Architektura MuratorKrytykaMonotowns: fotograficzna podróż przez monomiasta na peryferiach byłego ZSRR

Monotowns: fotograficzna podróż przez monomiasta na peryferiach byłego ZSRR

„Monotowns” to kontynuacja serii, zapoczątkowanej przez książki „Concrete Siberia” i „Eastern Blocks”. Tym razem Zupagrafika zaprasza czytelników w podróż po rosyjskich monomiastach.

Monotowns: fotograficzna podróż przez monomiasta na peryferiach byłego ZSRR
Fragment publikacji „Monotowns – Soviet Landscapes of Post-Industrial Russia”; fot. Alexander Veryovkin

„Monotowns – Soviet Landscapes of Post-Industrial Russia” to najnowsza publikacja hiszpańsko-polskiego duetu projektowego, założonego w 2012 roku przez Davida Navarrę i Martynę Sobecką. Książka, ilustrowana ponad 130 zdjęciami rosyjskiego fotografa Alexandra Veryovkina podzielona została na 9 rozdziałów, przedstawiających postindustrialne krajobrazy i radziecką architekturę monogorodów, rozciągających się od koła podbiegunowego po rosyjski Daleki Wschód, takich jak Workuta, Norylsk, Mirny, Kirowsk, Togliatti, Czerepowiec, Magnitogorsk, Monczegorsk i Nikiel.

Modernistyczna architektura ZSRR w obiektywie Alexandra Veryovkina: nowy album od Zupagrafika |
Socmodernistyczne NRD od Zupagrafika |
Ikony konstruktywizmu do samodzielnego złożenia |


Jak informują twórcy publikacji, wszystkie fotografie zostały wykonane podczas dwóch zim, w temperaturach sięgających -35° Celsiusa. Autorzy przyglądają się kondycji monomiast po upadku Związku Radzieckiego, ale też codziennemu życiu ich mieszkańców. Część nadal świetnie prosperuje, inne walczą o przetrwanie, jeszcze inne są na wpół wymarłe. „Monotowns” W środku prolog autorstwa krytyka architektury Konstantina Budarina oraz eseje opisujące historię powyższych miast.

Monotowns: fotograficzna podróż przez monomiasta na peryferiach byłego ZSRR
Fragment publikacji „Monotowns – Soviet Landscapes of Post-Industrial Russia”; fot. Alexander Veryovkin

ArchiKod: nowa książka Czesława Bieleckiego Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki i Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki „ArchiKod” Czesława Bieleckiego oraz spotkanie z autorem. „Architektura-murator” jest patronem medialnym publikacji.
Historia architektoniczno-kryminalna o termach w Vals Petera Zumthora „Uwodzenie. Historia architektoniczno-kryminalna” to komiks noir opowiadający m.in. o jednym z arcydzieł Petera Zumthora: zespole term w Vals w szwajcarskiej Gryzonii. Dzięki Centrum Architektury ceniony komiks Lucasa Harariego dostępny jest teraz po polsku.
Wszystko składane. Rower, aparat i przedmieścia: premiera książki i dyskusja z autorem Fundacja Bęc Zmiana zaprasza na premierę książki „Wszystko składane”, będącej zapisem kilkunastu wypraw fotografa Macieja Rawluka na przedmieścia Warszawy. W dyskusji z udziałem autora udział wezmą: Olga Drenda, Jakub Gondorowicz, Adam Mazur i Robert Zydel.
„Najlepsze miasto świata” w finale Nagrody Literackiej Nike Ogłoszono finalistów tegorocznej Nagrody Literackiej Nike. W finałowej siódemce jest „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949” Grzegorza Piątka. Przypominamy recenzję książki, jaka ukazała się na łamach „Architektury-murator”.
Maksimum śląskiej architektury Przewodnik był dobrą okazją, by śmielej oddzielić budownictwo od architektury. Ale książkę cechuje maksymalistyczne podejście: prezentacja aż 120 realizacji – Hanna Faryna-Paszkiewicz recenzuje książkę Anny Syski „Spodek w Zenicie. Przewodnik po architekturze lat 1945-1989 w województwie śląskim”. Tylko w wydaniu cyfrowym: fragment publikacji do pobrania.
ŚRÓD PN. Ilustrowany atlas architektury Śródmieścia Północnego Centrum Architektury zaprasza na premierę kolejnego przewodnika po Warszawie, tym razem poświęconego architekturze Śródmieścia Północnego. Najważniejsze realizacje dzielnicy zilustrowali Kamila Doniec, Maciek Drążkiewicz, Mateusz Gryzło, Maria Łomiak i Peter Łyczkowski, a tekstami opatrzyli varsavianista Michał Kempiński i historyczka sztuki Ewa Ziajkowska.