Architektura MuratorKrytykaMonotowns: fotograficzna podróż przez monomiasta na peryferiach byłego ZSRR

Monotowns: fotograficzna podróż przez monomiasta na peryferiach byłego ZSRR

„Monotowns” to kontynuacja serii, zapoczątkowanej przez książki „Concrete Siberia” i „Eastern Blocks”. Tym razem Zupagrafika zaprasza czytelników w podróż po rosyjskich monomiastach.

Monotowns: fotograficzna podróż przez monomiasta na peryferiach byłego ZSRR
Fragment publikacji „Monotowns – Soviet Landscapes of Post-Industrial Russia”; fot. Alexander Veryovkin

„Monotowns – Soviet Landscapes of Post-Industrial Russia” to najnowsza publikacja hiszpańsko-polskiego duetu projektowego, założonego w 2012 roku przez Davida Navarrę i Martynę Sobecką. Książka, ilustrowana ponad 130 zdjęciami rosyjskiego fotografa Alexandra Veryovkina podzielona została na 9 rozdziałów, przedstawiających postindustrialne krajobrazy i radziecką architekturę monogorodów, rozciągających się od koła podbiegunowego po rosyjski Daleki Wschód, takich jak Workuta, Norylsk, Mirny, Kirowsk, Togliatti, Czerepowiec, Magnitogorsk, Monczegorsk i Nikiel.

Modernistyczna architektura ZSRR w obiektywie Alexandra Veryovkina: nowy album od Zupagrafika |
Socmodernistyczne NRD od Zupagrafika |
Ikony konstruktywizmu do samodzielnego złożenia |


Jak informują twórcy publikacji, wszystkie fotografie zostały wykonane podczas dwóch zim, w temperaturach sięgających -35° Celsiusa. Autorzy przyglądają się kondycji monomiast po upadku Związku Radzieckiego, ale też codziennemu życiu ich mieszkańców. Część nadal świetnie prosperuje, inne walczą o przetrwanie, jeszcze inne są na wpół wymarłe. „Monotowns” W środku prolog autorstwa krytyka architektury Konstantina Budarina oraz eseje opisujące historię powyższych miast.

Monotowns: fotograficzna podróż przez monomiasta na peryferiach byłego ZSRR
Fragment publikacji „Monotowns – Soviet Landscapes of Post-Industrial Russia”; fot. Alexander Veryovkin

MUR. Ilustrowany atlas architektury Muranowa – pomóż go wydrukować! Centrum Architektury prowadzi zbiórkę na druk ósmego tomu z serii ilustrowanych atlasów warszawskiej architektury. Książkę, tym razem poświęconą dzielnicy Muranów, napisali Beata Chomątowska, Grzegorz Piątek i Katarzyna Uchowicz.
Warszawa rysuje Skopje: nowa publikacja Centrum Architektury Nakładem Centrum Architektury ukazała się książka „Warszawa rysuje Skopje” autorstwa Kingi Nettmann-Multanowskiej. Autorka, od lat niestrudzenie badająca polskie wątki na terenie Gruzji i Macedonii Północnej, odkrywa przed czytelnikiem wciąż mało znaną historię udziału architektów z Polski w odbudowie Skopje po tragicznym trzęsieniu ziemi z 1963 roku.
Lista nieobecności: Janusz Sepioł o Archiprzewodniku Roberta Koniecznego i Tomasza Malkowskiego Lista obiektów zebranych w Archiprzewodniku budzi kilka zasadniczych pytań dotyczących całych obszarów nieobecności. Właściwie nie ma tu wsi. Trudno też znaleźć jakieś realizacje urbanistyczne. Nie ma architektury przemysłowej ani obiektów inżynierskich. Państwo jako inwestor, poza sferą kultury, właściwie nie istnieje.
Alcazar: uniwersalna opowieść o patologiach przemysłu budowlanego Nakładem Centrum Architektury wyszedł kolejny komiks. „Alcazar” Simona Lamoureta to fabularyzowana opowieść o pracownikach na indyjskiej budowie, ukazująca nepotyzm, opóźnianie wypłat, przemocowe relacje i łapówkarstwo.
„Architektki” Agaty Twardoch: 19 inspirujących rozmów z wyjątkowymi architektkami „Ta książka powstała ze złości” – pisze autorka we wstępie. „Złości na to, że kobietom w świecie architektury jest trudniej, są mniej doceniane i rzadziej nagradzane. I to nie dlatego, że są niewystarczająco dobre”. Właśnie ukazały się „Architektki” Agaty Twardoch, a my jesteśmy partnerem tej publikacji.
Archiprzewodnik po Polsce: Konieczny i Malkowski tym razem oprowadzają po polskiej architekturze współczesnej „Archiprzewodnik po Polsce” prezentuje nie tylko nowe polskie ikony, nagradzane w najważniejszych konkursach, ale też subiektywny wybór realizacji, które – zdaniem autorów – wyróżniają się innowacyjnym myśleniem o architekturze. Robert Konieczny i Tomasz Malkowski tym razem zabierają nas w podróż po polskich miastach i miasteczkach, wskazując zarówno przełomowe gmachy publiczne, jak i domy jednorodzinne czy obiekty małej architektury.