Monotowns: fotograficzna podróż przez monomiasta na peryferiach byłego ZSRR
„Monotowns” to kontynuacja serii, zapoczątkowanej przez książki „Concrete Siberia” i „Eastern Blocks”. Tym razem Zupagrafika zaprasza czytelników w podróż po rosyjskich monomiastach.
Fragment publikacji „Monotowns – Soviet Landscapes of Post-Industrial Russia”; fot. Alexander Veryovkin
„Monotowns – Soviet Landscapes of Post-Industrial Russia” to najnowsza publikacja hiszpańsko-polskiego duetu projektowego, założonego w 2012 roku przez Davida Navarrę i Martynę Sobecką. Książka, ilustrowana ponad 130 zdjęciami rosyjskiego fotografa Alexandra Veryovkina podzielona została na 9 rozdziałów, przedstawiających postindustrialne krajobrazy i radziecką architekturę monogorodów, rozciągających się od koła podbiegunowego po rosyjski Daleki Wschód, takich jak Workuta, Norylsk, Mirny, Kirowsk, Togliatti, Czerepowiec, Magnitogorsk, Monczegorsk i Nikiel. • Modernistyczna architektura ZSRR w obiektywie Alexandra Veryovkina: nowy album od Zupagrafika | • Socmodernistyczne NRD od Zupagrafika | • Ikony konstruktywizmu do samodzielnego złożenia |
Jak informują twórcy publikacji, wszystkie fotografie zostały wykonane podczas dwóch zim, w temperaturach sięgających -35° Celsiusa. Autorzy przyglądają się kondycji monomiast po upadku Związku Radzieckiego, ale też codziennemu życiu ich mieszkańców. Część nadal świetnie prosperuje, inne walczą o przetrwanie, jeszcze inne są na wpół wymarłe. „Monotowns” W środku prolog autorstwa krytyka architektury Konstantina Budarina oraz eseje opisujące historię powyższych miast.
Fragment publikacji „Monotowns – Soviet Landscapes of Post-Industrial Russia”; fot. Alexander Veryovkin
Newsletter „Architektury-murator” co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!
„Poradnik Aktywności Lokalnej. Działamy dla Pragi. Порадник З Активізації Місцевої Громади. Діємо для Праги” to pierwsza publikacja wydana po polsku i ukraińsku, mająca na celu ułatwienie orientowania się w tym, jak działać na rzecz lokalnej wspólnoty i najbliższego otoczenia oraz jak korzystać z przywilejów i obowiązków obywatelskich.
Grzegorz Piątek został laureatem Paszportów POLITYKI za swoją nową książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”. To znakomita opowieść o mieście, która stawia pytanie o modernizację – uzasadniało jury.
Katowicki SARP zaprasza na premierę książki „Mistrzowie Architektury 2004-2021”. Publikacja to nie tylko album prezentujący najważniejsze światowe realizacje, ale też reportaż przedstawiający ostatnie kilkanaście lat działalności katowickiego oddziału stowarzyszenia.
Na 17 grudnia zaplanowano premierę kolejnego poradnika dobrych praktyk architektonicznych, tym razem poświęconego architekturze socmodernizmu. Publikacja z jednej strony pełni funkcję praktycznej instrukcji dla architektów, inwestorów i zarządców nieruchomości w przystępny sposób wyjaśniającej, jak prowadzić odpowiednie konserwacje i remonty, z drugiej – subiektywnego przewodnika po socmodernistycznej architekturze stolicy.
Już w najbliższy weekend kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek i wydawnictw architektonicznych. W programie m.in. spotkanie autorskie z Czesławem Bieleckim, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz teatralna adaptacja komiksu „Robert Moses. Ukryty władca Nowego Jorku”. Nie zabraknie też „Architektury-murator” ze specjalną ofertą prenumeraty dla wszystkich pasjonatów czytelnictwa!
Otwiera oczy, obala mity, prezentuje świat niezależnych projektantów krojów pisma w Polsce. Cyfrową wersję publikacji „Independent Type” można pobrać bezpłatnie.