Architektura MuratorKrytykaBjarke Ingels Group, Yes is more. An Archicomic on Architectural Evolution

Bjarke Ingels Group, Yes is more. An Archicomic on Architectural Evolution

Yes Is More to wizualny wykład filozofii „pragmatyczno-utopijnej architektury” Bjarke Ingels Group, w której każde prawne uwarunkowanie, życzenie inwestora, wytyczne kontekstu są przyjmowane nie jako przeszkoda, ale pozytywne wyzwanie. Kluczem, oprócz dynamicznych kadrów i mocnej grafiki, jest tu autoironiczny dystans – recenzja Barbary i Oskara Grąbczewskich.

Yes is more
Bjarke Ingels Group, Yes is more. An Archicomic on Architectural Evolution, Evergreen 2009

Architekci rzadko bywają mistrzami pióra. Używając na co dzień w opisach projektów czy oficjalnych pismach urzędniczo-prawniczo-technicznego żargonu, zapominamy nie tylko o pięknie języka, ale i o gramatycznej poprawności. Bjarke Ingels pokazuje, że ratunkiem może być rysunek. Ten uczeń Rema Koolhaasa, złoty chłopiec duńskiej architektury, zagorzały fan komiksu, stworzył książkę, która – jak mówi popularny żart – ucząc bawi i bawiąc uczy.

Yes Is More to wizualny wykład filozofii „pragmatyczno utopijnej architektury”, w której każde prawne uwarunkowanie, życzenie inwestora, wytyczne kontekstu są przyjmowane nie jako przeszkoda, ale pozytywne wyzwanie. Kluczem, oprócz dynamicznych kadrów i mocnej grafiki, jest tu autoironiczny dystans. Najpełniejszy wyraz daje mu Ingels opowiadając, jak pochlebstwami nakłonił inwestora do wysupłania funduszy na mozaikę przy wejściu, przedstawiającą jego portret. I tak udało się nam przekształcić lizanie dupy w prawdziwą sztukę – puentuje architekt. Jaka miła odmiana po lekturach typu O, o, wybili panie, tu wybili, trzonowego też wybili ! – żalach nad nieszczęśliwymi, niezrozumianymi architektami wykorzystywanymi przez bezdusznych inwestorów i gnębionymi przez złych urzędników.

Lista nieobecności: Janusz Sepioł o Archiprzewodniku Roberta Koniecznego i Tomasza Malkowskiego Lista obiektów zebranych w Archiprzewodniku budzi kilka zasadniczych pytań dotyczących całych obszarów nieobecności. Właściwie nie ma tu wsi. Trudno też znaleźć jakieś realizacje urbanistyczne. Nie ma architektury przemysłowej ani obiektów inżynierskich. Państwo jako inwestor, poza sferą kultury, właściwie nie istnieje.
Alcazar: uniwersalna opowieść o patologiach przemysłu budowlanego Nakładem Centrum Architektury wyszedł kolejny komiks. „Alcazar” Simona Lamoureta to fabularyzowana opowieść o pracownikach na indyjskiej budowie, ukazująca nepotyzm, opóźnianie wypłat, przemocowe relacje i łapówkarstwo.
„Architektki” Agaty Twardoch: 19 inspirujących rozmów z wyjątkowymi architektkami „Ta książka powstała ze złości” – pisze autorka we wstępie. „Złości na to, że kobietom w świecie architektury jest trudniej, są mniej doceniane i rzadziej nagradzane. I to nie dlatego, że są niewystarczająco dobre”. Właśnie ukazały się „Architektki” Agaty Twardoch, a my jesteśmy partnerem tej publikacji.
Archiprzewodnik po Polsce: Konieczny i Malkowski tym razem oprowadzają po polskiej architekturze współczesnej „Archiprzewodnik po Polsce” prezentuje nie tylko nowe polskie ikony, nagradzane w najważniejszych konkursach, ale też subiektywny wybór realizacji, które – zdaniem autorów – wyróżniają się innowacyjnym myśleniem o architekturze. Robert Konieczny i Tomasz Malkowski tym razem zabierają nas w podróż po polskich miastach i miasteczkach, wskazując zarówno przełomowe gmachy publiczne, jak i domy jednorodzinne czy obiekty małej architektury.
ArchiKod: nowa książka Czesława Bieleckiego Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki i Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki „ArchiKod” Czesława Bieleckiego oraz spotkanie z autorem. „Architektura-murator” jest patronem medialnym publikacji.
Monotowns: fotograficzna podróż przez monomiasta na peryferiach byłego ZSRR „Monotowns” to kontynuacja serii, zapoczątkowanej przez książki „Concrete Siberia” i „Eastern Blocks”. Tym razem Zupagrafika zaprasza czytelników w podróż po rosyjskich monomiastach.