Architektura MuratorKrytykaShitty Architecture Men List

Shitty Architecture Men List

Uwaga! To prawdopodobnie pierwszy tekst po polsku o Shitty Architecture Men List! Na początku przedstawimy tło historyczne, a potem wytłumaczymy, o co chodzi w „gównianej liście”. Inicjatorki Balu architektek tym razem o nadużyciach w branży architektonicznej.

Shitty Architecture Men List
il. GettyImages

W 2017 roku rozpoczął się w USA ruch #metoo, który przyczynił się m.in. do skazania Harveya Weinsteina czy Billa Cosby’ego. Jak to odbiło się na amerykańskiej branży architektonicznej? W marcu 2018 roku pięć kobiet odważyło się oskarżyć Richarda Meiera o molestowanie. Meier m.in. obnażał się oraz obmacywał swoje pracownice. Sprawa jego nadużyć była znana w branży od lat 80., jednak nic z tym nie robiono. Pod presją społeczną Meier odszedł z biura, ale nadal pozostaje głównym udziałowcem, a pracownia nosi jego imię. Mimo nacisków, by cofnąć mu nagrodę Pritzkera, kapituła tego nie zrobiła. Po nagłośnieniu sprawy powstała Shitty Architecture Men List – otwarty dokument w Google Excel, gdzie anonimowo można było się podzielić nadużyciami w branży.

Lista bardzo szybko się rozrosła, pojawiły się na niej nazwiska osób m.in. powiązanych z najlepszymi wydziałami architektury w Stanach. Wadę dokumentu stanowiło to, że nie było możliwości zweryfikowania oskarżeń, dlatego osoba autorska szybko ją usunęła. Dzięki popularności listy, temat nadużyć w branży był szeroko dyskutowany w wielu artykułach i na konferencjach. Prowadząc BAL na Instagramie, często otrzymujemy wiadomości od osób, które są ofiarami nadużyć w biurach architektonicznych, jak i na wydziałach. Niektóre nazwiska oprawców i oprawczyń przewijają się wyjątkowo często. Temat nadużyć, głównie finansowych, jest ważny dla osób wchodzących w zawód, czego dowodem jest powołanie inicjatywy KOREKTA’22 na ostatniej Ossie. Czas podjąć ten temat oficjalnie w Polsce. Kto z nami?

Źródła: www.nytimes.com; www.archpaper.com

Tagi:
Podsumowanie akcji Architekci grają dla WOŚP Zakończyła się organizowana przez „Architecture Snob” piąta edycja akcji Architekci grają dla WOŚP. W 2023 roku na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy udało się zebrać ponad 72 tysiące złotych!
W wieku 98 lat zmarł Witold Cęckiewicz Nie żyje nestor krakowskiej architektury Witold Cęckiewicz, laureat Honorowej Nagrody SARP, autor m.in. ambasady polskiej w New Delhi, hotelu Cracovia czy pomników na Polach Grunwaldu i w obozie Płaszów.
Nie żyje Krzysztof Chwalibóg W wieku 83 lat zmarł Krzysztof Chwalibóg, architekt, inicjator powołania Polskiej Rady Architektury, a następnie jej przewodniczący, współdyrektor programu pracy UIA Architektura dla wszystkich, autor i współautor wielu publikacji, a także projektu Polskiej Polityki Architektonicznej.
Bardzo się ze sobą kłócę: rozmowa ze Zbigniewm Maćkowem Te prawie 30 lat to nie jest żelazny dorobek, od którego powinniśmy teraz odcinać kupony. Rzeczy, którymi się dziś chwalimy, za 15 lat mogą być inaczej odbierane, bo przyczyniły się do tego, że z klimatem jest gorzej. Trzymam się zasady: dotychczasowe doświadczenia nas oczywiście budują, ale jest jak w piłce: jesteś tylko tak dobry, jak twój ostatni mecz – z okazji jubileuszu Maćków Pracowni Projektowej ze Zbigniewem Maćkowem rozmawia Maja Mozga-Górecka.
Pierwsze kroki w zawodzie zagranicą W nowym cyklu z praktycznymi poradami dotyczącymi możliwości budowania kariery architektonicznej na wymagającym rynku międzynarodowym Konrad Brzykcy o pracy w Nowym Jorku.
Shigeru Ban: architektura troski Czym jest architektura zrównoważona? Jaką rolę odgrywają w niej drewno i papier? W jaki sposób architekci, projektując, mogą pomagać uchodźcom i ofiarom katastrof? Jakie problemy w tym zakresie można napotkać w Polsce? O postrzeganiu komfortu, kontekstu i dobrostanu z architektem Shigeru Banem rozmawia Magda Pios.