Architektura MuratorWydarzeniaSocmodernistyczne NRD od Zupagrafika

Socmodernistyczne NRD od Zupagrafika

Dzięki poznańskiemu wydawnictwu Zupagrafika do rąk miłośników socmodernistycznej architektury i papierowych modeli trafia kolejny tom architektonicznych wycinanek. Tym razem możemy zająć się odtwarzaniem najciekawszych budynków NRD.

Socmodernistyczne NRD od Zupagrafika

MODERN EAST. Build Your Own Modernist DDR to publikacja poświęcona modernistycznej i brutalistycznej architekturze byłej Niemieckiej Republiki Demokratycznej, która pozwoli Ci odtworzyć jedne z najbardziej intrygujących budowli wzniesionych od wczesnych lat 50. do późnych lat 80.: od rozległych plattenbauten Rostocku, przez ikony stylu DDR-Moderne, jak Kino International czy Haus des Berliner Verlages, po wyburzony relikt NRD-owskich lat świetności - Mokka-Milch- Eisbar „Kosmos” - zachęcają autorzy wydawnictwa, w którym znajdziemy w sumie 9 obiektów przeznaczonych do samodzielnego wycięcia i złożenia. Wszystkie modele przedstawiają szczegółowo oryginalne elewacje budynków sprzed modernizacji. Zeszyt zawiera też krótką historię architektury NRD autorstwa krytyka architektury Floriana Heilmeyera.
Studio Zupagrafika, założone w 2012 roku przez Davida Navarro i Martynę Sobecką, wydało już 7 tomów architektonicznych wycinanek prezentujących późnomodernistyczne i brutalistyczne budynki - od Londynu i Paryża po Wrocław i Petersburg.

Modele Moniki Sosnowskiej Monika Sosnowska często sięga po motywy zaczerpnięte z architektury, a jej monumentalne rzeźby powstają w oparciu o filigranowe modele. Na wystawie w Fundacji Galerii Foksal zaprezentowano ponad 80 modeli prac zrealizowanych w ciągu ostatniej dekady.  
Muzeum modeli architektonicznych Richarda Meiera W nowo otwartym muzeum modeli architektonicznych Richarda Meiera znalazły się miniatury jego najważniejszych realizacji od lat 60. do dziś
Peter Zumthor. Jak pracuje współczesny architekt? Architektoniczne modele odgrywają dużą rolę w pracy znanego szwajcarskiego architekta. Jak dużą, pokazuje wystawa Architectural Models by Peter Zumthor, zorganizowana przez austrieckie centrum sztuki Kunsthaus Bregenz