Architektura MuratorProjektyCentrum Edukacji Ekologicznej przy lesie Młocińskim w Warszawie

Centrum Edukacji Ekologicznej przy lesie Młocińskim w Warszawie

Przy ulicy Papirusów na Młocinach już za trzy lata powstanie Centrum Edukacji Ekologicznej. Wkomponowany w niewielkie wzniesienie budynek zostanie zrealizowany w oparciu o prefabrykowaną technologię CLT według projektu pracowni Kwadratura.

Centrum Edukacji Ekologicznej przy lesie Młocińskim w Warszawie
Centrum Edukacji Ekologicznej przy ulicy Papirusów w Warszawie, proj. Kwadratura
Centrum Edukacji Ekologicznej Warszawa, ul. Papirusów 1/3
AutorzyKwadratura
InwestorMiasto Stołeczne Warszawa / Lasy Miejskie
Powierzchnia użytkowa1170.0 m²
Kubatura4971.0 m³
Projekt2020
Data realizacji (koniec)2024
Koszt inwestycji14 233 608 zł

Pierwszy projekt Centrum Edukacji Ekologicznej na zlecenie Lasów Miejskich w Warszawie biuro Kwadratura opracowało w 2019 roku. Zakładał on realizację budynku o powierzchni 2520 m² w formie dwóch nałożonych na siebie i nieznacznie przesuniętych prostopadłościennych brył. Z uwagi na ograniczony budżet, inwestor zdecydował się jednak zmniejszyć program. Tak powstała zupełnie nowa koncepcja: parterowego pawilonu wkomponowanego w niewielkie wzniesienie. Obiekt o powierzchni 1170 m² architekci zaprojektowali w oparciu o prefabrykowaną technologię szkieletową z zastosowaniem drewna CLT.

Czytaj też: Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Warszawie projektu xystudio |

Dachy podzielili na dwie części: na jednej przewidzieli łatwe w utrzymaniu i pielęgnacji rośliny ekstensywne, na drugiej miejsce na montaż paneli słonecznych. Źródłem ciepła w budynku będą powietrzne pompy ciepła zasilane energią elektryczną z paneli PV. Centrala wentylacyjna z powietrznymi pompami ciepła połączonymi z ogniwami fotowoltaicznym zapewni wentylację mechaniczną. Dzięki temu uzyskamy optymalną wymianę powietrza z odzyskiem ciepła – tłumaczą. Zespół będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Centrum Edukacji Ekologicznej przy lesie Młocińskim w Warszawie
Centrum Edukacji Ekologicznej przy ulicy Papirusów w Warszawie, proj. Kwadratura

Centrum Edukacji Ekologicznej na Młocinach z zielonym dachem i ogrodem deszczowym

W nowym Centrum Edukacji Ekologicznej znajdzie się sala konferencyjno-warsztatowa dla 85 osób i cztery sale edukacyjne. Będą tam odbywać się zajęcia dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych m.in. na temat roli i znaczenia lasów miejskich dla zrównoważonego rozwoju miasta. Jak zapowiada inwestor, z oferty edukacyjnej obiektu rocznie będzie korzystać ok. 25 tys. osób. W ramach inwestycji wyremontowana zostanie także znajdująca się w sąsiedztwie zabytkowa leśniczówka. Przewidziano w niej dodatkową przestrzeń ekspozycyjną. Koncepcja pracowni Kwadratura przewiduje ponadto realizację ogrodu deszczowego oraz zbiorników podziemnych na wodę opadową, która będzie wykorzystywana do podlewania zieleni.

Budowa Centrum Edukacji Ekologicznej przy lesie Młocińskim będzie kosztować ponad 14 mln zł, przy czym blisko 10 mln zł pochodzić będzie z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Otwarcie obiektu zaplanowano na 2024 rok.

Centrum Edukacji Ekologicznej przy lesie Młocińskim w Warszawie
Centrum Edukacji Ekologicznej przy ulicy Papirusów w Warszawie, proj. Kwadratura
Centrum Edukacji Ekologicznej przy lesie Młocińskim w Warszawie
Centrum Edukacji Ekologicznej przy ulicy Papirusów w Warszawie, proj. Kwadratura
Centrum Edukacji Ekologicznej dla Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Odpadów w Gliwicach
Centrum Edukacji Ekologicznej dla Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Odpadów w Gliwicach Rozpoczęła się realizacja Centrum Edukacji Ekologicznej na terenie składowiska odpadów w Gliwicach według projektu Studia BB Architekci. W ramach założenia powstanie samowystarczalny energetycznie pawilon i ścieżka edukacyjna prowadząca na zrekultywowaną hałdę śmieci.
Tagi:
Autor: Piotr Prus
Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949. Jak naprawdę wyglądała odbudowa stolicy? Marmur karraryjski w Rzymie, wapień portlandzki w Londynie czy „kamień paryski” w Paryżu – historie wielu europejskich stolic można odczytać poprzez przyglądanie się materiałom, z których zostały zbudowane. W drugiej połowie XX wieku Warszawę również zaczął wyróżniać jej unikalny materialny charakter: miasto zostało odbudowane z gruzu – mówi Adam Przywara, kurator wystawy.
Budynek Olbrachta 24 w Warszawie Architektura budynku jest odzwierciedleniem modułowej struktury mieszkań oraz ich nietypowego na rynku warszawskim dwupoziomowego układu – o realizacji pracowni Pole Architekci pisze Krzysztof Mycielski.
O zespole Varso Place Agnieszka Kalinowska-Sołtys Obiekt jest świetnym przykładem współpracy architektów z różnych pracowni z inwestorem, który jasno określał swoje cele na kolejnych etapach projektowych. Varso Tower mimo dużej wysokości nie zdominowało otoczenia. Sprytnie zaprojektowane podziały elewacji optycznie zmniejszają budynek, przez co wpasowuje się on w skalę miasta – o realizacjach pracowni Foster + Partners i HRA Architekci pisze Agnieszka Kalinowska-Sołtys.
O zespole Varso Place Grzegorz Buczek Czy dobra jakość projektu architektonicznego wystarczy do złagodzenia ewidentnej porażki planistyczno–urbanistycznej? Rozwiązania przyziemia północnego frontu Varso Place poprawiają co prawda jakość lokalnej przestrzeni publicznej, jednak skala nowej zabudowy jest wręcz destrukcyjna dla skali ulicy, a niespójne z kontekstem skosy elewacji wprowadzają niepokój w śródmiejską lokalność.
Nowy biurowiec MSZ w alei Armii Ludowej w Warszawie Projekt nowego gmachu dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych opracowało biuro DA Dziuba Architekci. Pięciokondygnacyjny budynek o przeszklonych elewacjach przesłoniętych żyletkami z piaskowanego betonu stanie w sąsiedztwie głównej siedziby resortu przy al. Szucha.
Opera o odbudowie Warszawy na motywach bestsellerowej książki Grzegorza Piątka! Sinfonia Varsovia wraz z instytucjami partnerskimi pracuje nad pierwszą operą warszawską. Libretto oparte będzie na książce „Najlepsze miasto świata” Grzegorza Piątka.