Architektura MuratorProjektyCzesław Bielecki zaprojektuje Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku

Czesław Bielecki zaprojektuje Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku

Ministerstwo Obrony Narodowej zaprezentowało projekt Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Obiekt powstanie według koncepcji pracowni Czesława Bieleckiego - jedynej, która wpłynęła na konkurs.

Wyniki konkursu zaprezentowano w poniedziałek w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Zwyciężyła pracownia Dom i Miasto Czesława Bieleckiego. Sposób, w jaki dokonano wyboru projektu muzeum krytykowany jest przez środowisko architektoniczne. Koncepcję wyłoniono w ramach zamkniętego konkursu, do którego zaproszono sześć pracowni architektonicznych. Na przygotowanie prac uczestnikom dano zaledwie 10 dni. Pracownia Czesława Bieleckiego była jedyną, która zdołała opracować projekt w tak krótkim czasie.

Zwycięska koncepcja zakłada stworzenie założenia krajobrazowo-architektonicznego w miejscu bitwy pod Ossowem. Jego granice od wschodu i zachodu wyznaczają wysokie na 100 metrów stalowe Maszty Stulecia, które umieszczono na zamknięciu widokowym dróg prowadzących do Ossowa. Pomiędzy nimi rozciąga się Aleja Zwycięstwa prowadząca na wzniesienie, na którego szczycie zaprojektowano budynek muzeum. Na zboczach nasypu znajdzie się amfiteatr z widokiem na pole bitwy, gdzie w przyszłości mają się odbywać rekonstrukcje historycznych wydarzeń.

Mam nadzieję, że ten projekt zostanie wykonany zgodnie z założeniami ideowymi i na 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Do końca października Muzeum Wojska Polskiego ogłosi przetarg nieograniczony w formule "zaprojektuj i buduj" na przygotowanie dokumentacji, a następnie zbudowanie całego projektu, o którym dzisiaj rozmawiamy, czyli muzeum i pomnika pola bitwy. Chcielibyśmy, żeby już wiosną następnego roku została wbita pierwsza łopata. To jest bardzo ambitne tempo, zdajemy sobie z tego sprawę, ale jesteśmy przekonani, że pracownicy Muzeum Wojska Polskiego i wszyscy pracownicy Ministerstwa Obrony Narodowej dołożą wszelkich starań, żeby to zadanie zrealizować – mówił sekretarz stanu w MON Michał Dworczyk podczas konferencji prasowej w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Pracownia Dom i Miasto powstała w 1984 roku. Na swoim koncie ma takie realizacje jak siedziba TVP S.A. w Warszawie (2001-2008) czy Mera Hotel & Spa w Sopocie. Głośnym, choć niezrealizowanym projektem biura pozostaje koncepcja SocLandu - Muzeum Pamięci Komunizmu zlokalizowanego w podziemiach Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Muzeum – Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej Pracownia BDR Architekci zwyciężyła w konkursie na projekt muzeum poświęconego Witoldowi Pileckiemu, które planowane jest w Ostrowi Mazowieckiej.
Tak będzie wyglądać nowa ekspozycja w Pałacu Książąt Czartoryskich w Krakowie Rozstrzygnięto konkurs na projekt nowej ekspozycji i aranżacji wnętrz Pałacu Książąt Czartoryskich w Krakowie. Pierwszą nagrodę przyznano koncepcji opracowanej przez biuro ART FM Sp. z o.o.
Polacy zwycięzcami międzynarodowego konkursu "Wedding Oasis" Praca "Under the Cloud" zajęła pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie na projekt przestrzeni przeznaczonej dla ceremonii zaślubin, na terenie Castello di Rosciano we Włoszech. Jej autorami są Joanna Kuczkowska, Tomasz Sołtysiak i Joanna Gizelska z zespołu projektowego A2T.
Konkurs 120 Hours – prezentacja zwycięskiej pracy studentów z Politechniki Warszawskiej W tegorocznej edycji wzięło udział 3024 uczestników z 79 krajów z całego świata. Spośród nadesłanych projektów jury pierwszą nagrodę przyznało Agnieszce Kołacińskiej i Kubie Andrzejewskiemu z Politechniki Warszawskiej. Po raz pierwszy zwycięska praca zostanie zrealizowana wspólnie z organizatorami konkursu. Ukończenie budowy planowane jest na koniec 2017 roku.
Muzeum - Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej Ogłoszono wyniki konkursu architektonicznego na koncepcję Muzeum – Domu Rodziny Pileckich. Pierwszą nagrodę otrzymała pracownia BDR Architekci, która zaprojektowała elegancki pawilon o ponadczasowej formie, zintegrowany z istniejącym domem i tradycyjnie ukształtowanym ogrodem.
Polscy studenci z nagrodą w międzynarodowym konkursie na projekt fabryki winyli Polski zespół w składzie Bartosz Matuszek, Ewelina Bugajewicz, Karolina Wasilewska, Paulina Sawczuk otrzymał The Big Picture Award w międzynarodowym konkursie na projekt fabryki winyli w łotewskim mieście Kieś.