Architektura MuratorProjektyDom Yenga projektu 81.waw.pl

Dom Yenga projektu 81.waw.pl

Forma niewielkiego budynku powstała w wyniku inspiracji popularną grą zręcznościową. Bryła domu wygląda tak, jakby zbudowano ją z drewnianych, prostopadłościennych klocków. Projekt powstał w pracowni 81.waw.pl.

Dom Yenga projektu 81.waw.pl
Źródło: materiały prasowe

Dom Yenga to przykład wykorzystania małej działki, ale i nietypowej konstrukcji, która została stworzona przez zabawę formą – mówi Rafał Grudziąż, architekt z pracowni 81.waw.pl. Nawiązując do popularnej gry, projektanci z pracowni 81.waw.pl tak ustawili bryły budynku, aby wyglądały, jakby mogły się przesuwać między sobą, a powstałych w ten sposób wolnych przestrzeniach zaprojektowali otwory okienne. 

Dzięki nadwieszeniu piętra nad parterem wejście do budynku jest cofnięte i zadaszone. Po stronie północnej, niemal pozbawionej okien, zlokalizowano wjazd. Część dzienna otwiera się na południe i zachód dużymi przeszkleniami. Przed domem znajduje się wiata na samochody. Elewacje domu obłożono deską modrzewiową, skontrastowaną z grafitowym kolorem ślusarki okiennej.

Powierzchnia parteru wynosi 80 m2, a piętra około 75 m2. Przekraczając próg budynku wchodzi się do holu, skąd zapewniono dostęp do garderoby i pracowni/gabinetu. Po prawej stronie znajduje się strefa dzienna, na którą składają się kuchnia, jadalnia i salon. Cała ta część jest przeszklona. Na parterze zlokalizowano także kotłownię i pomieszczenie techniczne, dostępne również z zewnątrz.

Na piętro, gdzie mieszczą się pokój dziecka, łazienka i garderoba, można dostać się schodami, które zostały ukryte za ścianą przeznaczoną na kominek. Dalej znajduje się sypialnia z oddzielną łazienką i garderobą. Do niektórych pomieszczeń można się dostać poprzez ażurowe kładki.

Na samej górze budynku znajduje się nieduży taras o powierzchni około 40 m2, który zapewnia idealną strefę relaksu dla domowników i harmonijnie wpisuje się w otoczenie - mówi Rafał Grudziąż.

Dom Leśny w Izabelinie projektu 81.waw.pl Kamienna elewacja Domu Leśnego w Izabelinie nawiązuje do ciemnych pni sosen, które rosną na działce. Natomiast wrażenie masywności czarnej bryły minimalizują wnęki wykończone jasnym drewnem.
Dom Czerwony – nowy projekt pracowni 81.waw.pl W willowej okolicy między Wolą a Jelonkami w Warszawie powstanie nowy dom wielorodzinny projektu pracowni 81.waw.pl.
Dom łąka Kwietna łąka porasta dach domu, który od ulicy jest prawie niewidoczny, a z drugiej strony ma duże przeszklenia otwierające widok na jezioro. Za projekt odpowiada warszawska pracownia 81.waw.pl.
Elewacja jak kora - Dom Leśny wśród sosnowych drzew Dom leśny to najnowszy projekt pracowni 81.waw.pl. Kamienna elewacja budynku nawiązuje do faktury i koloru sosnowej kory.
Dom Pawilon projektu 81.waw.pl Pracownia 81.waw.pl zaprojektowała dom, który wyglądem nawiązuje do modernistycznych pawilonów. Patrząc na bryłę od strony ulicy widać, że inspiracją dla architektów były słynne realizacje Miesa van der Rohe.
Muzyczne wnętrza klubu studenckiego Gama Projekt przebudowy studenckiego klubu Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina powstał w pracowni 81.waw.pl. Inspiracją dla utrzymanych w bieli i czerni wnętrz była kolorystyka fortepianu.