Architektura MuratorProjektyCentrum Edukacji Ekologicznej przy lesie Młocińskim w Warszawie

Centrum Edukacji Ekologicznej przy lesie Młocińskim w Warszawie

Przy ulicy Papirusów na Młocinach już za trzy lata powstanie Centrum Edukacji Ekologicznej. Wkomponowany w niewielkie wzniesienie budynek zostanie zrealizowany w oparciu o prefabrykowaną technologię CLT według projektu pracowni Kwadratura.

Centrum Edukacji Ekologicznej przy lesie Młocińskim w Warszawie
Centrum Edukacji Ekologicznej przy ulicy Papirusów w Warszawie, proj. Kwadratura
Centrum Edukacji Ekologicznej Warszawa, ul. Papirusów 1/3
AutorzyKwadratura
InwestorMiasto Stołeczne Warszawa / Lasy Miejskie
Powierzchnia użytkowa1170.0 m²
Kubatura4971.0 m³
Projekt2020
Data realizacji (koniec)2024
Koszt inwestycji14 233 608 zł

Pierwszy projekt Centrum Edukacji Ekologicznej na zlecenie Lasów Miejskich w Warszawie biuro Kwadratura opracowało w 2019 roku. Zakładał on realizację budynku o powierzchni 2520 m² w formie dwóch nałożonych na siebie i nieznacznie przesuniętych prostopadłościennych brył. Z uwagi na ograniczony budżet, inwestor zdecydował się jednak zmniejszyć program. Tak powstała zupełnie nowa koncepcja: parterowego pawilonu wkomponowanego w niewielkie wzniesienie. Obiekt o powierzchni 1170 m² architekci zaprojektowali w oparciu o prefabrykowaną technologię szkieletową z zastosowaniem drewna CLT.

Czytaj też: Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Warszawie projektu xystudio |

Dachy podzielili na dwie części: na jednej przewidzieli łatwe w utrzymaniu i pielęgnacji rośliny ekstensywne, na drugiej miejsce na montaż paneli słonecznych. Źródłem ciepła w budynku będą powietrzne pompy ciepła zasilane energią elektryczną z paneli PV. Centrala wentylacyjna z powietrznymi pompami ciepła połączonymi z ogniwami fotowoltaicznym zapewni wentylację mechaniczną. Dzięki temu uzyskamy optymalną wymianę powietrza z odzyskiem ciepła – tłumaczą. Zespół będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Centrum Edukacji Ekologicznej przy lesie Młocińskim w Warszawie
Centrum Edukacji Ekologicznej przy ulicy Papirusów w Warszawie, proj. Kwadratura

Centrum Edukacji Ekologicznej na Młocinach z zielonym dachem i ogrodem deszczowym

W nowym Centrum Edukacji Ekologicznej znajdzie się sala konferencyjno-warsztatowa dla 85 osób i cztery sale edukacyjne. Będą tam odbywać się zajęcia dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych m.in. na temat roli i znaczenia lasów miejskich dla zrównoważonego rozwoju miasta. Jak zapowiada inwestor, z oferty edukacyjnej obiektu rocznie będzie korzystać ok. 25 tys. osób. W ramach inwestycji wyremontowana zostanie także znajdująca się w sąsiedztwie zabytkowa leśniczówka. Przewidziano w niej dodatkową przestrzeń ekspozycyjną. Koncepcja pracowni Kwadratura przewiduje ponadto realizację ogrodu deszczowego oraz zbiorników podziemnych na wodę opadową, która będzie wykorzystywana do podlewania zieleni.

Budowa Centrum Edukacji Ekologicznej przy lesie Młocińskim będzie kosztować ponad 14 mln zł, przy czym blisko 10 mln zł pochodzić będzie z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Otwarcie obiektu zaplanowano na 2024 rok.

Centrum Edukacji Ekologicznej przy lesie Młocińskim w Warszawie
Centrum Edukacji Ekologicznej przy ulicy Papirusów w Warszawie, proj. Kwadratura
Centrum Edukacji Ekologicznej przy lesie Młocińskim w Warszawie
Centrum Edukacji Ekologicznej przy ulicy Papirusów w Warszawie, proj. Kwadratura
Centrum Edukacji Ekologicznej dla Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Odpadów w Gliwicach
Centrum Edukacji Ekologicznej dla Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Odpadów w Gliwicach Rozpoczęła się realizacja Centrum Edukacji Ekologicznej na terenie składowiska odpadów w Gliwicach według projektu Studia BB Architekci. W ramach założenia powstanie samowystarczalny energetycznie pawilon i ścieżka edukacyjna prowadząca na zrekultywowaną hałdę śmieci.
Tagi:
Autor: Piotr Prus
NU! Warszawa Wola: nowe osiedle projektu Kuryłowicz & Associates W ramach pierwszego etapu osiedla NU! Warszawa Wola powstanie 145 mieszkań. Zaplanowano też łąkę kwietną i ogólnodostępny park, a także nowe chodniki i ścieżkę rowerową przy ul. Kolejowej. Za projekt zespołu odpowiada pracowania Kuryłowicz & Associates.
Centrum Innowacji SGH według projektu Stelmach i Partnerzy Już za dwa lata przy ul. Batorego 8 stanie Centrum Innowacji SGH. Nowy budynek dla Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie zaprojektowała pracownia Stelmach i Partnerzy.
Park pod Kopcem: rozpoczyna się modernizacja parku Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego Zarząd Zieleni m.st. Warszawy rozstrzygnął przetarg na modernizację parku pod Kopcem Powstania Warszawskiego. Prace nad nowym zagospodarowaniem parku według konkursowego projektu biur topoScape i archigrest rozpoczną się w październiku.
Elektrownia Powiśle z MIPIM Award 2021! Przebudowa i modernizacja Elektrowni Powiśle w Warszawie według projektu biura APA Wojciechowski Architekci zdobyła główną nagrodę w MIPIM Awards 2021 w kategorii Best Mixed-Use Development. MIPIM Awards, nazywane często oskarami branży nieruchomości, przyznawane są od przeszło 30 lat podczas Międzynarodowych Targów Nieruchomości i Inwestycji MIPIM w Cannes.
Nowa siedziba TVP według projektu Mąka Sojka Architekci: przetarg na wykonawcę Telewizja Polska przymierza się do realizacji nowych budynków przy Woronicza w oparciu o konkursowy projekt biura Mąka Sojka Architekci z 2015 roku. Niedawno ogłosiła przetarg na wykonawcę w formule optymalizuj-buduj.
Studenci Politechniki Warszawskiej opracują plan dekarbonizacji budownictwa w stolicy Warszawa dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej najpóźniej do 2050 r. Jednym z działań, które mogą się do tego przyczynić, jest dekarbonizacja budownictwa. To także główne założenie współpracy, jaką stolica właśnie rozpoczyna z przedstawicielami biznesu i nauki.