Architektura MuratorProjektyDekonstrukcja bliźniaka

Dekonstrukcja bliźniaka

W podwarszawskim Wilanowie stanie nietypowy bliźniak. Za jego projekt odpowiada młoda pracownia architektoniczna 81.WAW.PL

Nietypowy bliźniak w Wilanowie
Nietypowy bliźniak w Wilanowie
Bliźniak, projekt 81.WAW.PL
Dom dla dwóch rodzin w Wilanowie

Inwestorzy jeden z segmentów chcieli przeznaczyć dla siebie, drugi na sprzedaż. Aby udaremnić w przyszłości ewentualne próby nadania każdej z części indywidualnego charakteru, architekci zaproponowali dwie różniące się od siebie bryły, wykończone jednak tymi samymi materiałami. Kochamy indywidualizm, ale dbajmy o to, aby przejawiał się on we właściwym kierunku – mówią projektanci. Całość będzie miała ponad 540 metrów kwadratowych. Na parterze każdego z dwukondygnacyjnych segmentów znajdzie się garaż oraz część użytkowa – kuchnia, jadalnia, pokój dzienny, gabinet. Celem projektantów było przygotowanie projektu wyraźnie kontrastującego ze stereotypowym wyobrażeniem bliźniaka; złożona bryła budynku, z licznymi skosami, zdaje się spełniać to założenie. 
Dzięki zachowaniu otwartej przestrzeni w zasadzie obie rodziny mogą dowolnie zaaranżować swoje mieszkania - podkreśla Anna Paszkowska z pracowni architektonicznej 81.waw.pl
Na elewacjach, oprócz tynku, pojawi się modrzew syberyjski.
Opracowanie: Tomasz Żylski

Planowany termin realizacji:  2013
ilustracje: 81.WAW.PL
wizualizacja: OMI Media Production
Dom Leśny w Izabelinie projektu 81.waw.pl Kamienna elewacja Domu Leśnego w Izabelinie nawiązuje do ciemnych pni sosen, które rosną na działce. Natomiast wrażenie masywności czarnej bryły minimalizują wnęki wykończone jasnym drewnem.
Dom Czerwony – nowy projekt pracowni 81.waw.pl W willowej okolicy między Wolą a Jelonkami w Warszawie powstanie nowy dom wielorodzinny projektu pracowni 81.waw.pl.
Dom łąka Kwietna łąka porasta dach domu, który od ulicy jest prawie niewidoczny, a z drugiej strony ma duże przeszklenia otwierające widok na jezioro. Za projekt odpowiada warszawska pracownia 81.waw.pl.
Elewacja jak kora - Dom Leśny wśród sosnowych drzew Dom leśny to najnowszy projekt pracowni 81.waw.pl. Kamienna elewacja budynku nawiązuje do faktury i koloru sosnowej kory.
Dom Yenga projektu 81.waw.pl Forma niewielkiego budynku powstała w wyniku inspiracji popularną grą zręcznościową. Bryła domu wygląda tak, jakby zbudowano ją z drewnianych, prostopadłościennych klocków. Projekt powstał w pracowni 81.waw.pl.
Dom Pawilon projektu 81.waw.pl Pracownia 81.waw.pl zaprojektowała dom, który wyglądem nawiązuje do modernistycznych pawilonów. Patrząc na bryłę od strony ulicy widać, że inspiracją dla architektów były słynne realizacje Miesa van der Rohe.