Miasto

Skrzynkoza dopadła Bunkier Sztuki w Krakowie; remont galerii kosztował 21 mln złotych. Czy jest szansa na ich przeniesienie? Znamy odpowiedź

2024-06-13 14:50

Krakowska galeria sztuki współczesnej, Bunkier Sztuki, przeszedł niedawno gruntowny remont. Plastyczne wejście do brutalistycznego budynku już wcześniej "zdobiła" skrzynka techniczna. Po renowacji zamiast zniknąć, rząd skrzynek tylko się powiększył. O szansę na ich przesunięcie zapytaliśmy Bunkier oraz Tauron - odpowiedź jest jednoznaczna.

Spis treści

  1. Bunkier Sztuki. Remont za 21 milionów złotych... i brzydkie skrzynki
  2. "Zależy nam na ukryciu skrzynek" - deklaruje Bunkier
  3. Tauron: skrzynki można przenieść
  4. Czy skrzynki znikną? Bunkier nie zostawia wątpliwości
Spacer po Galerii PLATO z Robertem Koniecznym

Bunkier Sztuki. Remont za 21 milionów złotych... i brzydkie skrzynki

W lutym 2024 roku zainaugurowano nowy Bunkier Sztuki. Projekt nowych szat krakowskiej galerii opracował Robert Konieczny, najbardziej wpływowy polski architekt według rankingu Architektury-murator. W międzyczasie jednak pierwotną koncepcję zmodyfikowano i mocno okrojono ze względów finansowych i technologicznych - Bunkier pozostał Bunkrem, przystosowano go jednak do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, ulepszono oświetlenie i klimatyzację, przeprowadzono konserwację brutalistycznych detali wewnątrz i charakterystycznej fasady wraz z oryginalnym liternictwem.

Zobacz także: Kolejne podejście do polityki przestrzennej stolicy. Tym razem pod presją czasu

Przywrócono też Bunkier Cafe, miejsce kultowe dla każdego Krakusa (choć nie obyło się bez kontrowersji). Koszt remontu wyniósł ostatecznie 21 418 952 zł. Wejście główne, wizytówka budynku, z bliska wygląda tak:

Skrzynkoza pod Bunkrem Sztuki w Krakowie - zdjęcia

i

Autor: Julia Dragović

Ani renowacja, ani nakłady finansowe, ani nawet prace trwające trzy lata - dające przecież dużo czasu do wprowadzenia zmian - nie sprawiły, że z reprezentacyjnego żelbetowego wejścia do galerii sztuki zniknęła skrzynka techniczna stojąca tam od lat. Po remoncie skrzynek tylko przybyło.

Nie chowają się już nawet pod ścianą galerii, jak do tej pory - zaczynają się równo z bryłą wejścia. Obrazu dopełnia graffiti pokrywające je w całości, popękana struktura betonu zadaszenia oraz dziura w plastycznej formie schowana za pierwszą skrzynką. Bunkier Sztuki utrzymuje, że żadnej dziury nie ma. - Za skrzynkami nie ma ubytków, ale w budynku i na terenie posesji cały czas trwają prace techniczne i poprawki gwarancyjne - mówi nam Paulina Zarzycka z Bunkra.

Ustalenie, czy istnieje szansa na likwidację skrzynek zajęło nam łącznie ponad dwa tygodnie.

"Zależy nam na ukryciu skrzynek" - deklaruje Bunkier

O skrzynkozę zapytaliśmy Bunkier Sztuki.

Zależy nam na ukryciu skrzynek (np. skrzynia, maskownica, lub kratownica porośnięta roślinami). Natomiast wszystkie te zmiany muszą być ustalone i potwierdzone przez dostawcę prądu - mówi Paulina Zarzycka, rzeczniczka prasowa Bunkra Sztuki.

W "bunkrowych" skrzynkach znajduje się główne i rezerwowe zasilanie budynku oraz przyłącze elektryczne dla Bunkier Cafe.

Od strony technicznej skrzynki energetyczne znajdują się we właściwym miejscu - jak tłumaczy Bunkier, ich umiejscowienie reguluje m.in. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. dot. warunków technicznych, jakie powinny spełniać budynki. Według obowiązujących norm, przyłącze z systemem pomiarowym powinno znajdować się na zewnątrz budynku i w miarę możliwości - w granicy posesji.

Zapytaliśmy też o dobór miejsca na skrzynki:

Właścicielem i wykonawcą skrzyń z przyłączem elektrycznym do budynku jest firma Tauron Dystrybucja. Usytuowanie skrzynek zostało ustalone pozwoleniem na budowę [...]. Wszelkie pytania proszę kierować do firmy Tauron Dystrybucja, która wykonała i uzgodniła miejsce zabudowy skrzynek z przyłączem elektrycznym do budynku - odpowiada Paulina Zarzycka.

Skierowaliśmy zatem pytania do Tauronu Dystrybucji.

Tauron: skrzynki można przenieść

Przedstawiciele Tauronu Dystrubucji informują nas w pierwszej kolejności o tym, że od strony prawnej wszystko się zgadza - także w kontekście prac na terenie zabytkowym, objętym ochroną konserwatora.

Tauron utrzymuje, że umiejscowienie skrzynek było konsultowane z Bunkrem i ich przenoszenia nie planuje.

Lokalizacja skrzynek (a precyzyjnie rzecz ujmując zestawu złączowo-pomiarowego) była uzgadniana przez wykonawcę zadania inwestycyjnego, czyli firmę działającą na zlecenie TAURON Dystrybucji, z Galerią Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki”.

W związku z tym, że stan techniczny urządzeń jest dobry, zakwalifikowaliśmy je do dalszej bezpiecznej eksploatacji i nie planujemy ich przeniesienia - wyjaśnia Renata Szczepaniak, rzeczniczka prasowa Tauron Dystrybucji.

Co jednak najistotniejsze, jak się okazuje, przeniesienie skrzynek jest możliwe, ale inicjatywa musiałaby wyjść od Bunkra Sztuki.

Jeśli potrzeba zmiany lokalizacji urządzeń pochodzi od inwestora, oczywiście istnieje taka możliwość. W takim przypadku całość prac realizowana jest staraniem zainteresowanej strony - mówi Renata Szczepaniak.

Tauron zapewnił nas także, że ocenia estetykę swoich urządzeń i stale działa w celu usuwania z nich napisów. Bazgroły ze skrzynek mają więc wkrótce zniknąć. - Mogę zapewnić, że przywrócimy pierwotny wygląd urządzeniom TAURON Dystrybucji zlokalizowanym przy Bunkrze Sztuki - obiecuje Renata Szczepaniak.

Dlaczego Bunkier nie zdecydował o przeniesieniu skrzynek podczas konsultacji z wykonawcą? I czy z możliwości przeniesienia skrzynek skorzysta? Wróciliśmy z tymi pytaniami do Galerii.

Czy skrzynki znikną? Bunkier nie zostawia wątpliwości

Przeniesienie przyłącza elektrycznego wiąże się z uzyskaniem pozwolenia na budowę oraz z bardzo wysokimi kosztami wykonania tej pracy, które nie zostały uwzględnione w budżecie galerii. Ponadto zabudowa terenu przed budynkiem galerii uniemożliwia przeniesienie przyłącza elektrycznego w obrębie naszej posesji i zmusza nas do uzyskania ewentualnej zgody na wykorzystanie nieruchomości w obrębie Plant. Jak widać, skala tej inwestycji byłaby ogromna, a nasze wydatki w związku z Ustawą o Finansach Publicznych powinny być celowe i oszczędne, efektywne, terminowe i zgodne z zaciągniętymi zobowiązaniami. W związku z powyższym, nie jesteśmy w stanie skorzystać z tej możliwości - tłumaczą przedstawiciele Bunkra Sztuki.

Do dziś pokutuje więc pierwotna decyzja o umieszczeniu skrzynek tam, gdzie stoją obecnie. Jeżeli przeniesienie generuje tak wysokie koszty, a ich wygląd ma tak duży wpływ na odbiór przestrzeni, być może planowanie miejsca dla skrzynek powinno być zadaniem o wiele większej wagi, niż jest obecnie? Bo z tym, jak wiadomo, bywa w polskich miastach różnie.

Tymczasem pozostaje czekać na przesłonięcie skrzynek przez Bunkier Sztuki.

Zobacz także: Bunkier Sztuki w Krakowie po remoncie. Zobacz, jak zmieniło się wnętrze brutalistycznej galerii

Listen on Spreaker.