Architektura MuratorKrytykaShitty Architecture Men List

Shitty Architecture Men List

Uwaga! To prawdopodobnie pierwszy tekst po polsku o Shitty Architecture Men List! Na początku przedstawimy tło historyczne, a potem wytłumaczymy, o co chodzi w „gównianej liście”. Inicjatorki Balu architektek tym razem o nadużyciach w branży architektonicznej.

Shitty Architecture Men List
il. GettyImages

W 2017 roku rozpoczął się w USA ruch #metoo, który przyczynił się m.in. do skazania Harveya Weinsteina czy Billa Cosby’ego. Jak to odbiło się na amerykańskiej branży architektonicznej? W marcu 2018 roku pięć kobiet odważyło się oskarżyć Richarda Meiera o molestowanie. Meier m.in. obnażał się oraz obmacywał swoje pracownice. Sprawa jego nadużyć była znana w branży od lat 80., jednak nic z tym nie robiono. Pod presją społeczną Meier odszedł z biura, ale nadal pozostaje głównym udziałowcem, a pracownia nosi jego imię. Mimo nacisków, by cofnąć mu nagrodę Pritzkera, kapituła tego nie zrobiła. Po nagłośnieniu sprawy powstała Shitty Architecture Men List – otwarty dokument w Google Excel, gdzie anonimowo można było się podzielić nadużyciami w branży.

Lista bardzo szybko się rozrosła, pojawiły się na niej nazwiska osób m.in. powiązanych z najlepszymi wydziałami architektury w Stanach. Wadę dokumentu stanowiło to, że nie było możliwości zweryfikowania oskarżeń, dlatego osoba autorska szybko ją usunęła. Dzięki popularności listy, temat nadużyć w branży był szeroko dyskutowany w wielu artykułach i na konferencjach. Prowadząc BAL na Instagramie, często otrzymujemy wiadomości od osób, które są ofiarami nadużyć w biurach architektonicznych, jak i na wydziałach. Niektóre nazwiska oprawców i oprawczyń przewijają się wyjątkowo często. Temat nadużyć, głównie finansowych, jest ważny dla osób wchodzących w zawód, czego dowodem jest powołanie inicjatywy KOREKTA’22 na ostatniej Ossie. Czas podjąć ten temat oficjalnie w Polsce. Kto z nami?

Źródła: www.nytimes.com; www.archpaper.com

Tagi:
Architekci dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już po raz piąty! 29 stycznia 2023 roku odbędzie się 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po raz piąty „Architecture Snob” włącza się w zbiórkę, organizując akcję „Architekci grają dla WOŚP”. W poprzednich latach udało się zebrać ponad 300 tysięcy złotych!
Aukcja na rzecz Tomasza Głowackiego Wrocławski architekt Tomasz Głowacki zmaga się z chorobą nowotworową. Leczenie, któremu  się poddaje nie jest niestety w całości refundowane, dlatego środowisko organizuje dla niego aukcję  charytatywną.
Lev Stern: między Wrocławiem i Jerozolimą We Wrocławiu można już oglądać wystawę „Lev Stern. Architektura czasu”. Ekspozycja, zestawiając ze sobą dzieła architekta  z różnych obszarów sztuki, pozwala prześledzić dynamikę zmian, jakim ulega twórczość artysty. Jednocześnie ma otworzyć przed widzem ścieżki prowadzące do odpowiedzi na pytania o wzajemne zależności między architekturą, malarstwem i rzeźbą, Wrocławiem i Jerozolimą, osobistym doświadczeniem i wielką historią.
Obrońmy uprawnienia architektoniczne! Architekci przeciw zmianom Prawa Budowlanego Rząd planuje nowelizację Prawa Budowlanego. Jeśli zmiany wejdą w życie w proponowanej obecnie formie, absolwenci techników budowlanych i inżynierowie budownictwa będą mogli projektować wszystkie rodzaje budynków o kubaturze do 1000 m³.
Dark Arkitekter otwiera biuro w Polsce. To pierwszy zagraniczny oddział tej renomowanej norweskiej pracowni Norweska pracownia Dark Arkitekter otworzyła swoje pierwsze studio za granicą. Sebastian Grzesiak, nowo powołany CEO oddziału w Gdańsku, cieszy się na możliwość popularyzowania skandynawskiej architektury na nowym rynku.
Bogdan Kulczyński z Honorową Nagrodą SARP 2022 Tegorocznym laureatem Honorowej Nagrody SARP został warszawski architekt Bogdan Kulczyński. Kapituła doceniła projektanta m.in. za konsekwentne traktowania architektury jako sztuki.