Hala targowa w Toruniu

i

Autor: Archiwum Architektury Architekci zaprojektowali modułową bryłę, umożliwiającą rozbudowę w głąb działki. Po zakończeniu i etapu za halą pozostałby plac, który po ewentualnej rozbudowie stałby się rynkiem wewnętrznym; il. serwis prasowy

Hala targowa w Toruniu

2016-11-30 11:31

Konkurs studialny na koncepcję nowej hali w Toruniu wygrała pracownia JSK Architekci, prowadzona przez pochodzących z tego miasta Zbigniewa Pszczulnego i Mariusza Rutza.

Organizatorem konkursu był miejski Wydział Architektury i Budownictwa oraz zrzeszająca kupców spółka Toruńskie Sukiennice, która od kilku lat zabiega o podniesienie standardu gminnego targowiska przy Szosie Chełmińskiej na północy miasta. Według założeń i wytycznych miejscowego planu zagospodarowania, obiekt powinien mieć ok. 2000 m2 powierzchni handlowej, co najmniej trzy kondygnacje naziemne i charakteryzować się wysokim standardem architektonicznym.

Hala targowa w Toruniu

i

Autor: Archiwum Architektury Targowisko warzywno-owocowe byłoby dobrze doświetlone dzięki licznym przeszkleniom; il. serwis prasowy

Propozycja miała uwzględniać ponadto przewidywaną rozbudowę obiektu. Według zwycięskiej koncepcji obiekt miałby prostą, modułową bryłę. Na parterze ulokowano tradycyjne targowisko warzywno-owocowe z szerokimi alejkami, dobrze doświetlone dzięki licznym przeszkleniom. Na wyższych kondygnacjach mogłyby się mieścić sklepy, punkty usługowe lub biura – zgodnie z potrzebami przyszłego zarządcy. Pod całym budynkiem zaprojektowano duży parking, z wjazdem od strony Szosy Chełmińskiej i ulicy przewidzianej po drugiej stronie targowiska.

Projekt konkursowy: 2016