Architektura MuratorProjektyAirport City Gdańsk – pierwsze miasteczko lotnicze w Polsce?

Airport City Gdańsk – pierwsze miasteczko lotnicze w Polsce?

Jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa zespołu Airport City Gdańsk. Kompleks w sąsiedztwie Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy zaprojektowała warszawska pracownia PIG Architekci.

Airport City Gdańsk – pierwsze miasteczko lotnicze w Polsce?
Airport City GdańskGdańsk, rejon ul. Spadochroniarzy i Słowackiego
AutorzyPIG Architekci
InwestorPort Lotniczy Gdańsk
Powierzchnia użytkowa120000.0 m²

Airport City Gdańsk to pionierskie przedsięwzięcie. Będzie pierwszym tego typu kompleksem w Polsce zrealizowanym bezpośrednio przy międzynarodowym porcie lotniczym. W skład założenia wejdzie siedem budynków o charakterze biurowym i usługowym, uzupełnionych o funkcje gastronomiczne i hotelowe. Ich powierzchnia użytkowa wyniesie ok. 120 tys. m2.

Architektura biurowców przywodzić ma na myśl różnorodne aeronautyczne odniesienia. Podobnie jak ich nazwy, które zaczerpnięto wprost z lotniczego alfabetu: Alpha, Bravo, Charlie, Delta, Echo, Foxtrot i Golf. Jako pierwszy zrealizowany zostanie biurowiec Alpha, w którym zaplanowano 8500 m2 powierzchni pod wynajem (ok. 1470 m2 na kondygnacji powtarzalnej, 790 m2 powierzchni handlowo-usługowej na parterze). Budynek będzie miał sześć kondygnacji naziemnych oraz dwie podziemne, a na dachu zielony taras dostępny dla najemców. W ramach założenia przewidziano m.in. centralny plac oraz rekreacyjną aleję z częścią sportową, która stanie się elementem spajającym kolejne etapy inwestycji. Airport City Gdańsk będzie realizowane w zgodzie z wymaganiami certyfikacji LEED, według najnowszej i najbardziej restrykcyjnej wersji v4 Building Design and Construction.

Rozpoczęcie budowy pierwszego etapu planowane jest jeszcze w tym roku, zakończenie – na trzeci kwartał 2021 roku. Inwestorem Airport City Gdańsk jest Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy. Za projekt zespołu odpowiada warszawska pracownia PIG Architekci, autorzy m.in. Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, a za wynajem powierzchni komercyjnej – firma JLL.