Architektura MuratorKrytykaItalomodern - architektura północnych Włoch 1946-1976

Italomodern - architektura północnych Włoch 1946-1976

Ponad dwieście realizacji zaprezentowanych poprzez setki zdjęć, rzuty i syntetyczne opisy. Italo-modern to imponujący przewodnik po powojennej architekturze północnych Włoch, wynik podróży i badań odbytych na przestrzeni niemal 10 lat przez braci Martina i Wernera Feiersingerów.

Italomodern - architektura północnych Włoch 1946-1976
Biwak Bruno Ferrario, proj. Mario Cereghini, Lecco, 1966–67. Fot. © Werner Feiersinger

Zaczęło się od podróży. W 2004 roku, po obejrzeniu realizacji Le Corbusiera we Francji, architekt Martin Feiersinger wraz z bratem - rzeźbiarzem i fotografem Wernerem Feiersingerem, postanowili „zahaczyć” o Mediolan, by przyjrzeć się kościołowi Mater Misericordiae projektu Angela Mangiarottiego i Bruna Morassuttiego. Fascynacja budynkiem stała się zaczynem dla projektu skatalogowania powojennej architektury północnych Włoch. W kolejnych latach bracia odbyli szereg podróży, archiwalnych kwerend, wykonali setki fotografii. Wynikiem tych starań jest dwutomowa publikacja i wystawa fotografii, dokumentujące łącznie ponad dwieście obiektów, zrealizowanych w latach 1946-1976.

Dwójkę autorów interesuje nie tylko tzw. drugi klasyczny modernizm, lecz także budynki będące wyrazem politycznego i kulturowego ożywienia we Włoszech, w których – jak się dziś niekiedy naiwnie podejrzewa – przejawia się wiara w moc kształtowania przyszłości i społeczeństwa poprzez architekturę – czytamy we wstępie.

W pierwszym tomie uwzględniono 84 realizacje zlokalizowane przede wszystkim na terenach zabudowanych pomiędzy Turynem i Triestem. Zakres drugiego tomu został poszerzony o regiony alpejskie na północy, na południu sięga aż po Florencję i Urbino. W porządku chronologicznym zaprezentowano tu 132 obiekty. Wśród nich domy wypoczynkowe, kościoły, budynki mieszkalne – wielo i jednorodzinne, a także kluby i dyskoteki. Te ostatnie od niedawna cieszą się z resztą szczególnym zainteresowaniem kuratorów i historyków architektury (Nightswimming: discoteques in Italy from the 1960s until now w ramach Monditalia na 14. Biennale Architektury w Wenecji oraz Radical Disco: Architecture and Nightlife in Italy, 1965-1975, ICA w Londynie). Zróżnicowane warunki topograficzne i klimatyczne znalazły odzwierciedlenie w rozmaitych architektonicznych „szkołach” i typach. Znajdziemy tu przykłady najważniejszych tendencji wyróżnianych przez historyków włoskiej architektury: neorealizmu, racjonalizmu, brutalizmu czy architektury organicznej. Choć trzeba przyznać, że autorów bardziej niż klasyfikacja do rozmaitych – izmów, interesuje indywidualność i odrębność omawianych budynków od głównych nurtów.

Każda z realizacji została przedstawiona za pomocą aktualnych fotografii, rzutu, informacji o autorach i dacie powstania, a także syntetycznego opisu. Na końcu książki zamieszczono krótkie biogramy architektów – projektantów prezentowanych projektów. Publikacje i wystawa wpisują się modne w ostatnich latach odkrywanie i dokumentowanie lokalnych odmian modernizmu. Italo-modern to jednak coś więcej niż katalog czy architektoniczny przewodnik powojennej architektury. W książce odbijają się bowiem zainteresowania i biografie autorów. Martin jako architekt odpowiedzialny był za badania archiwalne, teksty i rysunki, natomiast Werner jako fotograf, za wykonanie materiału ilustracyjnego. Pierwszego interesowały raczej dyspozycja przestrzeni, wpisanie w otoczenie, aspekty funkcjonalne, drugiego zaś jakości rzeźbiarskie, zróżnicowanie materiałów i faktur.

Publikacja:
Italo-modern 1
pierwsze wydanie 2012, Springer Wien New York
wydanie zaktualizowane 2015, Park Books
Język niemiecki

Italo-modern 2
Pierwsze wydanie 2015, Park Books
Język niemiecki

Wystawa:
Italo modern 2
Aut. Architektur und Tirol, Innsbruck
Do 20 lutego 2016

Działamy dla Pragi: poradnik aktywności lokalnej po polsku i ukraińsku „Poradnik Aktywności Lokalnej. Działamy dla Pragi. Порадник З Активізації Місцевої Громади. Діємо для Праги” to pierwsza publikacja wydana po polsku i ukraińsku, mająca na celu ułatwienie orientowania się w tym, jak działać na rzecz lokalnej wspólnoty i najbliższego otoczenia oraz jak korzystać z przywilejów i obowiązków obywatelskich.
Grzegorz Piątek laureatem Paszportów POLITYKI za książkę „Gdynia obiecana” Grzegorz Piątek został laureatem Paszportów POLITYKI za swoją nową książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”. To znakomita opowieść o mieście, która stawia pytanie o modernizację – uzasadniało jury.
Premiera książki „Mistrzowie Architektury 2004-2021” Katowicki SARP zaprasza na premierę książki „Mistrzowie Architektury 2004-2021”. Publikacja to nie tylko album prezentujący najważniejsze światowe realizacje, ale też reportaż przedstawiający ostatnie kilkanaście lat działalności katowickiego oddziału stowarzyszenia.
Socmodernizm: nowy poradnik dobrych praktyk architektonicznych Na 17 grudnia zaplanowano premierę kolejnego poradnika dobrych praktyk architektonicznych, tym razem poświęconego architekturze socmodernizmu. Publikacja z jednej strony pełni funkcję praktycznej instrukcji dla architektów, inwestorów i zarządców nieruchomości w przystępny sposób wyjaśniającej, jak prowadzić odpowiednie konserwacje i remonty, z drugiej – subiektywnego przewodnika po socmodernistycznej architekturze stolicy.
„Architektura-murator” na BAZARCHU! Już w najbliższy weekend kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek i wydawnictw architektonicznych. W programie m.in. spotkanie autorskie z Czesławem Bieleckim, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz teatralna adaptacja komiksu „Robert Moses. Ukryty władca Nowego Jorku”. Nie zabraknie też „Architektury-murator” ze specjalną ofertą prenumeraty dla wszystkich pasjonatów czytelnictwa!
Czy warto zajmować się projektowaniem liter? Bezpłatna publikacja Otwiera oczy, obala mity, prezentuje świat niezależnych projektantów krojów pisma w Polsce. Cyfrową wersję publikacji „Independent Type” można pobrać bezpłatnie.