Architektura MuratorKrytykaBjarke Ingels Group, Yes is more. An Archicomic on Architectural Evolution

Bjarke Ingels Group, Yes is more. An Archicomic on Architectural Evolution

Yes Is More to wizualny wykład filozofii „pragmatyczno-utopijnej architektury” Bjarke Ingels Group, w której każde prawne uwarunkowanie, życzenie inwestora, wytyczne kontekstu są przyjmowane nie jako przeszkoda, ale pozytywne wyzwanie. Kluczem, oprócz dynamicznych kadrów i mocnej grafiki, jest tu autoironiczny dystans – recenzja Barbary i Oskara Grąbczewskich.

Yes is more
Bjarke Ingels Group, Yes is more. An Archicomic on Architectural Evolution, Evergreen 2009

Architekci rzadko bywają mistrzami pióra. Używając na co dzień w opisach projektów czy oficjalnych pismach urzędniczo-prawniczo-technicznego żargonu, zapominamy nie tylko o pięknie języka, ale i o gramatycznej poprawności. Bjarke Ingels pokazuje, że ratunkiem może być rysunek. Ten uczeń Rema Koolhaasa, złoty chłopiec duńskiej architektury, zagorzały fan komiksu, stworzył książkę, która – jak mówi popularny żart – ucząc bawi i bawiąc uczy.

Yes Is More to wizualny wykład filozofii „pragmatyczno utopijnej architektury”, w której każde prawne uwarunkowanie, życzenie inwestora, wytyczne kontekstu są przyjmowane nie jako przeszkoda, ale pozytywne wyzwanie. Kluczem, oprócz dynamicznych kadrów i mocnej grafiki, jest tu autoironiczny dystans. Najpełniejszy wyraz daje mu Ingels opowiadając, jak pochlebstwami nakłonił inwestora do wysupłania funduszy na mozaikę przy wejściu, przedstawiającą jego portret. I tak udało się nam przekształcić lizanie dupy w prawdziwą sztukę – puentuje architekt. Jaka miła odmiana po lekturach typu O, o, wybili panie, tu wybili, trzonowego też wybili ! – żalach nad nieszczęśliwymi, niezrozumianymi architektami wykorzystywanymi przez bezdusznych inwestorów i gnębionymi przez złych urzędników.

Działamy dla Pragi: poradnik aktywności lokalnej po polsku i ukraińsku „Poradnik Aktywności Lokalnej. Działamy dla Pragi. Порадник З Активізації Місцевої Громади. Діємо для Праги” to pierwsza publikacja wydana po polsku i ukraińsku, mająca na celu ułatwienie orientowania się w tym, jak działać na rzecz lokalnej wspólnoty i najbliższego otoczenia oraz jak korzystać z przywilejów i obowiązków obywatelskich.
Grzegorz Piątek laureatem Paszportów POLITYKI za książkę „Gdynia obiecana” Grzegorz Piątek został laureatem Paszportów POLITYKI za swoją nową książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”. To znakomita opowieść o mieście, która stawia pytanie o modernizację – uzasadniało jury.
Premiera książki „Mistrzowie Architektury 2004-2021” Katowicki SARP zaprasza na premierę książki „Mistrzowie Architektury 2004-2021”. Publikacja to nie tylko album prezentujący najważniejsze światowe realizacje, ale też reportaż przedstawiający ostatnie kilkanaście lat działalności katowickiego oddziału stowarzyszenia.
Socmodernizm: nowy poradnik dobrych praktyk architektonicznych Na 17 grudnia zaplanowano premierę kolejnego poradnika dobrych praktyk architektonicznych, tym razem poświęconego architekturze socmodernizmu. Publikacja z jednej strony pełni funkcję praktycznej instrukcji dla architektów, inwestorów i zarządców nieruchomości w przystępny sposób wyjaśniającej, jak prowadzić odpowiednie konserwacje i remonty, z drugiej – subiektywnego przewodnika po socmodernistycznej architekturze stolicy.
„Architektura-murator” na BAZARCHU! Już w najbliższy weekend kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek i wydawnictw architektonicznych. W programie m.in. spotkanie autorskie z Czesławem Bieleckim, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz teatralna adaptacja komiksu „Robert Moses. Ukryty władca Nowego Jorku”. Nie zabraknie też „Architektury-murator” ze specjalną ofertą prenumeraty dla wszystkich pasjonatów czytelnictwa!
Czy warto zajmować się projektowaniem liter? Bezpłatna publikacja Otwiera oczy, obala mity, prezentuje świat niezależnych projektantów krojów pisma w Polsce. Cyfrową wersję publikacji „Independent Type” można pobrać bezpłatnie.