Architektura MuratorProjektyGwanggo Power Centre

Gwanggo Power Centre

Holenderskie biuro architektoniczne MVRDV wygrało konkurs na projekt centrum Gwanggyo – nowego miasta położonego 35 km na południe od Seulu.

Gwanggo Power Centre

Projekt MVRDV składa sie z cyklu "zielonych wież"- wielofunkcyjnego centrum, które wpisuje się w skalę gęstej, miejskiej zabudowy. Gwanggyo Power Centre będzie zawierać 200 tysięcy mkw. powierzchni mieszkalnej i 48 tysięcy mkw. biurowej, 200 tysięcy mkw. przeznaczono na kulturę i handel. Poszczególne funkcje zostały umieszczone w segmentach o kształcie pierścieni. Przez „rozciągnięcie” części kręgów na zewnątrz, każdy obiekt zyskał platformy, które łączą go z sąsiednimi wieżami.

Dachy i tarasy porośnięte zielonymi żywopłotami przekształcają założenie w wertykalny park. Ich zadaniem jest poprawa warunków klimatycznych i wentylacji budynków oraz zredukowanie zużycia energii elektrycznej. Zielone tarasy zostały wyposażone w system cyrkulacji wody, który umożliwia jej magazynowanie i nawadnianie ogrodów. Inwestorem samowystarczalnego ośrodka jest konsorcjum Daewoo i władze miejskie. Firma Arup odpowiedzialna będzie za inżynierię. Zakończenie realizacji przewiduje się na 2011 rok.