Architektura MuratorProjektyCentrum Kongresowe "Polski Hak"

Centrum Kongresowe "Polski Hak"

W Gdańsku powstanie centrum konferencyjne z wieżą o wysokości 45 kondygnacji. Nazwa "Polski Hak" pochodzi od historycznej nazwy półwyspu, rozdzielającego dwie główne rzeki miasta. Projekt opracowała pracownia KD Kozikowski Design.

Centrum Kongresowe „Polski Hak”
Wizualizacja Centrum Kongresowego "Polski Hak"
AutorzyKD Kozikowski Design
InwestorEco-Classic
Powierzchnia terenu19200.0 m²
Powierzchnia całkowita kompleksu 65900 m² w tym: Budynek A – część hotelowa 9500 m² (220 pokoi), apart – hotel 11000 m², biura 10250 m², komunikacja z lobby 9900 m2 Budynek B – sale konferencyjne (5000 m²), przestrzeń wspólna i wystawiennicza (7800m²), biura będące częścią centrum kongresowego (1300m²), cześć handlowa i restauracyjna (500m²).
Projekt koncepcyjny 2015

Polski Hak to teren i nabrzeże znajdujące się przy ujściu Motławy do Martwej Wisły w Gdańsku. Warszawski deweloper Eco Classic planuje wzniesienie tu wielofunkcyjnego kompleksu z centrum kongresowym, którego dominantą będzie wieża o wysokości 170 metrów. Budynek będzie najwyższym w regionie i jednym z najwyższych w całym kraju.

Centrum Kongresowe tworzyć będą dwa połączone ze sobą budynki A i B. Pierwszy (wieżowiec o 45 kondygnacjach) pomieści cztero- i pięciogwiazdkowe hotele, biura, centrum medyczne ze spa, a także część handlową na parterze. W budynku B, będącym podium o wysokości 19 m, znajdzie się centrum kongresowe z dziesięcioma salami o różnej wielkości. Główne audytorium zostało zaprojektowane na 800 miejsc. Oba budynki zaprojektowane są na podstawie trzykondygnacyjnej piwnicy przeznaczonej na podziemny garaż, mieszczący 640 miejsc parkingowych. Wraz z powstawaniem Centrum Kongresowego "Polski Hak", wokół półwyspu zostanie wybudowane nowe nabrzeże z układem drogowym łączącym obiekt z centrum miasta.

Zespół biurowy Wave w Gdańsku projektu medusa group Prezentujemy Wave projektu medusa group. Po odwołujących się do industrialnej przeszłości realizacjach w Katowicach, Bytomiu, Gliwicach i Łodzi, przyszła kolej na Gdańsk. Tym razem architekci zaprojektowali budynki inspirowane rytmiczną kompozycją portowych składów kontenerowych.
Piotr Lorens architektem miasta Gdańska Władze Gdańska rozstrzygnęły konkurs na stanowisko architekta miasta. Funkcję tę już od kwietnia będzie pełnił Piotr Lorens, kierownik Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.
Gdańsk szuka architekta Władze Gdańska ogłosiły konkurs na stanowisko architekta miasta: po raz pierwszy od 1989 roku. Zakres jego obowiązków i kompetencji magistrat wzorował na modelu łódzkim i wrocławskim. Ważne jest nadanie decyzyjnej roli architektowi miasta, aby miał wpływ na kreowanie wizerunku, charakteru oraz skali miasta – mówi „A-m” Zbigniew Reszka.
Lahdelma & Mahlamäki projektują w Gdańsku Fińska pracownia Lahdelma & Mahlamäki Architects, znana w naszym kraju przede wszystkim z realizacji Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, zaprojektowała nowy kwartał na terenie Stoczni Gdańskiej. Zespół o funkcji mieszkaniowo-biurowej otrzymał właśnie pozwolenie na budowę.
Centrum Kompetencji STOS Politechniki Gdańskiej Na terenie kampusu Politechniki Gdańskiej rozpoczęła się budowa Centrum Kompetencji STOS według konkursowego projektu biura Arch-Deco. Obiekt będzie jednym z najnowocześniejszych ośrodków informatycznych w Europie.
DOKI Gdańsk: wielofunkcyjny zespół projektu trzech pracowni architektonicznych Na postoczniowych terenach Młodego Miasta w Gdańsku powstanie wielofunkcyjny zespół mieszkaniowo-usługowy pod nazwą DOKI. Projekty budynków przygotowały trzy biura architektoniczne: FORT, Rayss Group i APA Wojciechowski.