Aranżacja łazienki ze strefą prysznica w roli głównej
Projektując strefę prysznica, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość łazienki. Niezależnie od tego strefa prysznicowa powinna być m.in. wygodna w użytkowaniu, zapewniać swobodę ruchów, jednocześnie idealnie wpisywać się rozkład pomieszczenia i wizualnie najmniej ograniczać przestrzeń łazienki - najlepiej, jeśli bedzie transparentana. Jest wiele naszych, subiektywnych wytycznych do stworzenia idealnego miejsca, a dodatkowo dostępne rozwiązania poszerzają te możliwości.
Niezależnie, czy projektujemy natrysk w niedużej łazience czy też w pokaźnym salonie kąpielowym, chcemy aby kabina prysznicowa - zgodnie z najnowszymi trendami - była maksymalnie transparentna, bezprogowa (ewentualnie wyposażona w niski próg), praktyczna i komfortowa. Istotne są wysokiej jakości materiały oraz starannie wykonane detale. Kabina musi też być idealnie dopasowana do danej przestrzeni i indywidualnych preferencji użytkowników. Wśród produktów oferowanych przez firmę KERMI znajdziemy rozwiązania spełniające wszystkie te wymagania.
Tam gdzie nie mamy dość przestrzeni w łazience, lepiej zastosować kabiny zawiasowe, czyli z otwieranym skrzydłem lub skrzydłami. Modele KERMI prezentują się w tej wersji bardzo efektownie. Transparentne płyty szkła mocowane są do ściany lub nieruchomego panelu nowoczesnymi uchwytami. Sprawdzą się zarówno w miejscu, gdzie konieczne jest zamontowanie brodzika, jak i w wersji z odpływem w podlodze. Praktyczne i zarazem uniwersalne są kabiny profilowe. Utrzymują szklane ściany i drzwi przestrzeni natryskowej w eleganckich aluminiowych ramach. Ich skrzydła mogą być rozwieralne, wahadłowe, składane, wahadłowo-składane lub przesuwne.
Większość kabin jest zaprojektowana na planie kwadratu lub prostokąta. Aby jednak poszerzyć możliwości aranżacji łazienki ze strefą prysznica opracowano także modele kabin ćwierćkoliste czy półkoliste, nieco mniejszych wymiarów, zatem spełniające wymagania również mniejszych łazienek. Te kabiny lepiej prezentują się w wersji bez brodzika, z odpływem zamontowanym bezpośrednio w podłodze.
Kabina z dwuskrzydłowymi drzwiami. Wykonana z wysokiej jakości materiałów, z wykorzystaniem najnowocześniejszych rozwiązań. Drzwi kabiny wyposażane są w elementy zabezpieczające przed wyciekaniem wody poza obręb natrysku. Mogą mieć m.in. poziomą listwę uszczelniającą w kształcie rynny. W modelach otwieranych instalowany jest system windowy, zapewniający płynną pracę i dokładne domykanie drzwi. Do wyboru są rozwiązanie progowe, wyposażone w uszczelki lub z zabezpieczającym progiem. Drzwi prysznicowe wyposasazone są w solidne i eleganckie zawiasy oraz uchwyty wyprodukowane z najwyższej jakości szlachetnego metalu.
Zastosowane profile o gładkich kształtach pozwalają na łatwe utrzymanie czystości. Pielęgnację ułatwia też system umożliwiający odchylanie drzwi podczas sprzątania. Profile produkowane są z anodowanego aluminium, co gwarantuje ich trwałość i elegancki wygląd przez wiele lat. Metalowe elementy kabin produkowane są głównie w kolorze białym i srebrnym - z wysokim połyskiem lub w wersji matowej. Ponadto istnieje możliwość wybrania dowolnego koloru wykończenia z palety RAL.
Dużą popularnością cieszą się modele KERMI walk-in, czyli kabiny pozbawione ruchomych drzwi, jedynie dyskretnie przesłonięte przez taflę szkła, która chroni przed rozpryskującą się wodą. Sprawdzają się one w przestronnych łazienkach, gdzie można zachować odpowiedni dystans, wydzielając miejsce natrysku jedynie przez ściany i szybę. Najbardziej efektowne są wersje wolnostojące, ale wymagają dużej przestrzeni. Kabina prysznicowa walk-in wyposażona jest w wysokojakościowe podpory ścienne lub sufitowe, wykonane z delikatnych rur aluminiowych. Najczęściej nie ma brodzika, tylko odpływ w w posadzce.
Rozwiązanie bardziej tradycyjne, przeznaczone do łazienek, które nie mogą się poszczycić powierzchnią. Brak metalowych profili, delikatność zawiasów sprawia, że ta narożna kabina nie rzuca się w oczy i nie ogranicza przestrzeni
Przestronna kabina typu walk-in. Oprócz tradycyjnego szkla bezpiecznego w kabinie można zastosować także szkło lustrzane, co daje ciekawy efekt i jest praktyczne. Działa jak zwykłe lustro, pozbawione jest powłoki srebra i ma wielowarstwowy system zawierający chrom. Jest przy tym odporne na korozję, parę wodną oraz środki czystości. Jeżeli w kabinie jest ciemniej niż w pomieszczeniu, przestrzeń łazienki jest od strony prysznica widoczna. W odwrotnej sytuacji szkło lustrzane nie jest przejrzyste. Dla osób ceniących dekoracyjne detale, do wyboru są transparentne częściowo szyby piaskowane, w 9 wzorach.
Model kabiny narożnej ze składanymi drzwiami. W kabinach wykorzystuje się szkło hartowane grubości 8 mm, bezpieczne ESG (wg normy EN 12150). Dodatkowym atutem jest zastosowana na szybach higieniczna powłoka KERMI CLEAN ułatwiająca czyszczenie. Zapobiega osadzaniu się kropli wody, resztek mydła, zanieczyszczeń i nacieków kamienia. Nie pozwala na ich przywieranie, działając podobnie jak teflon wyściełający patelnie.
z kolekcji Zehnder Studio skomponowany został w formie wieszaków na ubrania. Elementy grzewcze wykonano w całości ze stali. Grzejnik dostępny jest we wszystkich kolorach z palety barw Zehnder lub w wersji chromowanej, zarówno w wariancie podłączanym do centralnego ogrzewania, jak i w wersji 100% elektrycznej.
„Łazienki Królewskie. Przewodnik po historii i architekturze” Grzegorza Piątka to pierwsza tego typu publikacja wydana nakładem Muzeum Łazienki Królewskie.
to modułowe meble łazienkowe marki Ideal Standard. Bezuchwytowe szafki o szerokości od 25 do 120 cm oraz blaty od 60 do 150 cm można ze sobą zestawiać tworząc zabudowę dostosowaną do indywidualnych potrzeb użytkownika. Meble dostępne są w czterech kolorach oraz w wykończeniu lakierowanym (biały połysk) oraz melaminowanym (ciemne drewno, jasne drewno oraz kamienna szarość).
to uniwersalny odpływ do brodzików firmy Viega. Rozwiązanie zapewnia skuteczne odprowadzenie wody przy stosunkowo dużym przepływie i płaskiej powierzchni. Firma oferuje komplety odpływowe Plus o wydajności aż 0,85 l/s (51 l/min), standardowe o wydajności 0,64 l/s (38,4 l/min) oraz Tempoplex o wydajności 0,55 l/s (33 l/min). Model wyposażono w podwójne uszczelnienie. Dzięki zdejmowanemu kołpakowi i wyjmowanej wkładce syfonowej odpływ jest łatwy w utrzymaniu czystości.
Stylizowana seria, której pierwowzór powstał w 1946 roku. W skład kolekcji wykonanej z ceramiki Roca, której szkliwo jest odporne na zniszczenie, wchodzą ceramika, meble, baterie łazienkowe i akcesoria. W przypadku mebli możliwe są różne opcje wykończenia drewna.
Trwa procedura uzyskiwania pozwolenia na budowę Ogrodu XXI wieku w Łazienkach według konkursowego projektu z 2013 roku. Publikujemy nowe wizualizacje oraz wypowiedź współautorów zwycięskiej pracy: Dicka van Gamerena z Mecanoo Architecten oraz Michaela van Gessela i Stevena Delva z Delva Landscape Architects.