Architektura MuratorKrytykaWspółczesna architektura Holandii - relacja Grzegorza Stiasnego z wizyty studyjnej. "Architektura-murator" nr 7/2014

Współczesna architektura Holandii - relacja Grzegorza Stiasnego z wizyty studyjnej. "Architektura-murator" nr 7/2014

W lipcowym numerze "Architektury-murator" opublikowaliśmy tekst Grzegorza Stiasnego o współczesnej architekturze Holandii - komercjalizacji rewitalizacji, kreatywnych hot-spotach, nowym życiu pustostanów, szacunku dla zasobów naturalnych oraz zmieniających się instytucjach. Czego możemy nauczyć się od Holandii?

Nopwy Dworzec Centralny w Rotterdamie
Współczesna architektura Holandii. Widok ze Stationsplein na nowe wejście na Dworzec Centralny w Rotterdamie, proj. Team CS - West 8, Benthem Crouwel Architects, MVSA Meyer en van Schooten Architecten, 2013. Fot. Marcin Czechowicz

"Nie tylko polska gospodarka potrzebuje tak zapowiadanej przez rząd innowacyjności. Jest ona potrzebna też architekturze. Inaczej czeka nas twórcza stagnacja – stan, kiedy konkurować będzie można co najwyżej o najpiękniejsze zastosowanie importowanych materiałów i systemów budowlanych. Wiosną tego roku poszukiwaliśmy innowacyjności u projektantów holenderskich – słynących z wizjonerskich, a jednocześnie ultrapragmatycznych pomysłów" - pisze Grzegorz Stiasny w relacji z wizyty studyjnej w Holandii, opublikowanej w "Architekturze-murator" nr 7/2014.

Podczas kilkudniowej podróży odwiedziliśmy tworzących nowatorską architekturę niderlandzkie pracownie oraz poprosiliśmy o wypowiedzi prowadzących je architektów na temat nowych strategii projektowania dla lepszej przyszłości miast. O koncepcjach na przyszłość, metodach pracy oraz strategicznych tematach opowiadają Adriaan Geuze z West 8, Ronald Rietveld z RAAAF, Florian Boer z De Urbanisten, Eric-Jan Pleijster z LOLA oraz dodatkowo - Floor van Spaendonck, manager ds. badań i rozwoju z Het Nieuwe Insituut.


Od A do Z – alfabet architektury według Grzegorza Stiasnego Z okazji przypadającego w 2019 roku 25-lecia redakcja miesięcznika „Architektura-murator” postanowiła wyróżnić szczególne osiągnięcia polskich architektów. Nagrodę za Tekst 25-lecia przyznano artykułowi Grzegorza Stiasnego „Od A do Z – alfabet architektury”, który ukazał się w numerze 10/2004 „A-m”.
Nowe Żerniki – miasto pozytywistów [WYWIAD] Władze Wrocławia i wrocławscy architekci, nawiązując do idei zrealizowanego w 1929 roku niemieckiego osiedla WuWa, budują nową, modelową dzielnicę mieszkalną. Zbigniew Maćków, inicjator tego projektu i zarazem przewodniczący Dolnośląskiej Izby Architektów, mówi o przełamywaniu „Monookultury deweloperskiej”, ale też o tym, co uważa za najważniejsze w tym przedsięwzięciu: procesie partycypacyjnym oraz misji architekta.
Autostrady - architektura dużych prędkości Wakacyjny czas sprzyja podróżom. We współczesnej kulturze zyskuje na znaczeniu turystyka architektoniczna. Może ona dotyczyć także polskich autostrad – jednego z narodowych osiągnięć cywilizacyjnych XXI weku. Pokazujemy główne architektoniczno- przestrzenne atrakcje na najnowocześniejszych drogach w naszym kraju.
Projekt zadaszenia dziedzińca - lapidarium Muzeum Warszawy I nagrodę w konkursie architektoniczny na projekt aranżacji i zadaszenia dziedzińca-lapidarium Muzeum Warszawy otrzymała pracownia ARÉ Stiasny Wacławek.
Nowa siedziba Cricoteki w Krakowie Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka to nie tylko obiekt stricte architektoniczny, ale również dzieło rzeźbiarskie, w którym możemy odczytywać wiele znaczeń. Powstał budynek wybitny, konsekwentny i stylistycznie jednorodny, spójny z osobowością artysty, któremu jest poświęcony
Służewski Dom Kultury. Historia miejsca Architektura zespołu wyraża środkowoeuropejskie doświadczenie przestrzeni: mieszankę miejskości i wiejskości, postępu i tradycjonalizmu . Powstało prawdziwie społeczne miejsce, które po prostu musi przyciągać ludzi