Spis treści
Film o mozaikach. Przy mozaice
Ceramiczna rewolucja, film Dominiki Mietelskiej-Jareckiej, produkcji Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie, zostanie wyświetlony w historycznym Kinie Kijów w środę 29 stycznia o godzinie 18. Miejsce nie jest przypadkowe.
Film dokumentuje historię słynnej Spółdzielni "Kamionka" w Łysej Górze, a mozaika zdobiąca wnętrza hallu głównego Kina Kijów jest największą w Polsce kompozycją wykonaną w "Kamionce" - ma ponad 300 m². Autorką kompozycji jest Krystyna Strachocka-Zgud, której prace można wciąż znaleźć w wielu miejscach w Krakowie i Małopolsce. Jest również autorką szklanej mozaiki w Hotelu Forum, o której zniszczeniu donosiliśmy w zeszłym roku.
Zobacz także: "Zobaczcie, co straciliśmy!". Wirtualna mozaika z Hotelu Forum trafiła na elewację Kina Kijów
Jak informuje Małopolski Instytut Kultury:
Na film składają się wyjątkowe opowieści osób związanych z łysogórską ceramiką, zdjęcia rozsianych po całej Małopolsce mozaik oraz liczne materiały archiwalne, do których udało się dotrzeć twórcom. Głównymi bohaterkami tej filmowej opowieści są niezwykłe ceramiczne realizacje – mozaiki. Niektóre dobrze znane, inne wydobyte z zapomnienia.
Zobacz, jak dziś wygląda nieczynna "Kamionka" w Łysej Górze:
Przed pokazem - panel dyskusyjny z ekspertkami
Przed projekcją filmu Ceramiczna rewolucja odbędzie się panel dyskusyjny na temat mozaik. Wezmą w niej udział prof. Monika Bogdanowska, była małopolska konserwator, dr Bożena Kostuch, autorka największej publikacji o małopolskich mozaikach - książki Kolor i blask oraz Dominika Mietelska-Jarecka, reżyserka i scenarzystka filmu. Rozmowę poprowadzi Miłosz Horodyski (prezes Apollo Films), pod redakcją którego ukazała się ostatnio książka Ceramiczny Kosmos Krystyny Strachockiej-Zgud.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Program wydarzenia:
- panel dyskusyjny z udziałem ekspertów (ok. 30 min),
- projekcja filmu Ceramiczna rewolucja (60 min).
Kolejne pokazy będą się odbywać w całej Polsce od lutego do czerwca 2025 roku.
Film wyprodukowano w ramach programu Wywołane Historie, realizowanego przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie. Program wspiera lokalne społeczności w zbieraniu, opowiadaniu i zachowywaniu ich historii. Wywołane Historie inicjują działania mające na celu zachowanie pamięci o miejscach i ludziach ważnych dla danych społeczności, współdziałają z ich przedstawiciel(k)ami, ekspert(k)ami i artyst(k)ami, a efekty wspólnej pracy dokumentują w formie wystaw, książek i filmów. Pokaz filmu organizowany jest w partnerstwie z Kinem Kijów oraz Apollo Film Sp. z o.o.
Źródło: Małopolski Instytut Kultury w Krakowie