Architektura MuratorProjektyCentrum Marszałkowska, nowoczesny biurowiec zamiast Sezamu

Centrum Marszałkowska, nowoczesny biurowiec zamiast Sezamu

Już za niecały miesiąc działalność zakończy Sezam, jeden z najbardziej rozpoznawalnych domów handlowych stolicy. Na jego miejscu powstanie nowoczesny biurowiec o nazwie Centrum Marszałkowska. To najdalej idąca zmiana w rewitalizowanym od kilku lat urbanistycznym założeniu Ściany Wschodniej  

Centrum Marszałkowska, nowy biurowiec w Warszawie
Wizualizacja nowoczesnego biurowca Centrum Marszałkowska. Wysoki na dziesięć kondygnacji budynek z przeszkloną fasadą powstanie do 2017 roku. Dzięki uprzejmości BBI Development

Już wkrótce rozpocznie się wyburzanie Sezamu, jednego z najbardziej rozpoznawalnych domów handlowych stolicy. Na jego miejscu powstanie nowoczesny biurowiec o nazwie Centrum Marszałkowska. Inwestorem jest firma BBI Development SA, odpowiedzialna za takie realizacje jak Plac Unii, Rezydencja Foksal, Centrum Praskie Koneser (w trakcie realizacji) oraz projekt wieżowca Roma Tower.

Budynek o dziesięciu kondygnacjach naziemnych stanie na narożniku ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej, na skrzyżowaniu dwóch linii metra. Prosta bryła biurowca została zaprojektowana w duchu nowoczesnej architektury z przeszkloną elewacją. Podcienia przy wejściach będą wykończone granitem. Centrum Marszałkowska pomieści ok. 4.800 m2 powierzchni handlowej oraz ok. 10.000 m2 powierzchni biurowej. Będzie spełniać wymogi międzynarodowego systemu certyfikacji BREEM.

Budowa nowego biurowca w miejscu domu handlowego Sezam to najdalej idąca zmiana w podlegającym ochronie konserwatorskiej założeniu Ściany Wschodniej. W ostatnich latach podjęto szereg działań mających na celu rewitalizację całego założenia - odnowiono Domy Towarowe Centrum i Pasaż Wiecha. Zmiany czekają też Pawilon Zodiak, który stanie się miejscem prezentacji i dyskusji o architekturze Warszawy oraz Rotundę (zobacz projekt przebudowy, który wyłoniono w ramach konkursu architektonicznego pod koniec listopada 2014). Zaprojektowany przez Zbigniewa Karpińskiego i Andrzeja Sierakowskiego Sezam, uznano za najmniej interesujący element założenia. Choć budynek wiąże się ze wspomnieniami kilku pokoleń Warszawiaków - dla jednych jako luksusowy dom towarowy, dla innych pierwszy w Warszawie McDonald's, wkrótce ustąpi miejsca kolejnemu biurowcowi w architekturze Śródmieścia Warszawy.

Centrum Marszałkowska
Projekt: Juvenes - Projekt Sp. z o.o.
Liczba kondygnacji: 13 (naziemne: 10, podziemne: 3
Powierzchnia handlowa: 4 848 m2
Powierzchnia biurowa: 10 025 m2

Centrum administracyjne / Indie Zastosowane rozwiązania przestrzenne oraz materiałowe nawiązują do sztuki ludowej tego regionu, jednocześnie odpowiadając na wyzwania klimatyczne. O nowym budynku rządowym w Bhubaneśwarze, stolicy stanu Orisa, pisze Radosław Stach.
Allegro największym najemcą Fabryki Norblina Firma Allegro wynajęła prawie 16 200 m kw. w Fabryce Norblina w Warszawie.  Projektem wnętrz nowego biura zajęła się warszawska pracownia architektoniczna The Design Group.
Z wizją w przyszłość: Business Garden Warszawa Zielony charakter zespołu biurowego Business Garden to nie tylko liczne rozwiązania energooszczędne, ale też ogólnodostępny miejski ogród, będący miejscem rekreacji pracowników oraz mieszkańców sąsiednich terenów. W jubileuszowym cyklu z Wizją w przyszłość prezentujemy znaczące inwestycje, które na przestrzeni ostatnich 25 lat zmieniały przestrzeń polskich miast.
Biurowiec Vector+ na warszawskiej Woli Dobiega końca realizacja nowego biurowca przy skrzyżowaniu ul. Obozowej z al. Prymasa Tysiąclecia w Warszawie. Za projekt obiektu odpowiada pracownia JSK Architekci.
Biurowiec Topsil w Skierniewicach Jedyną ekstrawagancją w minimalistycznej architekturze budynku jest rzeźbiarsko potraktowany hol. Czarna wstęga schodów ze złotymi obręczami kontrastuje ze ścianami z surowego betonu o specjalnie dobranej fak-turze – pisze Jerzy S. Majewski.
Neopark – ekologiczny kompleks biurowy autorstwa JEMS Architekci Na warszawskim Dolnym Mokotowie powstał kolejny biurowiec. Szklane płaszczyzny fasady są przełamane łąkową zielenią dziedzińca, a funkcja biurowa uzupełniona jest wypoczynkową.