Lex deweloper po łódzku

Ekowieżowiec w Nowym Centrum Łodzi: wizytówka, ale nie ikona

2023-04-17 16:39

W Nowym Centrum Łodzi ma szansę stanąć 16-kondygnacyjna dominanta autorstwa pracowni MAKAA. Apartamentowiec N/S w sąsiedztwie filharmonii, siedziby lokalnego oddziału TVP i planowanego kompleksu Fabryczna Offices projektu MVRDV wyróżniać ma kaskadowo uformowana bryła i gęsto obsadzone roślinnością tarasy.

Budynek mieszkalny N/S Łódź, ul. Narutowicza
Autorzy: MAKAA
Zespół projektowy: Katarzyna Waloryszak, Marcin Waloryszak, Rafał Zakrzewski, Sylwia Witczak, Natalia Pazdan
Inwestor: KB Development
Powierzchnia użytkowa: 3000 m²

Budynek N/S zaprojektowano dla niewielkiej, narożnej działki przy skrzyżowaniu ulic Narutowicza i Sienkiewicza, w bezpośrednim sąsiedztwie Filharmonii Łódzkiej w samym centrum miasta. Inwestor, firma KB Development, planuje zrealizować go w trybie specustawy mieszkaniowej zwanej lex deweloper. Opracowanie projektu zleciła lokalnej pracowni MAKAA Katarzyny i Marcina Waloryszaków. Architekci zaproponowali 16-kondygnacyjny apartamentowiec, który – jak tłumaczą – ma stać się nie tylko wizytówką Nowego Centrum Łodzi, ale też istotnym elementem stanowiącym połączenie historycznej części zabudowy miasta z nową dzielnicą.

Polecany artykuł:

Centrum biurowe Fabryczna

Ustawa o ułatwieniach Inwestycji mieszkaniowych stwarza możliwość nowej rozmowy o bardzo ważnym strategicznie rejonie Łodzi. N/S zaprojektowaliśmy z myślą o realizacji zamierzeń Studium oraz strategii Nowego Centrum Łodzi – mówi Katarzyna Waloryszak. Ma nadzieję, że publiczne zaprezentowanie koncepcji stanie się okazją do dyskusji nad zdefiniowaniem na nowo północnej pierzei ulicy Narutowicza, która otwiera strefę Nowego Centrum Lodzi, i określeniem kierunku zmian zdegradowanej przestrzeni placu 4 czerwca 1989 roku. To także okazja do debaty nad przyszłością historycznego centrum miasta w kontekście zabytkowych obszarów urbanistycznych – dodaje.

Prace nad koncepcją poprzedziły wieloaspektowe analizy wpływu nowo projektowanej zabudowy na rozwój urbanistyczny tego rejonu miasta. Architekci stanęli przed wyzwaniem zaproponowania obiektu mieszkalnego, który stanowiłby funkcjonalne miejsce do życia, a jednocześnie sprawiał, że otoczenie stanie się atrakcyjną przestrzenią publiczną. N/S został zaprojektowany jako dominanta narożnika placu 4 czerwca 1989. Ma być landmarkiem, ale nie ikoną. To odpowiedź na wielkomiejskość w XXI wieku, łączącą potrzeby mieszkańców, ekologię i idee gospodarki cyrkularnej – mówi Marcin Waloryszak. Dzięki zielonym tarasom wygenerowaliśmy powierzchni biologicznie czynnych na poziomie co najmniej 30%, przy zapisach planu miejscowego dopuszczających 0%. Wewnętrzne patio i każdy z tarasów pokryty jest specjalnie dobranymi roślinami – tłumaczy.

Budynek N/S w Łodzi

i

Autor: MAKAA

Do wykończenia elewacji architekci zaproponowali ponadto powłokę fotokataliczną Ti02, która nie tylko zapobiega powstawaniu pleśni i grzybów na powierzchni, ale też usuwa z powietrza tlenki azotu i metan oraz lotne związki organiczne. W budynku znalazłoby się w sumie ok. 64 mieszkań. Ich standard ma rosnąć wraz z kolejnymi piętrami, a status apartamentów przynależeć będzie lokalom na górnych kondygnacjach, z widokiem na Nowe Centrum Łodzi.

Struktura budynku została oparta na obróconej siatce modularnej wynikającej z narożnikowego układu działki. Wejścia do stref mieszkań powielają istniejącą na działce ścieżkę pieszą, która stanowiła połączenie pomiędzy Narutowicza a Sienkiewicza. Układ diagonalny stał się bazą do uformowania podium obiektu i zakomponowania strefy usług w parterze, jak również struktury elewacji mieszkań – opowiada Katarzyna Waloryszak. Podkreśla, że główną inspirację dla modułowego charakteru fasad stanowiły budynki pobliskiej Telewizji. To już kolejne podejście do zabudowy działki. Wcześniej architekci z biura MAKAA zaproponowali w tym miejscu siedmiokondygnacyjny hotel o konstrukcji z drewna klejonego krzyżowo.

Polecany artykuł:

Hotel Breath-in w Łodzi

Na realizację inwestycji zgodę musi wydać Rada Miejska. Spółka KB Development zapowiada, że wkrótce złoży w tej sprawie stosowny wniosek. Zgodę musi wyrazić też konserwator zabytków.