Architektura MuratorKrytykaMonotowns: fotograficzna podróż przez monomiasta na peryferiach byłego ZSRR

Monotowns: fotograficzna podróż przez monomiasta na peryferiach byłego ZSRR

„Monotowns” to kontynuacja serii, zapoczątkowanej przez książki „Concrete Siberia” i „Eastern Blocks”. Tym razem Zupagrafika zaprasza czytelników w podróż po rosyjskich monomiastach.

Monotowns: fotograficzna podróż przez monomiasta na peryferiach byłego ZSRR
Fragment publikacji „Monotowns – Soviet Landscapes of Post-Industrial Russia”; fot. Alexander Veryovkin

„Monotowns – Soviet Landscapes of Post-Industrial Russia” to najnowsza publikacja hiszpańsko-polskiego duetu projektowego, założonego w 2012 roku przez Davida Navarrę i Martynę Sobecką. Książka, ilustrowana ponad 130 zdjęciami rosyjskiego fotografa Alexandra Veryovkina podzielona została na 9 rozdziałów, przedstawiających postindustrialne krajobrazy i radziecką architekturę monogorodów, rozciągających się od koła podbiegunowego po rosyjski Daleki Wschód, takich jak Workuta, Norylsk, Mirny, Kirowsk, Togliatti, Czerepowiec, Magnitogorsk, Monczegorsk i Nikiel.

Modernistyczna architektura ZSRR w obiektywie Alexandra Veryovkina: nowy album od Zupagrafika |
Socmodernistyczne NRD od Zupagrafika |
Ikony konstruktywizmu do samodzielnego złożenia |


Jak informują twórcy publikacji, wszystkie fotografie zostały wykonane podczas dwóch zim, w temperaturach sięgających -35° Celsiusa. Autorzy przyglądają się kondycji monomiast po upadku Związku Radzieckiego, ale też codziennemu życiu ich mieszkańców. Część nadal świetnie prosperuje, inne walczą o przetrwanie, jeszcze inne są na wpół wymarłe. „Monotowns” W środku prolog autorstwa krytyka architektury Konstantina Budarina oraz eseje opisujące historię powyższych miast.

Monotowns: fotograficzna podróż przez monomiasta na peryferiach byłego ZSRR
Fragment publikacji „Monotowns – Soviet Landscapes of Post-Industrial Russia”; fot. Alexander Veryovkin

Działamy dla Pragi: poradnik aktywności lokalnej po polsku i ukraińsku „Poradnik Aktywności Lokalnej. Działamy dla Pragi. Порадник З Активізації Місцевої Громади. Діємо для Праги” to pierwsza publikacja wydana po polsku i ukraińsku, mająca na celu ułatwienie orientowania się w tym, jak działać na rzecz lokalnej wspólnoty i najbliższego otoczenia oraz jak korzystać z przywilejów i obowiązków obywatelskich.
Grzegorz Piątek laureatem Paszportów POLITYKI za książkę „Gdynia obiecana” Grzegorz Piątek został laureatem Paszportów POLITYKI za swoją nową książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”. To znakomita opowieść o mieście, która stawia pytanie o modernizację – uzasadniało jury.
Premiera książki „Mistrzowie Architektury 2004-2021” Katowicki SARP zaprasza na premierę książki „Mistrzowie Architektury 2004-2021”. Publikacja to nie tylko album prezentujący najważniejsze światowe realizacje, ale też reportaż przedstawiający ostatnie kilkanaście lat działalności katowickiego oddziału stowarzyszenia.
Socmodernizm: nowy poradnik dobrych praktyk architektonicznych Na 17 grudnia zaplanowano premierę kolejnego poradnika dobrych praktyk architektonicznych, tym razem poświęconego architekturze socmodernizmu. Publikacja z jednej strony pełni funkcję praktycznej instrukcji dla architektów, inwestorów i zarządców nieruchomości w przystępny sposób wyjaśniającej, jak prowadzić odpowiednie konserwacje i remonty, z drugiej – subiektywnego przewodnika po socmodernistycznej architekturze stolicy.
„Architektura-murator” na BAZARCHU! Już w najbliższy weekend kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek i wydawnictw architektonicznych. W programie m.in. spotkanie autorskie z Czesławem Bieleckim, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz teatralna adaptacja komiksu „Robert Moses. Ukryty władca Nowego Jorku”. Nie zabraknie też „Architektury-murator” ze specjalną ofertą prenumeraty dla wszystkich pasjonatów czytelnictwa!
Czy warto zajmować się projektowaniem liter? Bezpłatna publikacja Otwiera oczy, obala mity, prezentuje świat niezależnych projektantów krojów pisma w Polsce. Cyfrową wersję publikacji „Independent Type” można pobrać bezpłatnie.