Architektura MuratorKrytykaJoseph Rykwert, Pokusa miejsca. Przeszłość i przyszłość miast

Joseph Rykwert, Pokusa miejsca. Przeszłość i przyszłość miast

Rykwert pomaga zrozumieć jak złożoną strukturą jest miasto i jak to jedno z najbardziej fascynujących społecznych zjawisk funkcjonowało na przestrzeni wieków, osiągając swój dzisiejszy kształt. To książka, która powinna być lekturą obowiązkową na wydziałach architektury i urbanistyki – recenzja Mirosława Nizia.

Pokusa miejsca
Joseph Rykwert, Pokusa miejsca. Przeszłość i przyszłość miast, Międzynarodowe Centrum Kultury 2013

Różnica między chirurgiem i architektem jest taka, że chirurg grzebie swoje błędy, a architekt je stawia – to zdanie z wywiadu z profesorem Rykwertem często przytacza się mówiąc o jego wciągającej rozprawie, wydanej w polskim tłumaczeniu kilkanaście lat po światowej premierze. W pierwszym momencie wypowiedź ta bawi, ale po chwili daje do myślenia. W moim książkowym zestawieniu Rykwert – drugi po Zumthorze laureat Royal Gold Medal for Architecture – zajmuje szczególne miejsce.

Pokusa miejsca to dzieło krytyka, historyka i teoretyka architektury, który z niebywałą erudycją opowiada o źródłach architektury naszych czasów, konfrontując ze sobą świadome i nieuświadomione czynniki wpływające na kształt miast w różnych momentach historycznych.

Rykwert pomaga zrozumieć jak złożoną strukturą jest miasto i jak to jedno z najbardziej fascynujących społecznych zjawisk funkcjonowało na przestrzeni wieków, osiągając swój dzisiejszy kształt. Podążając za refleksją profesora, podróżujemy po miastach i kontynentach i przyglądamy się jak decyzje królów, biskupów, finansistów, spekulantów oraz „zwykłych mieszkańców” i architektów wpływały na formę i działanie miejskich struktur.

To książka, która powinna być lekturą obowiązkową na wydziałach architektury i urbanistyki. Ale bogactwem treści i trafnych spostrzeżeń zaintryguje też osoby niezwiązane z profesją, a zafascynowane historią, procesami społecznymi, psychologią czy socjologią.

Joseph Rykwert o współczesnej architekturze i architektach. WYWIAD Bardzo interesują mnie takie ruchy jak Occupy Wall Street. Dają one możliwości  rozwoju społecznego, również rozwoju budownictwa, pojawia się  w nich wielu architektów - mówi w wywiadzie udzielonym „Architekturze-murator” Joseph Rykwert, autor książki Pokusa miejsca. Przeszłość i przyszłość miast