Architektura MuratorProjektyAkademik MILESTONE Wrocław Fabryczna. Dom studencki nowej generacji projektu Kuryłowicz & Associates

Akademik MILESTONE Wrocław Fabryczna. Dom studencki nowej generacji projektu Kuryłowicz & Associates

We Wrocławiu powstanie kolejny prywatny akademik. Jak zapowiadają projektanci z Kuryłowicz & Associates będzie jednak inny niż wszystkie, skrojony na miarę potrzeb współczesnego studenta.

Akademik MILESTONE Wrocław Fabryczna. Dom studencki nowej generacji projektu Kuryłowicz & Associates
Akademik MILESTONE Wrocław Fabryczna, proj. Kuryłowicz & Associates
Akademik MILESTONE Wrocław Fabryczna Wrocław ul. Fabryczna 22
AutorzyKuryłowicz & Associates
Zespół projektowyarchitekci Ewa Kuryłowicz, Piotr Marciniak, Patryk Królikowski, Anna Polańska, Alina Narwojsz, Zofia Fedorów
Architektura wnętrzLeydo Tomaszewska Studio
InwestorWrocław Fabryczna 22
Powierzchnia terenu7203.0 m²
Powierzchnia zabudowy2369.0 m²
Data realizacji (początek)2022
Data realizacji (koniec)2024
Powierzchnia biologicznie czynna1946 m²

Jeszcze do niedawna koszt najmu był najważniejszym kryterium rozpatrywanym przez studentów przy wyborze mieszkania. Dziś coraz częściej biorą pod uwagę także funkcjonalność i wysoką jakość usług w sąsiedztwie Nowoczesny akademik powinien być odzwierciedleniem potrzeb i ambicji współczesnego studenta. Musi to być innowacyjna przestrzeń, stworzona w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju, a design powinien opierać się na zaawansowanych technologicznie rozwiązaniach, odnoszących się w nowoczesny sposób do historii i tradycji danego miejsca – mówi Piotr Marciniak, architekt-partner i kierownik projektu z Kuryłowicz & Associates.

Tego typu obiekt pracownia planuje zrealizować we Wrocławiu. Budowa akademika w sąsiedztwie terenów dawnej fabryki pojazdów szynowych Linke-Hofmann-Werke przy ul. Fabrycznej 22 rozpoczęła się w maju tego roku. Architekci zaproponowali budynek o prostej formie na planie zbliżonym do litery U. O industrialnej przeszłości tego miejsca przypominać mają m.in. elementy ze stali i użytej na elewacjach blachy trapezowej o różnym rytmie.

Akademik MILESTONE Wrocław Fabryczna. Dom studencki nowej generacji projektu Kuryłowicz & Associates
Akademik MILESTONE Wrocław Fabryczna, proj. Kuryłowicz & Associates

Akademik MILESTONE Wrocław Fabryczna zaoferuje 373 pokoi, ale też liczne przestrzenie wspólne. Jak tłumaczą projektanci, chodziło przede wszystkim o to, aby przyszli użytkownicy mogli zachować poczucie prywatności, a jednocześnie mieć możliwość wchodzenia w różnego typu interakcje. Wspólne przestrzenie na poziomie mikro to kuchnia i salon dzielone przez 2-3 lokatorów jednego „studia”. W skali makro będą to m.in. strefy do nauki i tzw. pokoje rozrywki czy laboratoria IT, ale też funkcjonujące w ramach całego założenia pralnie, siłownie, sklepy i lokale gastronomiczne. Przewidziano też specjalne ministrefy przedsiębiorczości, które będą mogły stymulować wymianę pomysłów, a także wspomagać aktywności wykraczające poza struktury typowo uczelniane. Na dachu budynku znajdą się tarasy rekreacyjne, ale też panele fotowoltaiczne.

Wnętrza zarówno części prywatnych, jak i wspólnych zostaną wyposażone w autorskie meble modułowe, które będzie można łatwo przesuwać i przenosić. Inspiracji do ich zaprojektowania architekci szukali w różnych częściach Wrocławia, znajdziemy tu więc nawiązania do atmosfery i charakteru takich miejsc jak Most Grunwaldzki, Stadion Olimpijski czy Dworzec Główny. Za aranżację wnętrz akademika odpowiadać będzie warszawska pracownia Leydo Tomaszewska Studio. Potrzeby obecnej generacji studentów wywierają ogromny wpływ na to, jak projektujemy przeznaczoną dla nich przestrzeń. Mają oni swoje unikalne wymagania i oczekiwania, które projektanci muszą dobrze poznać i przeanalizować. Badamy te informacje, a następnie zadajemy pytania, jak powinien wyglądać akademik nowej generacji. MILESTONE Wrocław Fabryczna jest naszą odpowiedzią – podsumowuje architektka Anna Polańska z Kuryłowicz & Associates.

Akademik MILESTONE Wrocław Fabryczna. Dom studencki nowej generacji projektu Kuryłowicz & Associates
Akademik MILESTONE Wrocław Fabryczna, proj. Kuryłowicz & Associates
Akademik UW na Służewcu od Projekt Praga: rusza realizacja Władze Uniwersytetu Warszawskiego podpisały umowę z firmą Mota-Engil Central Europe na realizację akademika UW na Służewcu według konkursowego opracowania biura Projekt Praga. Budowa ma się zakończyć w ostatnim kwartale 2023 roku. Pierwsi lokatorzy wprowadzą się do obiektu w 2024 roku.
Akademik na Solcu projektu pracowni Grupa 5 Architekci Rozpoczęła się realizacja prywatnego akademika na warszawskim Solcu. Na potrzeby domu studenckiego zaadaptowany zostanie modernistyczny biurowiec z lat 60. Projekt nowego obiektu opracowało biuro Grupa 5 Architekci.
Polacy projektują w Ukrainie! We Lwowie trwa budowa hotelu według projektu Kuryłowicz & Associates Polscy architekci z pracowni Kuryłowicz & Associates zaprojektowali hotel w samym sercu Lwowa. Mimo wojny i niepewnej sytuacji na rynku realizacja obiektu właśnie trwa. Zakończenie prac planowane jest na przyszły rok.
Nowy budynek Neofilologii i Lingwistyki projektu Kuryłowicz & Associates: mamy pierwsze zdjęcia Otwarto nowy budynek wydziałów Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej UW projektu pracowni Kuryłowicz & Associates. To jedna z największych inwestycji z wieloletniego programu rozwoju uczelni.
Zespół hotelowo-apartamentowy na Służewcu: nowy projekt Kurylowicz & Associates Na blisko dwuhektarowej działce przy ul. Komputerowej na warszawskim Służewcu Przemysłowym powstanie nowy zespół hotelowo-apartamentowy. Projekt na zlecenie firmy Acer Re opracowało biuro Kurylowicz & Associates.
Osiedle Naturia w Toruniu Na powojskowych, leśnych terenach Torunia powstała architektura wpisana w kontekst miejsca, w której można odnaleźć wczesne idee modernistyczne. O nowej realizacji pracowni Kuryłowicz & Associates pisze Agnieszka Błażko.
Nowa mieszkaniówka przy Malczewskiego w Radomiu projektu Kuryłowicz & Associates Przy ulicy Malczewskiego w Radomiu powstanie nowy budynek wielorodzinny z częścią usługowo-handlową. Czternastokondygnacyjna dominanta o modułowej kompozycji z betonowych prefabrykatów to najnowszy projekt warszawskiej pracowni Kuryłowicz & Associates.
Współczesne projektowanie szpitali dla dzieci: rozmowa z Aleksandrą Czubaszek-Siłuch z Kuryłowicz & Associates Przed przystąpieniem do projektowania zdecydowaliśmy się przeprowadzić serię spotkań z pracownikami. Staraliśmy się wziąć pod uwagę opinie każdej grupy zawodowej i wykorzystać je do stworzenia najlepszych rozwiązań przestrzennych – mówi architektka Aleksandra Czubaszek-Siłuch z biura Kuryłowicz & Associates, która jest współautorką kompleksowej modernizacji izby przyjęć oraz rejestracji w Instytucie Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.