Konkurs inwestorski

Cztery pomysły na apartamentowiec przy Władysława IV w Gdyni

2023-06-27 16:12

Spółka Invest Komfort rozstrzygnęła zamknięty konkurs na projekt budynku mieszkalnego przy ul. Władysława IV w samym centrum Gdyni. Na zaproszenie inwestora swoje propozycje przygotowały biura JEMS Architekci, Maćków Pracownia Projektowa, WWAA oraz KWK Promes.

Apartamentowiec przy Władysława IV w Gdyni

Invest Komfort działa na trójmiejskim rynku od blisko trzech dekad. Do najbardziej znanych realizacji dewelopera należą budynki Sea Towers, osiedla Nowe Orłowo, Botanica Jelitkowo, Brabank czy Okrzei Sopot. Tym razem spółka przymierza się do zabudowy wąskiej działki przy ul. Władysława IV w samym centrum Gdyni, między ulicami Obrońców Wybrzeża, Armii Krajowej i jednym z bloków przy ul. Abrahama. Planuje zrealizować tam siedmiokondygnacyjny apartamentowiec. Na jego projekt ogłosiła zamknięty konkurs architektoniczny. Do udziału zaprosiła cztery renomowane biura: JEMS Architekci i WWAA z Warszawy, wrocławską Maćków Pracownię Projektową oraz katowickie studio KWK Promes Roberta Koniecznego.

Zwyciężyła propozycja Jemsów. Inwestor nie pokazuje jednak na razie wizualizacji obiektu, zastrzegając, że prace nad jego ostateczną formą jeszcze trwają. Wiadomo jednak, że będzie to obiekt na planie zbliżonym do trójkąta o schodkowo ukształtowanej elewacji. Zadaliśmy sobie pytanie: jaki dom powinien stanąć w sąsiedztwie pereł gdyńskiego funkcjonalizmu? Zdecydowaliśmy, że cechy zabudowy zrealizowanej blisko 100 lat temu powinny przyświecać naszej pracy także dziś. Chcieliśmy stworzyć budynek funkcjonalny, a przy tym przyjazny mieszkańcom oraz harmonijnie wkomponowany w istniejącą strukturę miasta – tłumaczy architekt Maciej Olczak z JEMS Architekci.

Apartamentowiec przy Władysława IV w Gdyni

i

Autor: JEMS Architekci Widok od ul. Władysława IV

Nowoczesny i miastotwórczy: nowy budynek przy Władysława IV w Gdyni

Jasne fasady, ekspresyjne formy, duże, poziome przeszklenia oraz konstrukcja słupowa połączona z podcieniem i cofniętym wejściem do budynku to charakterystyczne cechy gdyńskiej zabudowy. Przyświecały nam one przy formułowaniu głównych założeń projektu budynku przy Władysława IV – dodaje Paweł Majkusiak, partner i wspólnik w biurze JEMS. Od zachodu zaplanowaliśmy przeszkolone, akustyczne obudowy loggi, tworzące pierzeję ulicy Władysława IV, a od wschodu i północy rozrzeźbiona forma elewacji zbudowana będzie ze strukturalnie ułożonych wykuszy i loggi – podkreśla.  Od tej strony przewidziano też ogólnodostępny, osłonięty od hałasu ulicy park o powierzchni ok. 3700 m².

W nowym budynku przy Władysława IV znajdzie się w sumie 86 mieszkań, a w parterze – lokale usługowe, które będą dostępne z obu stron, zarówno od strony ulicy, jak i parku. Postawiliśmy na nowoczesny, miastotwórczy projekt, który będzie służyć nie tylko przyszłym mieszkańcom inwestycji, ale też wszystkim gdynianom – zapowiada Michał Ciomek, architekt i wiceprezes zarządu Invest Komfort. Powierzchnia użtkowa budynku wyniesie ok. 7150 m².