W miejscu dawnej siedziby Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego powstaje ostatni budynek wielofunkcyjnego kompleksu Alchemia projektu pracowni APA Wojciechowski.
Budynek zaprojektowano na planie litery H. Powierzchnia typowej kondygnacji wyniesie ok. 3 tys. M2, ale w ofercie będą też małe moduły, od 300 m2
Zespół Alchemii realizowany jest od 2011 roku przy ul. Grunwaldzkiej w Gdańsku Oliwie. Dotychczas w trzech etapach powstało pięć budynków: Aurum, Platinum, Rerrum, Titanium i Argon, o łącznej powierzchni biurowej wynoszącej 73,7 tys. m2. W kompleksie znajduje się ponadto największe w Trójmieście centrum rekreacyjno-sportowe oraz liczne punkty handlowo-usługowe. Ostatnim obiektem w ramach założenia będzie biurowiec Neon. Na 11 kondygnacjach przewidziano tu blisko 35,5 tys. m2 powierzchni najmu, z czego ok. 1,4 tys. zajmie część usługowo-handlowa w parterze. W projekcie elewacji zastosowano motywy i materiały wykorzystane w poprzednich obiektach, pasy barwnej siatki, jak w budynkach Aurum i Platinum, czy kształtki ceramiczne w części przyziemia, jak w budynku Argon. Inwestorem kompleksu Alchemii jest firma Torus.
Zastosowane rozwiązania przestrzenne oraz materiałowe nawiązują do sztuki ludowej tego regionu, jednocześnie odpowiadając na wyzwania klimatyczne. O nowym budynku rządowym w Bhubaneśwarze, stolicy stanu Orisa, pisze Radosław Stach.
Firma Allegro wynajęła prawie 16 200 m kw. w Fabryce Norblina w Warszawie. Projektem wnętrz nowego biura zajęła się warszawska pracownia architektoniczna The Design Group.
Zielony charakter zespołu biurowego Business Garden to nie tylko liczne rozwiązania energooszczędne, ale też ogólnodostępny miejski ogród, będący miejscem rekreacji pracowników oraz mieszkańców sąsiednich terenów. W jubileuszowym cyklu z Wizją w przyszłość prezentujemy znaczące inwestycje, które na przestrzeni ostatnich 25 lat zmieniały przestrzeń polskich miast.
Dobiega końca realizacja nowego biurowca przy skrzyżowaniu ul. Obozowej z al. Prymasa Tysiąclecia w Warszawie. Za projekt obiektu odpowiada pracownia JSK Architekci.
Jedyną ekstrawagancją w minimalistycznej architekturze budynku jest rzeźbiarsko potraktowany hol. Czarna wstęga schodów ze złotymi obręczami kontrastuje ze ścianami z surowego betonu o specjalnie dobranej fak-turze – pisze Jerzy S. Majewski.
Na warszawskim Dolnym Mokotowie powstał kolejny biurowiec. Szklane płaszczyzny fasady są przełamane łąkową zielenią dziedzińca, a funkcja biurowa uzupełniona jest wypoczynkową.