Architektura MuratorProjektyBiurowiec Quartz Office w Poznaniu

Biurowiec Quartz Office w Poznaniu

Na poznańskim Górczynie, przy głównym wjeździe do miasta od strony Wrocławia, powstaje budynek o charakterystycznej trójkątnej bryle. Za jego projekt odpowiada pracownia Easst.com.

Quartz Office w Poznaniu
Biurowiec Quartz Office w Poznaniu, proj.: Easst.com. W bezpośrednim otoczeniu biurowca znajdują się tereny zielone Natura 2000, tzw. Poznańskie Szachty, oraz jeden z górczyńskich stawów. Il. dzięki uprzejmości pracowni

Czterokondygnacyjny obiekt o powierzchni blisko 1300 m2 stanie przy ulicy Klinkierowej w zachodniej części miasta. Jego wielkość i nietypowy kształt rzutu wyznaczył obowiązujący dla tego rejonu plan miejscowy.

Zaaranżowanie wewnętrznych przestrzeni tak, by były rentowne dla inwestora, a jednocześnie funkcjonalne, okazało się dla architektów dużym wyzwaniem. Zwłaszcza, że na etapie projektu nie było wiadomo, czy budynek stanie się siedzibą jednej firmy, czy zostanie wynajęty przez kilka podmiotów – mówią autorzy.

Parter i piętro postanowili posadowić na słupach, dzięki czemu powstać ma jednolity, nieprzerwany ścianami pas przeszkleń, co nada bryle lekkości i sprawi, że górna część będzie wydawała się odrywać od ziemi. Elewacje budynku zostaną obłożone płytami włókno-cementowymi. Z tego samego materiału powstaną też specjalne żyletki przy oknach górnych kondygnacji. Obiekt ogrzewany będzie za pomocą pompy ciepła.

ZAKOŃCZENIE REALIZACJI: 2015