Najciekawsza toaleta w Stolicy

Socrealistyczne schody ruchome na Placu Zamkowym w Warszawie skrywają radziecki zabytek techniki w toalecie publicznej

W samym centrum Warszawy, przy Zamku Królewskim mieszczą się ruchome schody Trasy WZ. Powstałe w czasach PRL przejście podziemne ozdobione jest historycznymi płaskorzeźbami związanymi z odbudową i wyzwoleniem Warszawy. Największa ciekawostka mieści się jednak w toalecie - zabytek radzieckiej techniki łatwo przeoczyć.

Spis treści

  1. Trasa W-Z. Historia radzieckich ruchomych schodów na Placu Zamkowym
  2. Tablica sterująca ruchomymi schodami na Trasie W-Z

Trasa W-Z. Historia radzieckich ruchomych schodów na Placu Zamkowym

W latach 1947-1949, w trakcie budowania Trasy W-Z, wybudowano również schody ruchome - eskalatory - łączące dzisiejszą al. Solidarności z Placem Zamkowym. Schody znajdują się w kamienicy Johna. By mogła pościć machinerię, poszerzono ją o niemal metr.

Zobacz także: Wagon salonowy. Luksusy i boazerie - oto wnętrza wagonu, którym jeździli najważniejsi politycy PRL-u

Radziecka firma Metrostroj zajęła się resztą. Postawiła długie na 30 metrów schody, mogące obsługiwać aż 10 tysięcy osób na godzinę, co jak na tamte czasy wydaje się kosmiczną przepustowością.

Murator Remontuje: Jak wymienić parapet?
Materiał sponsorowany
Trasa W-Z w Warszawie. Ruchome schody i radziecka tablica sterująca - zdjęcia

i

Autor: Siemaszko Zbyszko / Narodowe Archiwum Cyfrowe, 1966, sygnatura 3/51/0/6.13/90/6 Schody ruchome przy trasie W-Z w Warszawie - archiwalne zdjęcia

W przejściu podziemnym, w dolnej części schodów, umieszczono socrealistyczne płaskorzeźby przedstawiające robotników i żołnierzy opatrzonych podpisami "Razem w boju" i "Razem w odbudowie". Całe założenie ozdobiono ceglanym klinkierem i charakterystycznymi, eleganckimi lampami. Zdjęcia archiwalne pokazują, że kiedyś działały tu sklepy - m.in. z zabawkami.

Choć schody znajdują się przy samym Zamku Królewskim, a wychodząc z kamienicy widzimy Plac Zamkowy, bardzo łatwo przeoczyć ten wyjątkowy relikt czasów słusznie minionych.

Tablica sterująca ruchomymi schodami na Trasie W-Z

Ważąca 150 ton konstrukcja wypełniła podziemia kamienicy. Ślady po starej machinerii można dziś oglądać w publicznej toalecie, przez co łatwo ją przeoczyć. Stoi tam oryginalna radziecka tablica do obsługi wszystkich trzech eskalatorów. By ją zobaczyć, wystarczy zejść na dół schodami znajdującymi się po prawej stronie od tych ruchomych - stoi ogrodzona barierką. W galerii umieściliśmy zdjęcia tablicy, ale i przepięknego wnętrza całego przejścia podziemnego - w tym płaskorzeźb zdobiących tunel.

Rzeczona toaleta jest bezpłatna.

Zobacz także: Warszawskie mozaiki. Przewodnik po najpiękniejszych mozaikach PRL w stolicy