Architektura MuratorProjektyEuropejskie Centrum Solidarności w Gdańsku

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku

Jeszcze tylko do 25 września w Galerii Jednego Projektu można oglądać Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku autorstwa pracowni Fort Architekci

fotka z /zdjecia/Centrum_Solidarnosci.JPG

Wystawa czynna: 25.09.2009

W 2007 roku rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej Europejskiego Centrum Solidarności. Budynek o funkcjach muzealnych, wystawienniczych ora naukowo-badawczych, ma spełniać rolę kulturalnego centrum. Dwunastoosobowe jury zadecydowało, że projekt Przedsiębiorstwa Projektowo-Wdrożeniowego FORT Sp. z o.o - najlepiej oddał symboliczny charakter otoczenia Stoczni. Obiekt zlokalizowany będzie na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej przy Placu Solidarności i Pomniku Poległych Stoczniowców. To prawie 7,5 tyś. mkw. Niezwykle lapidarna i mocna bryła, wyznaczona przez lekko pochylone płaszczyzny ścian pokryte rdzewiejącą blachą cortenową, ma korespondować z ideowym programem centrum i harmonizować z industrialnym pejzażem historycznej stoczni. Budowa ECS ruszy w pierwszej połowie 2010 roku a zakończy się w sierpniu 2012.
Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na blisko 300 mln złotych (w tym 140 mln to fundusze unijne). Otwarcie planowane jest w 30. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.


Informacje: Muzeum Architektury, ul. Bernardyńska 5 Wrocław, www.ma.wroc.pl

Rozmowa z Wojciechem Targowskim, autorem Centrum Solidarności w Gdańsku Jak wielu architektów doświadczam trudu „zejścia” do normalnego życia po dużej, pokonkursowej realizacji – o swojej konfrontacji z zachowawczym środowiskiem gdańskich architektów i konserwatorów, fascynacji rzeźbą oraz poszukiwaniu w architekturze zredukowanych do minimum abstrakcyjnych form mówi Wojciech Targowski.