Spis treści
- Architektura Roku woj. śląskiego - Nova Mikołowska wyróżniona
- Nagroda Roku SARP dla inwestycji w Katowicach
- Architekt: zależało nam, by projekt uzupełniał historyczny kwartał zabudowy
- Nova Mikołowska powstawała w medialnej ciszy. Głośno było za to o wyciętych drzewach
- Nova Mikołowska, projekt UCEES. Zdjęcia
Architektura Roku woj. śląskiego - Nova Mikołowska wyróżniona
Aktualizacja 1 grudnia 2024
Nova Mikołowska otrzymała wyróżnienie w kategorii Dom Wielorodzinny w 30. edycji konkursu Najlepsza Architektura Województwa Śląskiego. Wyróżnienie trafiło do zespołu UCEES Sp. z o.o. sp. k. w składzie Marek Szpinda, Antoni Banaś, Piotr Uherek, Małgorzata Trojnar – współpraca autorska. To nagrody, które przyznaje SARP Katowice oraz Śląska Okręgowa Izba Architektów RP.
Wcześniej pisaliśmy:
Nagroda Roku SARP dla inwestycji w Katowicach
Nagrody Roku SARP to jedno z najważniejszych wyróżnień dla architektów w Polsce. Uroczysta gala SARP odbyła się w piątek 18 października. Zaprojektowane przez pracownię UCEES osiedle Nova Mikołowska zdobyła Nagrodę Roku SARP 2024 za budynek wielorodzinny.
Uzasadnienie: Nova Mikołowska uzupełnia historyczną zabudowę centrum Katowic oraz łączy dynamiczny charakter Śródmieścia z otwartą przestrzenią, która pozwala na swobodne przemieszczanie się mieszkańcom oraz użytkownikom miasta. Nowopowstałe osiedle zlokalizowane jest w obrzeżu tzw. Starych Katowic, w kwartale wyznaczonym ulicami: Raciborską, Strzelecką i Mikołowską.
Architekt: zależało nam, by projekt uzupełniał historyczny kwartał zabudowy
- W przechodzącym burzliwą metamorfozę Śródmieściu, w którym co rusz powstają nowe biurowce i kompleksy mieszkaniowe, zastaliśmy pomiędzy Dworcem Głównym Katowice a Parkiem Kościuszki niemal pozbawioną budynków przestrzeń, z kilkoma zachowanymi jeszcze kamienicami - mówi arch. Marek Szpinda, współwłaściciel UCEES. - Dlatego zależało nam, aby projekt uzupełniał historyczny kwartał zabudowy i przywracał to miejsce do życia - z nowymi przestrzeniami, ale też wtopionymi we współczesne budynki zabytkowymi kamienicami.
Łącznie w ramach inwestycji w budynkach A i B przewidziano 353 mieszkania, 450 miejsc parkingowych oraz 20 lokali usługowych o powierzchni ok. 16 500 metrów kwadratowych. Zrealizowany zespół mieści różne funkcje; mieszkania, lokale usługowe oraz ogólnodostępne place i dziedzińce. Wyraz architektoniczny oparto się na kontraście między fasadami zewnętrznymi a wewnętrznymi - opisują projekt Nova Mikołowska na swojej stronie architekci.
Inwestycję w centrum Katowic prowadziła spółka Activ Investment, która buduje osiedla również w Krakowie i Wrocławiu. W Katowicach postawili wcześniej osiedle Karoliny w Bogucicach i cztery nowe budynki na osiedlu Tysiąclecia.
Pod koniec 2020 roku rozpoczęła się budowa pierwszego etapu inwestycji Nova Mikołowska.
Nova Mikołowska powstawała w medialnej ciszy. Głośno było za to o wyciętych drzewach
Jednak jeśli chodzi o inwestycję Nova Mikołowska, inwestor szybko wzbudził kontrowersje - kiedy tylko na jaw wyszły plany wycinki drzew przy ulicy Raciborskiej. Spółka utrzymywała, że działa zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego i działa legalnie. Ale zaczęły się protesty przeciw wycince, na miejscu inwestycji była policja, a sprawa trafiła do SKO, które uznało, że nie będzie zgody na wycinkę. Ostatecznie 100-letnie kasztanowce zniknęły. Inwestor uznał to zdarzenie za "przykry epizod".
Czytaj też:
Kwartał Dworcowa w Katowicach przejdzie metamorfozę