Czym zaskoczy nas polska architektura w 2025 roku? Przedstawiamy 6 realizacji, na które czekamy

2025-01-16 13:01

Wybieg dla tygrysa bengalskiego, Centrum Onkologii i największy park naturalny w Warszawie. Zobacz, nad jakimi innymi realizacjami pracują obecnie architekci.

Spis treści

  1. Modernizacja wieży ciśnień w Śremie
  2. Wybieg dla tygrysa bengalskiego w Łącznej
  3. Kamienica przy ulicy Stalowej w Warszawie
  4. Budynek Wielkopolskiego Centrum Onkologii
  5. Polska wystawa na Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji 2025
  6. Park Naturalny Golędzinów
W.DĄBROWSKI: MUZEUM SZTUKI NOWOCZESNEJ TO ŚWIETNA ARCHITEKTURA

Modernizacja wieży ciśnień w Śremie

Projekt autorstwa pracowni PL.architekci ma na celu nadanie obiektowi i otaczającemu terenowi, nowej, współczesnej funkcji.

Ten charakterystyczny obiekt od samego początku był mocną dominantą w krajobrazie, ale przez ostatnie lata nie miał żadnej współczesnej funkcji. W 2018 roku pojawiły się pierwsze koncepcje na nowe życie wieży. Miały one związek ze świętowaniem stulecia zwycięskiego powstania wielkopolskiego i odzyskania przez Polskę niepodległości. W 2024 roku udało się pozyskać środki (30 mln złotych) na realizację inwestycji.

Czytaj także: Wieża ciśnień w Ciechanowie to unikat na skalę światową. Zobacz zdjęcia wieży w Parku Nauki Torus

Modernizacja wieży ciśnień w Śremie

i

Autor: materiały prasowe Projekt zakłada wykorzystanie charakterystycznego ukształtowania terenu

Projekt przygotowany przez pracownię PL.architekci zakłada wykorzystanie charakterystycznego ukształtowania terenu (skarpa w najwyższym punkcie ma wzniesienie o wysokości 3,5 m). Dlatego, aby nie obudowywać wieży dodatkowymi obiektami i zachować jej pierwotny, czysty wizerunek, całą rozbudowę przewidziano w poziomie ulicy, czyli  -1 od posadzki wieży. Poprzez wprowadzenie w podziemia całej infrastruktury koncepcja ingeruje w minimalnym stopniu w przestrzeń wokół wieży oraz z nią nie konkuruje. Elewacje obiektu wraz z głównym portykiem pozostają bez zmian. Istniejący nasyp zostaje „przecięty” tak, aby wytworzyć trakt pieszy pomiędzy ulicami Powstańców Wielkopolskich a Mickiewicza. W jego centralnym punkcie będzie znajdować się główne wejście do muzeum i wieży.

Realizacja: 2025

Modernizacja wieży ciśnień w Śremie

i

Autor: materiały prasowe Wizualizacja modernizacji Wodociągowej Wieży Ciśnień w Śremie

Wybieg dla tygrysa bengalskiego w Łącznej

Szlachcic Architekci zaprojektują wybieg tygrysa bengalskiego w modernizowanym ogrodzie zoologicznym.

Zoo w Łącznej to prywatny ogród zoologiczny zlokalizowany w pobliżu Wałbrzycha pomiędzy pasmami Gór Kamiennych i Stołowych, na terenie obszaru Natura 2000. Zadanie postawione przed zespołem Szlachcic Architekci polegało na zaprojektowaniu nowego wybiegu dla tygrysa bengalskiego. Dorota Szlachcic znana jest ze swojego zaangażowania w architekturę biotopów służącą wzmocnieniu bioróżnorodności i dobrostanowi zwierząt. W tym przypadku również chodzi o połączenie nadrzędnego celu działalności ogrodu zoologicznego, czyli ochrony gatunków krytycznie zagrożonych i odtworzenie naturalnego środowiska zwierząt, z ludzką potrzebą podglądania go z jak najbliższej odległości. Dlatego projekt nowego wybiegu odzwierciedla naturalny azjatycki biotop lasu namorzynowego.

Czytaj także: Rozbudowa ogrodu zoologicznego w Zamościu

Kluczowe elementy zagospodarowania terenu to zbiornik wodny, w którym tygrys może pływać lub brodzić, piaszczyste plaże, grupy skał oraz lasy namorzynowe i bambusowe. Ważnym elementem projektu jest jaskinia, z której można obserwować tygrysa pod wodą, kadrująca widok na nadwieszoną nad wybiegiem kawiarnię i biotop z namorzynami. Wszystkie elementy zaprojektowane są z naturalnych materiałów występujących lokalnie, głównie z drewna, podobnie jak pozostałe wybiegi będą wykonane przez miejscowych wykonawców.

Realizacja: 2025

Wybieg dla tygrysa bengalskiego w Łącznej

i

Autor: materiały prasowe Wizualizacja zoo w Łącznej – wybieg tygrysa bengalskiego

Kamienica przy ulicy Stalowej w Warszawie

Za projekt współczesnej miejskiej kamienicy z usługami na parterze odpowiadają BBGK Architekci.

Urbanistycznie ma być uzupełnieniem historycznej pierzei ulicy, a jej forma architektoniczna zainspirowana jest pobliskim obiektem Fabryki Kas Pancernych Stalobetonowych pod adresem Strzelecka 30/32. Jak przekonują architekci:

Geometria prefabrykowanej fasady kamienicy jest autorską interpretacją motywów elewacji frontowej wzniesionej około 1912 roku fabryki. Podobnie w przypadku detali ślusarki – tym również nadaliśmy prostą, współczesną formę, która odwołuje się do języka architektury praskiej.

Zaplanowano sześć kondygnacji naziemnych i jedną podziemną. Warto zauważyć, że obok miejsca tej inwestycji rósł wysoki na cztery piętra i mający ponad dwa metry obwodu kasztanowiec. W lipcu 2024 roku inwestor złożył wniosek o wycięcie drzewa ze względu na to, że jego korzenie kolidują z budową podziemnej kondygnacji. Po protestach mieszkańców ulicy Stalowej zdecydowano się na inne rozwiązanie. Pod koniec listopada 2024 roku kasztanowiec wyciągnięto z ziemi i przesadzono 30 m dalej.

Realizacja: 2025

Kamienica przy ulicy Stalowej w Warszawie

i

Autor: materiały prasowe Miejska kamienica powstanie na warszawskiej Pradze

Budynek Wielkopolskiego Centrum Onkologii

Zwycięzcą konkursu SARP na nowy budynek Ambulatoryjnej Onkologii, Profilaktyki, Diagnostyki Molekularnej i Obrazowej w Poznaniu została pracownia WXCA.

Chodziło o zaprojektowanie jednego z kluczowych obiektów diagnostyki onkologicznej w zachodniej Polsce. Przyznano trzy nagrody i dwa wyróżnienia równorzędne. Sąd konkursowy docenił propozycję pracowni WXCA za najlepsze wpisanie obiektu w skomplikowany kontekst przestrzenny, właściwą skalę i formę budynku, zastosowanie wielospadowego dachu dobrze korespondującego z historycznym otoczeniem oraz przemyślane rozwiązania funkcjonalno-użytkowe strefy wejściowej i holu.

Czytaj także: Sale operacyjne i pałacowe wnętrza. Stare budynki Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie czekają na renowację

Podkreślano również logiczny, intuicyjny schemat komunikacji w budynku, ponadczasową i elegancką architekturę o charakterze właściwym dla funkcji i rangi obiektu medycznego, a także wysoką wrażliwość na potrzeby przyszłych użytkowników – zarówno pacjentów, jak i personelu. Wśród zaleceń pokonkursowych znalazły się m.in. odsunięcie północnej fasady gmachu od granicy z zabytkową salą gimnastyczną; wypłaszczenie łącznika nadziemnego i zapewnienie jego maksymalnej przezierności przy uwzględnieniu uwarunkowań ornitologicznych oraz pogłębienie basenu technologicznego znajdującego się na dachu budynku, by znajdujące się tam urządzenia były niewidoczne z poziomu ulicy.

Realizacja: 2026

Budynek Wielkopolskiego Centrum Onkologii

i

Autor: materiały prasowe Jury podkreślało m.in. wysoką wrażliwość na potrzeby przyszłych użytkowników
Budynek Wielkopolskiego Centrum Onkologii

i

Autor: materiały prasowe To jeden z kluczowych obiektów diagnostyki onkologicznej w zachodniej Polsce

Polska wystawa na Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji 2025

Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i jury konkursu spośród 45 zakwalifikowanych zgłoszeń za najważniejszy uznało projekt Lary i penaty Aleksandry Kędziorek, Krzysztofa Maniaka, Katarzyny Przezwańskiej i Macieja Siudy.

Zwycięską koncepcję wystawy wyłoniła komisja pod przewodnictwem ministry Hanny Wróblewskiej, w skład której weszli: Anna Cymer, Michał Duda, Marlena Happach, Anna Barlik, Donata Jaworska, Kacper Kępiński, Ewa P. Porębska, Bolesław Stelmach, Łukasz Stępnik, Justyna Szylman oraz Jarosław Trybuś. Za zwycięski projekt, dotyczący budowania poczucia bezpieczeństwa w architekturze, odpowiadają Aleksandra Kędziorek oraz Krzysztof Maniak, Katarzyna Przezwańska i Maciej Siuda.

Czytaj także: Temat Biennale Architektury 2025 ogłoszony

Celem wystawy jest pokazanie architektury jako sposobu na ochronę przed żywiołami, zagrożeniami metafizycznymi czy przestępczością. Istotnym elementem projektu będzie zarówno ukazanie rozwiązań z przeszłości, jak i uwzględnienie zasady projektowania w duchu gospodarki cyrkularnej. Elementy ekspozycji po demontażu znajdą zastosowanie w innych miejscach. Więcej o tym, czego spodziewać się po tym projekcie i wystawie, można dowiedzieć się z odcinka podcastu 30/30, który Artur Celiński nagrał z członkami i członkiniami zespołu kuratorskiego.

Realizacja: 2025

Polska wystawa na Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji 2025

i

Autor: materiały prasowe Zespół kuratorski: Aleksandra Kędziorek, Maciej Siuda, Katarzyna Przezwańska, Krzysztof Maniak

Park Naturalny Golędzinów

eM4.Pracownia Architektury.Brataniec zrealizuje największy park naturalny w Warszawie.

Urząd miasta ogłosił plany jego stworzenia w 2022 roku, a pod koniec września 2024 rozstrzygnięto konkurs na koncepcję parku, w którym zwyciężyła eM4.Pracownia Architektury.Brataniec. Największym wyzwaniem projektowym w tym przypadku jest unikanie projektowania. To zaś – zdaniem architektów – skutkuje paradoksalnie większym wysiłkiem, który trzeba włożyć w przygotowanie tej realizacji. Jak przekonują architekci:  

Już na etapie koncepcyjnym ćwiczyliśmy trudną sztukę rezygnacji, porzucając kolejne formy architektoniczne i rozwiązania po to, by jak najlepiej zachować charakter miejsca. Kolejne etapy pracy utwierdzają nas w tej drodze. Studiujemy połączenia, redukujemy liczbę ścieżek i form, wykorzystujemy istniejące przedepty, wyznaczamy tylko te absolutnie niezbędne. Uczymy się miejscowego życia, jemy jabłka ze zdziczałych jabłonek, wypełniamy zielniki dzikimi kwiatami i tymi pozostałymi po ogródkach działkowych. Obserwujemy zachowania ludzi. Wykąpaliśmy się w Wiśle

W przyjętych założeniach projektowych znajdziemy unikanie ingerencji w zieleń na rzecz zarządzania sukcesją (kontrola koszenia łąk i rozpisany na lata scenariusz ich samorzutnego zarastania). Celem jest zapewnienie dostępu do pięknego brzegu Wisły i jednoczesna ochrona tego terenu przed rosnącym naporem miasta.

Realizacja: 2025

Park Naturalny Golędzinów

i

Autor: materiały prasowe Wizualizacja konkursowa największego parku naturalnego w Warszawie
Architektura Murator Google News
Autor:

--------------

Dziękujemy, że tu jesteś. Zobacz, co jeszcze dla Ciebie mamy:

Architektura-murator. Podcast 30/30
Michał Sikorski. Architektura z odzysku