Rekordowe budowle

10 najdłuższych budynków na świecie. Już niedługo wszystkie zdeklasuje saudyjska inwestycja

Choć najdłuższe budynki to domena głównie Europy i Ameryki Północnej, najdłuższymi budowlami wcale nie są nowe bloki czy ośrodki naukowe. Wszystkie z nich może jednak już niedługo przyćmić inwestycja z Arabii Saudyjskiej, gdzie drugie imię każdej inwestycji to rozmach. Sprawdziliśmy, które budynki na świecie są najdłuższe i ile z nich znajduje się w Polsce.

Spis treści

  1. Najdłuższe budynki na świecie
  2. Najdłuższe budowle na świecie to mury i fortyfikacje
  3. Najdłuższe budynki w Polsce

Najdłuższe budynki na świecie

"Naj" budynki to domena Europy i Stanów Zjednoczonych. Od niedawna z potężnymi inwestycjami XX i XXI-wiecznego "zachodu" konkurują Zjednoczone Emiraty Arabskie - to do nich należy tytuł najwyższego budynku świata, Burdż Chalifa.

Do wyścigu dołączyła Arabia Saudyjska, ogłaszając projekt miasta składającego się wieżowca długiego na 170 kilometrów i mogącego pomieścić aż 9 milionów mieszkańców. Prace nad projektem o nazwie The Line już ruszyły. Gdy zostanie ukończony (planowo w 2030 roku), zostanie najdłuższym budynkiem na świecie.

Które budynki są obecnie najdłuższe na świecie?

  • Międzynarodowe Lotnisko Kansai w Japonii - 1,7 km,
  • Twierdza Modlin pod Warszawą - 2,2 km,
  • Prora na wyspie Rugia w Niemczech - 4 km.

Pozostałe obiekty znajdziecie w naszej galerii.

Najdłuższe budowle na świecie to mury i fortyfikacje

Tak samo jak w przypadku najdłuższych budynków Europy, tak i wśród budowli o innych funkcjach widać, że często ich rozmiar idzie w parze z potęgą imperium, ego i wizerunku rządzących.

Za najdłuższą budowlę uznaje się - tu raczej bez zaskoczeń - Wielki Mur Chiński mierzący ponad 21 tysięcy kilometrów. Pochodzący sprzed naszej ery mur został uznany za cud świata oraz wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Trzeba jednak dodać, że miejsce na podium zawdzięcza prawdopodobnie propagandzie Chińskiej Republiki Ludowej, która może odpowiadać za przekaz o tej zawrotnej długości. Przypuszcza się, że Mur może mierzyć "jedyne" 2400 kilometrów.

Murator Remontuje: Jak dobrze przygotować się do remontu?
Materiał sponsorowany

16 tysięcy kilometrów mierzą fortyfikacje Beninu w Nigerii, choć dziś z murowanych elementów fosy niewiele zostało, a ich ciągłość została dawno temu przerwana (podobnie zresztą jak w przypadku Wielkiego Muru Chińskiego). Trzecie miejsce na podium zajmuje Wielki Mur Gorgański w Iranie o długości niemal 200 kilometrów, co czyni go drugim najdłuższym murem obronnym świata. 

Imponujące fortyfikacje znajdują się też w Indiach czy Pakistanie, a bliżej - w Chorwacji i Turcji.

Najdłuższe budynki w Polsce

Polska swoje najdłuższe budynki zawdzięcza architekturze militarnej oraz mieszkaniowej z czasów PRL-u. Nie dziwi więc fakt, że aż dwa najwyższe miejsca należą do stolicy. Podium wygląda następująco:

Zobacz także: Warszawski Jamnik. Jeden z najdłuższych bloków w Polsce powstał w PRL-u jako parawan na rudery