CSW w Toruniu

Centrum Sztuki Współczesnej wpisuje się w nurt kształtowania obiektów muzealnych. Widoczny jest w nim silny wpływ myśli minimalistycznej we współczesnej architekturze.

Na 7 hektarach w bezpośrednim sąsiedztwie toruńskiej starówki, w strefie objętej ochroną konserwatorską i archeologiczną powstało Centrum Sztuki Współczesnej. W ogłoszonym przez miasto konkursie przed architektami postawiono zadanie stworzenia wstępnej, poprzedzającej szczegółowy projekt, wizji zagospodarowania przestrzeni Jordanek. Zwyciężył projekt Studia EL (arch. Edward Lach) z Wrocławia - jako najbardziej zwarty i odpowiadający wymaganiom konkursowym, a jednocześnie umożliwiający realizację stopniową, bez szkody dla wizualnej całości zabudowy. Zwycięska propozycja stała się punktem wyjścia do opracowania projektu i kosztorysu inwestycji. W założeniach autorskich przyjeto, że Centrum powinno mieć włąściwą skalę i prestiż wyrażone przez achitekturę manifestującą czas swojego powstania, tak jak znaczące, monumentalne, historyczne obiekty Torunia, definiujące jego skalę i charakter. W lipcu 2005 roku podpisano umowę z firmą R2 z Wrocławia na wykonanie kompletnej dokumentacji projektowo-budowlanej i wykonawczej. Wartość całkowita inwestycji określona jest na 46,7 mln PLN. Obiekt został oddany do użytku w tym roku. Więcej w "A-m" 10/2008.

fotka z /zdjecia/csw_makieta_709(1).jpg
Otwarcie wystawy "Przełom. Architektura w Polsce po 1989 roku" [ZDJĘCIA] 17 września w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu otwarto wystawę „PRZEŁOM. Architektura w Polsce po 1989 roku”. To druga odsłona kolekcji makiet współczesnej polskiej architektury, przygotowana z okazji XX-lecia miesięcznika „Architektura-murator” dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Przełom / Architektura w Polsce po 1989 roku Od 17 września do 22 listopada w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu odbędzie się wystawa „PRZEŁOM. Architektura w Polsce po 1989 roku”. Zaprezentowana zostanie na niej unikatowa kolekcja makiet współczesnej polskiej architektury, przygotowana z okazji XX-lecia miesięcznika „Architektura-murator” dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Czwarty stan skupienia wody. Wystawa w Toruniu 2 marca CSW w Toruniu otwiera wystawę, której głównym tematem jest woda i jej znaczenie, postrzegane z perspektywy artystów i naukowców