Architektura MuratorProjektyDom cebula projektu 81.WAW.PL

Dom cebula projektu 81.WAW.PL

Nazwa domu odzwierciedla jego oryginalną formę. Budynek składa się z trzech głównych ścian konstrukcyjnych w kolorze białym, które są przesunięte względem siebie i tworzą wycinek ćwiartki koła.

Dom cebula projektu 81.WAW.PL
Źródło: 81.WAW.PL

Kształt po okręgu jest wynikiem warunków zabudowy, chęci otwarcia na konkretne widoki oraz lokalizacji wjazdu na działkę w jej narożniku – mówi Anna Paszkowska-Grudziąż, architekt z pracowni 81.WAW.PL. – Taki kształt spełnia oczekiwania inwestora, a dla nas jest dużym wyzwaniem, ale i wielką frajdą – dodaje Anna Paszkowska.

Budynek składa się z 2 części: dziennej oraz prywatnej – nocnej. Od frontu, w wąskiej części elewacji, pomiędzy dwiema ścianami zlokalizowano wjazd do garażu przygotowanego na dwa samochody. Tam również ulokowano pomieszczenia techniczne.

- Główne wejście znajduje się w bocznej elewacji od strony zachodniej – zaznacza Rafał Grudziąż z pracowni 81.WAW.PL, współautor projektu. - Aby je uwypuklić, zostało dodatkowo podkreślone czarnym daszkiem – dodaje.

Część dzienna została zaprojektowana od strony ogrodu, dzięki czemu roztacza się wspaniały widok, a pomieszczenia są doskonale doświetlone. Otwartą przestrzeń wewnątrz tworzą salon, jadalnia oraz kuchnia z panoramicznym oknem na ogród i podwieszanym kominkiem w centralnej części. W dalszej części zaplanowano obszerny taras pod zadaszeniem, który ma także pełnić funkcję letniej kuchni i jadalni oraz miejsca relaksu. Dzięki temu, że działka góruje nad otoczeniem, część dzienna będzie otwierać się na niezwykły widok otuliny lasu.

Część nocna zaś to idealne miejsce odpoczynku dla domowników. Zaprojektowana została tak, aby utworzyć w pełni komfortową przestrzeń. Przewidziano tu pokój gościnny, główną sypialnię, sypialnie dzieci oraz łazienki. Okna tej części otwierają się na wschód. Białe ściany elewacji wykonane będą z bardzo dobrej jakości tynku Stolotusan, dzięki czemu zachowają kolor i świeżość przez długi czas. Czarne elementy zadaszeń zostaną natomiast wykończone trwałymi płytami ze spieku kwarcowego. Aby ocieplić biało czarną bryłę, na bocznych, krótszych elewacjach zostanie puszczona pnąca zieleń.

Tagi:
Dom Leśny w Izabelinie projektu 81.waw.pl Kamienna elewacja Domu Leśnego w Izabelinie nawiązuje do ciemnych pni sosen, które rosną na działce. Natomiast wrażenie masywności czarnej bryły minimalizują wnęki wykończone jasnym drewnem.
Dom Czerwony – nowy projekt pracowni 81.waw.pl W willowej okolicy między Wolą a Jelonkami w Warszawie powstanie nowy dom wielorodzinny projektu pracowni 81.waw.pl.
Dom łąka Kwietna łąka porasta dach domu, który od ulicy jest prawie niewidoczny, a z drugiej strony ma duże przeszklenia otwierające widok na jezioro. Za projekt odpowiada warszawska pracownia 81.waw.pl.
Elewacja jak kora - Dom Leśny wśród sosnowych drzew Dom leśny to najnowszy projekt pracowni 81.waw.pl. Kamienna elewacja budynku nawiązuje do faktury i koloru sosnowej kory.
Dom Yenga projektu 81.waw.pl Forma niewielkiego budynku powstała w wyniku inspiracji popularną grą zręcznościową. Bryła domu wygląda tak, jakby zbudowano ją z drewnianych, prostopadłościennych klocków. Projekt powstał w pracowni 81.waw.pl.
Dom Pawilon projektu 81.waw.pl Pracownia 81.waw.pl zaprojektowała dom, który wyglądem nawiązuje do modernistycznych pawilonów. Patrząc na bryłę od strony ulicy widać, że inspiracją dla architektów były słynne realizacje Miesa van der Rohe.