Architektura MuratorProjektyDom Pawilon projektu 81.waw.pl

Dom Pawilon projektu 81.waw.pl

Pracownia 81.waw.pl zaprojektowała dom, który wyglądem nawiązuje do modernistycznych pawilonów. Patrząc na bryłę od strony ulicy widać, że inspiracją dla architektów były słynne realizacje Miesa van der Rohe.

Dom Pawilon, 81.waw.pl
Źródło: materiały prasowe

Od strony ulicy budynek sprawia wrażenie parterowego. W rzeczywistości ma jednak dwie kondygnacje – górną, która wyglądem przypomina modernistyczny pawilon, oraz dolną widoczną jedynie od strony ogrodu.

Charakter budynku wpłynął na odwrócenie standardowych funkcji pomieszczeń w stosunku do kondygnacji. Oznacza to, że część nocna znajduje się na parterze, a dzienna na piętrze. Zlokalizowano tu garaż na dwa samochody i wiatrołap, z którego można przejść do holu głównego, gdzie umieszczono spiralną klatkę schodową na piętro. Przy wejściu znalazło się również miejsce na wewnętrzne patio, którego rolą jest doświetlenie gabinetu - mówi Rafał Grudziąż architekt z pracowni 81.WAW.PL.

Na osi wejścia zaprojektowano basen z bezpośrednim wyjściem na ogród oddzielony jedynie przeszkloną ścianą. Z holu można przemieścić się do strefy nocnej, gdzie znajduje się łazienka, garderoba, pokój gościnny i strefa master bedroom (oddzielna sypialnia z łazienką i garderobą).

Schodami z holu można dostać się na górę, gdzie umieszczono otwartą przestrzeń z kuchnią, jadalnią i salonem. Lekka, drewniana ścianka z kominkiem oddziela pokój ze stołem bilardowym. Przesuwne drzwi pozwolą na otwarcie tego pomieszczenia na salon, lub całkowite odizolowanie od reszty piętra.

Aby domownicy nie musieli nosić zakupów z garażu, powstała mała winda gastronomiczna, łącząca go ze spiżarnią. Całość strefy dziennej okala duży taras z głównym otwarciem na wschód i południe – dodaje Anna Paszkowska-Grudziąż, architekt z pracowni 81.WAW.PL.

Główna część domu została wykończona czarnym granitem z białymi żyłami, a parter szarym spiekiem. Horyzontalny układ domu podkreślają białe linie stropów.

Dom Leśny w Izabelinie projektu 81.waw.pl Kamienna elewacja Domu Leśnego w Izabelinie nawiązuje do ciemnych pni sosen, które rosną na działce. Natomiast wrażenie masywności czarnej bryły minimalizują wnęki wykończone jasnym drewnem.
Dom Czerwony – nowy projekt pracowni 81.waw.pl W willowej okolicy między Wolą a Jelonkami w Warszawie powstanie nowy dom wielorodzinny projektu pracowni 81.waw.pl.
Dom łąka Kwietna łąka porasta dach domu, który od ulicy jest prawie niewidoczny, a z drugiej strony ma duże przeszklenia otwierające widok na jezioro. Za projekt odpowiada warszawska pracownia 81.waw.pl.
Elewacja jak kora - Dom Leśny wśród sosnowych drzew Dom leśny to najnowszy projekt pracowni 81.waw.pl. Kamienna elewacja budynku nawiązuje do faktury i koloru sosnowej kory.
Dom Yenga projektu 81.waw.pl Forma niewielkiego budynku powstała w wyniku inspiracji popularną grą zręcznościową. Bryła domu wygląda tak, jakby zbudowano ją z drewnianych, prostopadłościennych klocków. Projekt powstał w pracowni 81.waw.pl.
Muzyczne wnętrza klubu studenckiego Gama Projekt przebudowy studenckiego klubu Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina powstał w pracowni 81.waw.pl. Inspiracją dla utrzymanych w bieli i czerni wnętrz była kolorystyka fortepianu.