Architektura MuratorProjektyDom Przy Lesie_1 projektu TOYA DESIGN

Dom Przy Lesie_1 projektu TOYA DESIGN

W tym budynku wnętrze zostało otwarte na otaczający działkę las, a zieleń przenika zarówno do przestrzeni parteru, jak i górnej kondygnacji. Prezentujemy Dom Przy Lesie_1 − nowy projekt pracowni TOYA DESIGN.

Dom Przy Lesie_1 projektu TOYA DESIGN
Dom Przy Lesie_1, proj. TOYA DESIGN; fot. TOYA DESIGN
Dom Przy Lesie_1
AutorzyTOYA DESIGN, architekci Tomasz Wojtkowiak, Justyna Kiełczewska-Stawicka, Laila Shahen
Inwestorprywatny
Powierzchnia użytkowa217.07 m²
Projekt2021

Ten 217-metrowy dom jednorodzinny powstał na działce sąsiadującej z lasem, właściciele zaś chcieli wykorzystać zalety lokalizacji. Architekci z pracowni TOYA DESIGN sięgnęli więc po jeden z postawowych elementów w architekturze, jakim jest przenikanie się wnętrza z zewnętrzem – zaprojektowali jedną ścianę jako całkowicie przeszkloną. W ten sposób otaczający nieruchomość teren leśny stał się niejako przedłużeniem wnętrza – zarówno strefy  salonu, jak i sypialni na piętrze.

Wykorzystać maksymalnie leśny kontekst

Projektanci z TOYA DESIGN zaproponowali ponadto stworzenie przy budynku nie jednego, ale dwóch tarasów, by jego mieszkańcy w pełni mogli korzystać z dobrodziejstw obcowania z naturą. Jeden usytuowany został od strony przeszklonej ściany i częściowo osłonięty wysuniętą częścią dachu, drugi natomiast zaprojektowano na dachu 52-metrowego garażu, mieszczącego dwa miejsca postojowe oraz pomieszczenie techniczne.

Dom Przy Lesie_1 − układ funkcjonalny, materiały

Bryła budynku jest symetryczna, przykryta dachem dwuspadowym i wzbogacona o kubikowe wykusze. Parterowi nadano układ osiowy, z widokiem na ogród od wejścia, przez korytarz ze schodami, po połączony z kuchnią salon. W wydzielonych pomieszczeniach dolnej kondygnacji zrealizowano funkcje dopełniające: spiżarnię, pralnię, łazienkę, szatnię, gabinet i komunikację z garażem. Na piętrze zaplanowano trzy sypialnie, garderobę, łazienkę i gabinet.

Dom został wykonany w systemie Steico, ogrzewany jest za pomocą pompy ciepła. Dach i częściowo ściany zostały pokryte łupkiem włóknocementowym, ściany otynkowano i pokryto deskami.

Czytaj też: Szkło w architekturze: szklane domy nowej generacji |

POZ_4: Dom Rozcięty w Poznaniu projektu PL.architekci Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom inwestorów, architekci zaproponowali szeroki świetlik biegnący przez całą bryłę budynku. Dzięki temu udało im się zapewnić światło dzienne na każdej kondygnacji mieszkalnej. Dom Rozcięty w Poznaniu projektu pracowni PL.architekci zdobył ostatnio Nagrodę Roku SARP w kategorii budynek mieszkalny jednorodzinny.
Dom w Bratysławie projektu pracowni Rado Rick Często bywa tak, że początkowo niewielkie zlecenie ostatecznie staje się projektem na dużą skalę. Szybko przekonali się o tym właściciele domu w Bratysławie. Proste odświeżenie pojedynczego pokoju w mgnieniu oka przerodziło się w pełną kompleksową przebudowę wnętrz z użyciem solid surface HI-MACS®. W rezultacie niepozorny budynek z lat 80. XX wieku przeobraził się w stylowy, nowoczesny dom marzeń.
Peryskop od MUS Architects − dom jednorodzinny nad Jeziorem Żywieckim Jednym z najważniejszych założeń projektowych była chęć uzyskania widoku na jezioro ponad biegnącym wzdłuż jego brzegu wałem ziemnym. W tym celu projektanci nawiązali do formy peryskopu, pozwalającego – jak mówią − spojrzeć dalej i zobaczyć więcej. Prezentujemy nowy projekt pracowni MUS Architects.
Heaven 11 na wybrzeżu Costa Del Sol Położona w prestiżowym kompleksie La Zagaleta willa Heaven 11 na nowo definiuje współczesną rezydencję, dostosowując zasady klasycystyczne do czystej formy architektury.
Dom Jana Szpakowicza w Zalesiu Dolnym Dom architekta Jana Szpakowicza w Zalesiu Dolnym jest typowym przykładem indywidualistycznych, idealistycznych projektów z lat 60., w których funkcja i funkcjonalność była kwestionowana i podporządkowana całkowicie idei formalnej.
Dom z czapką projektu IFAgroup Na styku dwóch gdańskich dzielnic powstał Dom z czapką projektu lokalnej pracowni IFAgroup. Architekci odnieśli się do kontekstu, proponując prostą bryłę o mansardowym dachu.