasza przyszłość: rozmowa z Patricią Urquiolą

i

Autor: Archiwum Architektury Projekty Patricii Urquioli dla firmy Haworth; fot. serwis prasowy

Jak zaczęła się Twoja współpraca z Haworth i jakie są wspólne wartości między Twoją filozofią projektowania a wartościami tej marki? Patricia Urquiola: Współpraca z tą marką zaczęła się w 2013 roku. Już rok później wprowadziliśmy na rynek pierwszą kolekcję – Openest – i od tego czasu działamy wspólnie. Lubię myśleć o mojej pracy z Haworth jak o podróży, rozpoczynającej się od etapu projektowania i bardzo szybko przekształcającej się w ustrukturyzowaną współpracę, której owocem jest pożądany efekt. Miałam okazję pracować z zespołem marki przy różnych przedsięwzięciach, projektując m.in. showroomy, a ostatnio także Haworth Hotel. Mamy, oczywiście, wspólne wartości: to przede wszystkim uczciwość, chęć nieustannego rozwoju i uczenia się nowych rzeczy. To nieodzowne, by tworzyć skrojone na miarę funkcjonalne projekty.


Firma Haworth to amerykański producent mebli biurowych, który do współpracy zaprasza znanych i cenionych w świecie projektantów. Od grudnia tego roku meble Haworth dostępne są w ofercie polskiej marki Hoof, zajmującej się m.in. kompleksowym projektowaniem i realizacją przestrzeni biurowych.

Biomateriały to nasza przyszłość: rozmowa z Patricią Urquiolą

i

Autor: Archiwum Architektury Projekty Patricii Urquioli dla firmy Haworth; fot. serwis prasowy

ZAPISZ SIĘ