Architektura MuratorProjektyCentrum Edukacji Ekologicznej przy lesie Młocińskim w Warszawie

Centrum Edukacji Ekologicznej przy lesie Młocińskim w Warszawie

Przy ulicy Papirusów na Młocinach już za trzy lata powstanie Centrum Edukacji Ekologicznej. Wkomponowany w niewielkie wzniesienie budynek zostanie zrealizowany w oparciu o prefabrykowaną technologię CLT według projektu pracowni Kwadratura.

Centrum Edukacji Ekologicznej przy lesie Młocińskim w Warszawie
Centrum Edukacji Ekologicznej przy ulicy Papirusów w Warszawie, proj. Kwadratura
Centrum Edukacji Ekologicznej Warszawa, ul. Papirusów 1/3
AutorzyKwadratura
InwestorMiasto Stołeczne Warszawa / Lasy Miejskie
Powierzchnia użytkowa1170.0 m²
Kubatura4971.0 m³
Projekt (data)2020
Data realizacji (koniec)2024
Koszt inwestycji14 233 608 zł

Pierwszy projekt Centrum Edukacji Ekologicznej na zlecenie Lasów Miejskich w Warszawie biuro Kwadratura opracowało w 2019 roku. Zakładał on realizację budynku o powierzchni 2520 m² w formie dwóch nałożonych na siebie i nieznacznie przesuniętych prostopadłościennych brył. Z uwagi na ograniczony budżet, inwestor zdecydował się jednak zmniejszyć program. Tak powstała zupełnie nowa koncepcja: parterowego pawilonu wkomponowanego w niewielkie wzniesienie. Obiekt o powierzchni 1170 m² architekci zaprojektowali w oparciu o prefabrykowaną technologię szkieletową z zastosowaniem drewna CLT.

Czytaj też: Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Warszawie projektu xystudio |

Dachy podzielili na dwie części: na jednej przewidzieli łatwe w utrzymaniu i pielęgnacji rośliny ekstensywne, na drugiej miejsce na montaż paneli słonecznych. Źródłem ciepła w budynku będą powietrzne pompy ciepła zasilane energią elektryczną z paneli PV. Centrala wentylacyjna z powietrznymi pompami ciepła połączonymi z ogniwami fotowoltaicznym zapewni wentylację mechaniczną. Dzięki temu uzyskamy optymalną wymianę powietrza z odzyskiem ciepła – tłumaczą. Zespół będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Centrum Edukacji Ekologicznej przy lesie Młocińskim w Warszawie
Centrum Edukacji Ekologicznej przy ulicy Papirusów w Warszawie, proj. Kwadratura

Centrum Edukacji Ekologicznej na Młocinach z zielonym dachem i ogrodem deszczowym

W nowym Centrum Edukacji Ekologicznej znajdzie się sala konferencyjno-warsztatowa dla 85 osób i cztery sale edukacyjne. Będą tam odbywać się zajęcia dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych m.in. na temat roli i znaczenia lasów miejskich dla zrównoważonego rozwoju miasta. Jak zapowiada inwestor, z oferty edukacyjnej obiektu rocznie będzie korzystać ok. 25 tys. osób. W ramach inwestycji wyremontowana zostanie także znajdująca się w sąsiedztwie zabytkowa leśniczówka. Przewidziano w niej dodatkową przestrzeń ekspozycyjną. Koncepcja pracowni Kwadratura przewiduje ponadto realizację ogrodu deszczowego oraz zbiorników podziemnych na wodę opadową, która będzie wykorzystywana do podlewania zieleni.

Budowa Centrum Edukacji Ekologicznej przy lesie Młocińskim będzie kosztować ponad 14 mln zł, przy czym blisko 10 mln zł pochodzić będzie z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Otwarcie obiektu zaplanowano na 2024 rok.

Centrum Edukacji Ekologicznej przy lesie Młocińskim w Warszawie
Centrum Edukacji Ekologicznej przy ulicy Papirusów w Warszawie, proj. Kwadratura
Centrum Edukacji Ekologicznej przy lesie Młocińskim w Warszawie
Centrum Edukacji Ekologicznej przy ulicy Papirusów w Warszawie, proj. Kwadratura
Centrum Edukacji Ekologicznej dla Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Odpadów w Gliwicach
Centrum Edukacji Ekologicznej dla Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Odpadów w Gliwicach Rozpoczęła się realizacja Centrum Edukacji Ekologicznej na terenie składowiska odpadów w Gliwicach według projektu Studia BB Architekci. W ramach założenia powstanie samowystarczalny energetycznie pawilon i ścieżka edukacyjna prowadząca na zrekultywowaną hałdę śmieci.
Tagi:
Autor: Piotr Prus
Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy 2022: finaliści Jury 8. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy nominowało w konkursie 18 realizacji i wydarzeń. Teraz głos mają mieszkańcy. Swoich faworytów można wybierać do 27 maja.
Trzecia linia metra w Warszawie Trzecia linia metra ma połączyć Stadion Narodowy z Gocławiem. Trwają prace koncepcyjne nad jej przebiegiem. Projektanci z ILF Consulting Engineers Polska przedstawili właśnie propozycję lokalizacji nowych stacji.
Warszawa przejmuje Szpiegowo. Budynek ma służyć uchodźcom z Ukrainy 11 kwietnia upłynął termin dobrowolnego wydania przez Rosję tzw. Szpiegowa, warszawskiego osiedla zajmowanego niegdyś przez rodziny radzieckich dyplomatów. Nieruchomość na wniosek prezydenta miasta zajął komornik.
Metro w Warszawie: historia warszawskiego metra Metro w Warszawie wydaje się tworem niezwykle młodym, ma jednak całkiem bogatą historię, zaś jego późna realizacja umożliwia  stosowanie najnowszych technologii i unikanie wadliwych rozwiązań starszych sieci. Prezentujemy krótką historię warszawskiego metra, od pierwszych pomysłów z XIX wieku do dziś.
Aleja tysiąca drzew w Warszawie: nowy projekt WXCA Ulica Kondratowicza na warszawskim Targówku przejdzie prawdziwą rewolucję. W związku z zakończeniem budowy kolejnego odcinka II linii metra tereny wzdłuż arterii zyskają całkiem nowe zagospodarowanie. Projekt przebudowy przygotowała pracownia WXCA.
Wszystkie rzeki Warszawy Jakie rzeki na przestrzeni dziejów płynęły przez Warszawę? Które z nich wciąż istnieją, tyle że ukryte głęboko pod ziemią? I czy jest sens, by dziś na powrót je odsłaniać? Między innymi na pytania starają się odpowiedzieć kuratorzy wystawy „Niech płyną! Inne rzeki Warszawy”, którą do 29 maja można oglądać w stołecznym Muzeum Woli.