Bydgoszcz

Bloki jak telewizory w polu kapusty. Kapuściska V w Bydgoszczy to wyjątkowe osiedle

"Wielka płyta" nie ma dobrej prasy. Szara - źle. Pastelowa - jeszcze gorzej. Tymczasem V kolonia Kapuścisk nie dość, że ma balkony w kształcie telewizorów i uśmiechów, to jeszcze do twarzy jej w kolorach. Niewiele jest w Polsce osiedli z podobnymi balkonami - a w zasadzie to tylko jedno, w Gdańsku. Oto historia Kapuścisk V.

Spis treści

  1. V kolonia Kapuścisk albo Kapuściska V. Telewizorki, uśmiechy i łezki na balkonach
  2. Jeszcze więcej telewizorków - Gdańsk. Ale i Pecs oraz Belgrad
Murator Remontuje: Wymiana silikonu
Materiał sponsorowany

V kolonia Kapuścisk albo Kapuściska V. Telewizorki, uśmiechy i łezki na balkonach

Kapuściska V powstały w latach 1977-1978 dla zaledwie 2000 mieszkańców - niewiele w porównaniu z gigaosiedlami, które rosły w podobnym czasie w Opolu (Osiedle ZWM - 30 tysięcy mieszkańców) czy w Katowicach (Osiedle Paderewskiego - 20 tysięcy). Być może to właśnie rozmiar pozwolił na więcej zabaw z formą.

Zobacz także: Bloki w PRL to nie tylko wielka płyta. Oto 9 najpiękniejszych z nich

Balkony 11 bloków osłonięto łukowatymi prefabrykowanymi osłonami, układając je albo naprzemiennie - w formie przypominającej ekrany telewizorów, albo w jeszcze innych wariantach niczym spiętrzone uśmiechy. Bydgoszczanie nazywają budynki Łezkami. Bloki V kolonii Kapuścisk były ostatnimi blokami wybudowanymi na osiedlu.

Samo Osiedle Kapuściska już takie małe nie jest - jako całość liczy niemal 25 tysięcy mieszkańców i jest piątym co do wielkości osiedlem Bydgoszczy. Zaplanowano je dla pracowników Zakładów Chemicznych Zachem na wiejskich terenach uprawnych słynących podobno z uprawy kapusty - stąd też wzięła się nazwa osiedla. Budowa odbywała się w ramach Planu Sześcioletniego - rosnąć zaczęło w 1951 roku. Najstarszą część wzniesiono wzdłuż ulic nazwanych według zawodów związanych z budownictwem - Architektów, Betoniarzy, Murarzy, Techników - rozplanowanych tuż obok alei Planu Sześcioletniego.

Już po paru latach na Kapuściskach mieszkało paręnaście tysięcy osób, również spoza zakładów. Stara, socrealistyczna część osiedla wyposażona została w schrony przeciwlotnicze. Wzniesiono szkoły kształcące przyszłych pracowników Zachemu, przychodnie, dwa kina, bibliotekę i sklepy. Później, w 1972 roku, do grupy budynków dołączyła fabryka domów, dostarczająca prefabrykatów na plac budowy pod kolejne etapy.

Jeszcze więcej telewizorków - Gdańsk. Ale i Pecs oraz Belgrad

W komunistycznej Polsce rzadko bo rzadko, ale jednak eksperymentowano z balkonami. Specyficzne telewizorkowe balkony oprócz Bydgoszczy zdobią również dwa bloki w Gdańsku przy ul. Olsztyńskiej. Stoją zresztą przy innych specyficznych blokach - tzw. Leningradach - które na północ kraju przypłynęły na statkach ze Związku Radzieckiego.

Najsłynniejsze blokowe telewizorki należą do serbskiego budynku o nazwie Televizorke stojącego w Nowym Belgradzie. Inne, bardziej podobne do tych polskich, znajdują się w Pecz (Pecs) na Węgrzech.

Zobacz także: Przyczółek Grochowski czyli "Pekin" - słynne osiedle Hansenów i najdłuższy blok w Polsce. Jaka jest historia warszawskiej utopii?