Architektura MuratorProjektyCentrum Muzyki w Tokio [projekt studencki]

Centrum Muzyki w Tokio [projekt studencki]

Obiekt jest w istocie przestrzennym instrumentem muzycznym, który reaguje na bliskość człowieka. Projekt otrzymał nominację do nagrody SARP Wrocław Dyplom Roku 2016.

Dyplom Roku SARP Wrocław 2016
Centrum Muzyki w Tokio, projekt: Emilia Kaczor, promotor: Dr inż. arch. Ada Kwiatkowska

Projekt został stworzony na wzór japońskiego ogrodu Tsukiyama. Nawiązując do sąsiadującego parku wpisuje się w kontekst miejsca i daje oddech od gęstej tkanki miejskiej. Wśród drzew, pagórków i jezior wyrasta las instrumentów muzycznych - theramin, które reagują na bliskość człowieka. Budynek powstał w oparciu o dodekafonię - współczesną zasadę kompozycji. Wykorzystuje materiał dwunastodźwiękowy, który w projekcie został przekształcony na ilość interwałów muzycznych i ich proporcje.

Na tej powstawie wyodrębniono dwanaście tub odpowiadających odpowiednio sekundzie małej, sekundzie wielkiej, tercji małej, tercji wielkiej, kwarcie czystej, kwarcie zwiększonej, kwincie czystej, sekście małej, sekście wielkiej, septymie małej, septymie wielkiej, oktawie czystej. Następnie każdej tubie został przypisany indywidualny dźwięk aktywujący się podczas zbliżania się człowieka do theramin.

Każda z tub została wykonana z innego materiału - częściowo zaczerpniętego z tradycyjnych instrumentów japońskich. Zróżnicowane materiały takie jak gąbka, drewno, membrana, papier, woda, trawa, jedwab, bambus, kamień, metal, plastik, szkło, służą jako filtry dla dźwięku. Dzięki łączącym je pochylniom tuby tworzą ścieżkę, która prowadzi do głównej sali koncertowej. Im bliżej niej jesteśmy, tym dźwięki są coraz wyższe, a materiały dodatkowo potęgują efekt napięcia.

Obiekt wyrasta z tkanki miejskiej, której odgłosy w miarę wchodzenia w głąb parku, stają się coraz mniej słyszalne i ustępują miejsca muzyce budynku. Dodatkowo każdy użytkownik obiektu tworzy wokół siebie własną ścieżkę muzyki, która współgra z melodią innych ludzi i dźwiękami natury.

Autor: Emilia Kaczor

Promotor: Dr inż. arch. Ada Kwiatkowska

Tagi:
[Nie]istniejące granice Prezentujemy projekt dyplomowy Piotra Pasierbińskiego i Ewy Sroczyńskiej z Politechniki Krakowskiej, który otrzymał nagrodę krakowskiego oddziału SARP za najlepszy Dyplom Roku 2017.
Nagroda SARP Wrocław Dyplom Roku 2016 Prezentujemy wyniki konkursu Dyplom Roku 2016 dla absolwentów Wydziały Architektury Politechniki Wrocławskiej, organizowanego przez uczelnię we współpracy z lokalnym oddziałem SARP.
Obserwatorium przy twierdzy Cresmina Obserwatorium przy niszczejącej portugalskiej twierdzy to minimalistyczna, a jednocześnie wyrazista interwencja w nadmorski krajobraz. Projekt Martyny Cyran otrzymał drugą nagrodę w konkursie SARP Wrocław Dyplom Roku 2016.
Hala targowa we Wrocławiu - nagroda SARP Wrocław Dyplom Roku 2016 Targowiska na świeżym powietrzu często postrzegane są jako przeszkoda na drodze do zaprowadzenia ładu w miastach. W swojej pracy Anatomia nieformalnych przestrzeni. Architektura handlu ulicznego Joanna Zielińska proponuje obiekt, który porządkuje przestrzeń, nie tracąc nic ze swego otwartego charakteru. Projekt otrzymał magrodę SARP Wrocław Dyplom Roku 2016.
Dyplom Roku W imieniu Zarządu Głównego Stowarzyszenia Architektów Polskich zapraszamy na uroczystość wręczenia Dorocznej Nagrody SARP im. Zbyszka Zawistowskiego za najlepszy magisterski projekt dyplomowy polskich uczelni architektonicznych.