Spis treści
9 metrów pod ziemią. Co kryją piwnice Pałacu Kultury?
W ramach Festiwalu Otwartych Mieszkań 2024 można było zwiedzić piwnice Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie - a te mają aż dwa poziomy. Pierwszy poziom na głębokości 6 metrów, drugi 9. Niedostępne zwykle miejsce skrywa nie tylko niewielką wystawę i zdjęcia archiwalne budynku, ale przede wszystkim całe mnóstwo oryginalnych elementów wyposażenia, które zdemontowano lub wymieniono na przestrzeni ostatnich dekad.
Znajdują się tu zatem stare fotele z Sali Kongresowej (obecnie modernizowanej), orły bez korony, telefony z funkcją szyfrowania i stare meble. Stoją tu maszyny do sterowania mikrofonami tłumaczy, którzy podczas posiedzeń symultanicznie tłumaczyli wypowiedzi dygnitarzy na siedem języków i stanowisko dla cenzora. Część sprzętów pochodzi z NRD, inne są produkcji krajowej oraz ZSRR. W ramce, na jednym z urządzeń wisi rozrysowany plan Sali Kongresowej.
Piwnice na drugim poziomie to również dom kotów, które mieszkają w Pałacu Kultury od dekad. Są regularnie karmione. Łącznie jest ich tu obecnie 11.
Pomieszczenia piwnic są stale używane - mieści się tu zaplecze techniczne obiektu, a z dyspozytorni wciąż zarządza się budynkiem z radzieckiej tablicy sterowania, częściowo już skomputeryzowanej.
Pałac Kultury budowano trzy lata
Pałac Kultury i Nauki projektował Lew Rudniew. Przez trzy lata budowało go 7,5 tysięca pracowników, z Polski i Związku Radzieckiego. To dla nich powstało pierwsze powojenne osiedle w Warszawie - Przyjaźń. Kilkunastu radzieckich budowniczych zginęło w trakcie wznoszenia Pałacu. Pochowano ich na Wolskim Cmentarzu Prawosławnym. 21 lipca 1955 roku oficjalnie zakończono budowę, a dzień później otwarto Pałac. Po przemianie ustrojowej budził skrajne emocje; choć został już oswojony, niektórzy wciąż postulują jego wyburzenie. Są jednak w mniejszości. W 2025 roku Pałac skończy 70 lat.
Więcej o historii Pałacu Kultury i Nauki pisaliśmy tutaj: Historia Pałacu Kultury i Nauki.
Źródła: warszawa.wyborcza.pl, CREATours. Szczególne podziękowania dla organizatorów Festiwalu Otwartych Mieszkań za możliwość uczestnictwa w zwiedzaniu
Zobacz także: Jak wyglądał Pałac Kultury i Nauki, gdy był czysty i biały?