Architektura MuratorKrytykaMeto J. Vroom, Lexicon of Garden and Landscape Architecture, Birkhäuser 2006

Meto J. Vroom, Lexicon of Garden and Landscape Architecture, Birkhäuser 2006

Dodatkową wartością tego leksykonu jest fakt, że został opracowany przez Holendra, przedstawiciela kraju, którego pejzaż można uznać za symbol krajobrazu ukształtowanego w dużym stopniu przez człowieka, a więc mogącego wzbogacić nas o specyficzne – niespotykane gdzie indziej – doświadczenia – recenzja Tadeusza Baruckiego

Lexicon of Garden and Landscape Architecture
Meto J. Vroom, Lexicon of Garden and Landscape Architecture, Birkhäuser 2006

Każdy leksykon z natury rzeczy dostarcza nam wszechstronnych informacji. Leksykon specjalistyczny, jakim jest opisywana tutaj książka, czyni to w zakresie ograniczonym do pewnej dziedziny – architektury ogrodu i krajobrazu – dla nas architektów bardzo istotnej, a niestety nie zawsze traktowanej z należytą odpowiedzialnością. Dlatego nawet przekartkowanie tej publikacji skłaniać może do refleksji.

Jej wartością specjalną jest to, że opracowana została przez Holendra, przedstawiciela kraju, którego pejzaż można uznać za symbol krajobrazu ukształtowanego w dużym stopniu przez człowieka, a więc mogącego wzbogacić nas o specyficzne – niespotykane gdzie indziej – doświadczenia. Poldery, kanały, tamy, plantacje kwiatów, a nawet ogródki przed domami czy pnącza na śródmiejskich kamienicach, nie mówiąc już o charakterystycznych dla Holandii wiatrakach i mostach, a obok – rzeczowa i charakterystyczna, często ceglana – architektura.

Irena Bajerska (1943-2021) 14 sierpnia 2021 roku odeszła Irena Bajerska, ceniona architektka krajobrazu, współautorka m.in. ogrodów na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej i terenów rekreacyjnych na Ursynowie Północnym. Miała 78 lat.
Więcej zieleni! Projekty Aliny Scholtz To między innymi dzięki niej Warszawa jest jedną z najbardziej zielonych stolic Europy. Postać i dorobek nieco dziś zapomnianej projektantki, pionierki rozwijającej w Polsce dziedzinę, jaką jest architektura krajobrazu, przybliża Muzeum Woli.
Ogrody Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park [NOWE WIZUALIZACJE] Ogrody Ulricha WXCA projektuje jako wielofunkcyjną przestrzeń służącą nie tylko klientom centrum handlowego Wola Park, ale też okolicznym mieszkańcom. Koncepcja powstała na podstawie wielostopniowego procesu konsultacji. Budowa ma się rozpocząć wiosną 2021 roku.
Rewitalizacja lasu / Iława Zastosowane mikrointerwencje projektowe nie niszczą charakteru naturalnej, spontanicznej wegetacji, ale uczestniczą w tworzeniu narracji - pisze Beata Gawryszewska.
Landscape Architecture as a common ground: najpiękniejsze projekty krajobrazowe w Europie W Krakowie można oglądać wystawę „Landscape Architecture as a Common Ground” prezentującą 61 najpiękniejszych projektów krajobrazowych zrealizowanych w Europie w ciągu ostatnich lat. Już 9 października po ekspozycji oprowadzi jej kuratorka, Urszula Forczek-Brataniec, sekretarz generalna IFLA Europe.
OBEL AWARD po raz pierwszy Pierwszym laureatem OBEL AWARD, nowej międzynarodowej nagrody architektonicznej, został Japończyk Junya Ishigami. Wyróżniono jego projekt Wodnego Ogrodu w Tochigi.