Wystawa słowacka- nagroda za architekturę

i

Autor: Archiwum Architektury Lustrzany pawilon stanął w gotyckim kościele św. Anny, w kórym można było zobaczyć również inne narodowe ekspozycje PQ2015. Fot. Rene Miko/archiwum organizatorów

Wystawa słowacka - nagroda za architekturę

2015-08-22 14:31

Znany słowacki scenograf Boris Kudlička złożył hołd swojemu mistrzowi Milanowi Čorbie, projektując lustrzaną architekturę – do kontemplacji, obserwowania i bycia obserwowanym.

Nazwa obiektuSłowacka wystawa narodowa: Reflection of an Image. Milan Čorba – Złoty medal PQ2015 za performatywną architekturę (Gold Medal PQ 2015 for Performance Architecture)

Opis autorski

Wystawa Reflection of an Image została zaprojektowana przez studenta Milana Čorby – Borisa Kudličkę, znanego słowackiego scenografa, pracującego poza granicami kraju. Milan Čorba był wspaniałym obserwatorem ludzi, doceniającym wielkość człowieka, ale także bezlitośnie rejestrującym małostkowość społeczeństwa. Był myślicielem i wzorcem dla wielu swoich naśladowców, jak również dla tych, których spotykał w swojej pracy zawodowej, na uczelni i w życiu. Boris Kudlička skupił się na wszystkich stronach jego osobowości. Warstwy malowideł wyczarowują wspomnienie artysty i jego sztuki, zmieniając materię w poezję. Kontemplując ten rodzaj malarstwa i odbicie duszy artysty, zwiedzający stają się równocześnie widzami i aktorami – sami obserwują i są obserwowani. Lustro Milana Čorby zmienia się w powierzchnię, pod którą można znaleźć więcej znaczeń – im głębiej chcemy lub ośmielamy się sięgnąć.

Uzasadnienie jury

Jury odniosło się do tej prezentacji jak do tymczasowej architektury, która wykorzystuje architektoniczną wrażliwość. To poetycka interwencja w przestrzeń. Natura tej konstrukcji i umieszczenie jej w istniejącej już architekturze kościoła, ustanawia serię obrazów i odbić pomiędzy widzem i otoczeniem, co pozwala w pełni oddziaływać ideom Milana Čorby, a to z kolei daje możliwość ich docenienia.