Architektura MuratorProjektyBiurowiec z drewna w Środzie Śląskiej

Biurowiec z drewna w Środzie Śląskiej

Coraz bliżej realizacji osiedla Miasteczko Winna Góra w Środzie Śląskiej według konkursowego projektu pracowni Chmielewski + Partners. Spółka Polskie Domy Drewniane rozpoczyna inwestycję od budowy dwukondygnacyjnego biura sprzedaży mieszkań. Obiekt ma być gotowy w tegoroczne wakacje.

Biurowiec z drewna w Środzie Śląskiej
Biuro sprzedaży mieszkań na terenie inwestycji Miasteczko Winna Góra w Środzie Śląskiej, proj. PDD, architekci Łukasz Mazur, Katarzyna Furgoł i Mariela Soria

Osiedle Miasteczko Winna Góra w Środzie Śląskiej powstanie według projektu pracowni Chmielewski + Partners. Koncepcja zwyciężyła w otwartym konkursie architektonicznym zorganizowanym przez państwową spółkę Polskie Domy Drewniane w 2021 roku. Cały zespół realizowany będzie w technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego. Zanim to jednak nastąpi na terenie inwestycji pojawi się wykonane z drewnianych prefabrykatów biuro sprzedaży mieszkań. Projekt dwukondygnacyjnego obiektu opracowali architekci z PDD: Łukasz Mazur, Katarzyna Furgoł i Mariela Soria. Budynek będzie miał ok. 480 m² powierzchni użytkowej. Na parterze zlokalizowane zostanie mieszkanie pokazowe wykończone pod klucz oraz biuro sprzedaży całej inwestycji „Miasteczko Winna Góra”. Obiekt zasilany będzie energią z odnawialnych źródeł. Przewidziano też m.in. wentylację z odzyskiem ciepła i zbiorniki na deszczówkę.

Czytaj też: Pierwsze w Polsce osiedle z drewna: wyniki konkursu architektonicznego |

Wykorzystywanie technologii drewnianej do budowy obiektów komercyjnych czy użyteczności publicznej cały czas jest w naszym kraju nowością. Chcemy to zmienić i upowszechnić drewno w budownictwie, nie tylko w obszarze mieszkaniowym, ale także w innych sektorach nieruchomości. Dlatego w ramach inwestycji Miasteczko Winna Góra, którą niebawem rozpoczynamy, oprócz mieszkań powstanie również biurowiec. To ważny krok w stronę zrównoważonego rozwoju budownictwa w Polsce – mówi Tomasz Szlązak, prezes zarządu Polskich Domów Drewnianych.

Spółka PDD ogłosiła właśnie przetarg na wybór generalnego wykonawcy obiektu. Jak zapowiada, firma, która zostanie wyłoniona w postępowaniu będzie miała wysokie szanse na realizację całego osiedla „Miasteczko Winna Góra”. Otrzyma 10% do punktacji przetargowej przy wyborze generalnego wykonawcy na pierwszy etap osiedla. Według wstępnych planów budowa biura sprzedaży mieszkań ruszy w marcu, a zakończy się jeszcze podczas tegorocznych wakacji. Szczegóły dotyczące przetargu na stronie: pddsa.com.pl.

Biurowiec z drewna w Środzie Śląskiej
Biuro sprzedaży mieszkań na terenie inwestycji Miasteczko Winna Góra w Środzie Śląskiej, proj. PDD, architekci Łukasz Mazur, Katarzyna Furgoł i Mariela Soria
Biurowiec z drewna w Środzie Śląskiej
Osiedle Miasteczko Winna Góra w Środzie Śląskiej, proj.  Chmielewski + Partners
Drewno konstrukcyjne: zalety wykorzystania drewna konstrukcyjnego w architekturze Drewno konstrukcyjne zaskakuje wytrzymałością i możliwościami. Świetnie znosi pracę całej budowli, umiejętnie przenosząc obciążenia. Nie straszne mu zmienne warunki atmosferyczne i upływający czas. Sprawdza się w konstrukcjach dachów, stropów oraz ścian, jak również legarów pod tarasy czy podłogi. Co sprawia, że materiał ten jest tak niezwykły?
Konkurs na projekt domu o powierzchni do 70 metrów kwadratowych: wyniki Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło wyniki dwuetapowego konkursu na projekt koncepcyjny domu jednorodzinnego o powierzchni zabudowy do 70 m². Wśród laureatów m.in. pracownia KWADRAT ze  Szczecina, ARE Stiasny & Wacławek z Warszawy i PROLOG z Wrocławia
Tagi:
Drewniane domy modułowe od BXB studio BXB studio Bogusława Barnasia dla firmy FIBOHOME zaprojektowało system modułowych domów drewnianych. Poszczególne moduły można dowolnie konfigurować, tworząc różne typologie obiektów.
Konkurs Drewno w Architekturze 2022: kolejna edycja ogólnopolskiego konkursu studenckiego Wydział Architektury Politechniki Białostockiej ogłasza czwartą edycję konkursu na najlepsze projekty magisterskie, w których ukazano walory drewna. W konkursie tradycyjnie przewidziano nagrody zarówno dla autorów, jak i promotorów prac.
Najwyższy drewniany budynek świata – dom kultury Sara w Szwecji w systemach ALUPROF Najwyższy na świecie drewniano-aluminiowy budynek powstał w północnej Szwecji według projektu biura White Arkitekter. Dwudziestokondygnacyjny budynek Sara Kulturhus w Skellefteå mieści m.in. salę koncertową, spa i hotel, a  wyposażony został w najbardziej zaawansowane systemy aluminiowe ALUPROF.
Pierwsze w Polsce osiedle z drewna: wyniki konkursu architektonicznego Spółka Polskie Domy Drewniane ogłosiła wyniki konkursu na projekt osiedla „Miasteczko Winna Góra” w Środzie Śląskiej. Ma to być pierwsze osiedle zrealizowane w technologii drewnianej w Polsce. Główną nagrodę zdobyła warszawska pracownia Chmielewski + Partners.
Voxel, czyli ekochata na czas kwarantanny Voxel to prototyp zaawansowanego ekologicznie budynku, który może stać się schronieniem na przykład podczas kwarantanny. W parku przyrodniczym Collserola zbudowali go studenci z barcelońskiej szkoły architektury IAAC.
Najwyższe budynki z drewna: 5 najwyższych budynków drewnianych na świecie Najwyższe budynki z drewna spotkamy obecnie w krajach nordyckich. Aż trzy z pięciu najwyższych drewnianych budynków na świecie znajdują się dziś na Półwyspie Skandynawskim.