Dom dla Singla

Single Hauz, wolnostojąca jednostka mieszkalna, jest propozycją dla singli. Można umieścić ją w niemal każdym miejscu na ziemi.

fotka z /zdjecia/manifest_1.jpeg

Single Hauz – swoisty manifest pracowni front_architects, to eksperymentalna propozycja domu-schronienia dla młodego lub starego człowieka współczesnego świata Zachodu. Podstawowa komórka społeczna, jaką nazywany jest związek małżeński, dziś przestaje być jedynym modelem życia, przynajmniej na pewnym jego etapie.

Single Hauz jako wolnostojąca jednostka mieszkalna przeznaczona dla jednej osoby uzupełnia brak takich propozycji dla tzw. “singli”. Sporą liczbę w tej grupie stanowią osoby młode, dobrze wykształcone, ambitne, energiczne i otwarte na świat.

Single Hauz, zainspirowany przydrogowym billboardem. Szczególnie pasuje we wszelkich lokalizacjach interesujących krajobrazowo. Las, morze, jezioro, góry, łąki, ale też pobocze głównej arterii miasta – wszystkie te miejsca są energetyczną pożywką dla mieszkańca obiektu. Obiekt może być stawiany pojedyńczo, niczym samotne drzewo na łące, ale sprawdza się także w grupie kilku lub kilkunastu jednostek.

Single Hauz, który po trosze jest latarnią, mostkiem kapitańskim, po trosze punktem widokowym i bezpiecznym schronieniem jest więc uniesiony w górę. Jego “kurza noga” to konstrukcyjny trzon, w którym dodatkowo kryją się wszelkie niezbędne instalacje do niezależnego funkcjonowania tej jednostki.
We wnętrzu opartym na rzucie prostokąta o wymiarach 180x600 cm kryją się podstawowe funkcje: niewielka łazienka oraz pokój z aneksem kuchennym.
W przestrzeni pomiędzy dachem a stropem umieszczone są w zależności od opcji: dodatkowa sypialna dla gości, akumulatory, zbiorniki wody i powierzchnia magazynowa.

Czy projekt jednoosobowego domu ma rację bytu, czy ma sens, ostatecznie zweryfikować może tylko życie. Chcemy rozpocząc na ten temat dyskusję.
Nie wiemy dziś dokąd nas ona zaprowadzi; wiemy jednak, że należy ją podjąć.


Lokalizacja: dowolna
Autorzy: front architects - Paweł Kobryński, Wojciech Krawczuk, Marcin Sakson, współpraca Piotr Kluj
Konstrukcja: front architects
Inwestor: odbiorca indywidualny
Powierzchnia: 0 m2 (działki); 14,34 m2 (użytkowa); 14,34 m2 (magazynowa)
Projekt: 2007