Hyperloop. Zaha Hadid Architects dla innowacji w transporcie

i

Autor: Archiwum Architektury Hyperloop Italia, il. HyperloopTT

Hyperloop. Zaha Hadid Architects dla innowacji w transporcie

2021-06-10 13:50

Hyperloop to nowy superszybki środek transportu. Nie porusza się po szynach czy jezdni, ale mknie w powietrzu, w tunelach. Projektowaniem rozwiązań dla tego futurystycznego pojazdu na terenie Włoch zajmie się słynna londyńska pracownia architektoniczna Zaha Hadid Architects.

Biuro Zaha Hadid Architects (ZHA) właśnie podpisało umowę z Hyperloop Italia. Ma ona stać się punktem zwrotnym dla przyszłości transportu w tym kraju, a może i całej Europie. Hyperloop przewozi pasażerów z bardzo dużą prędkością, bezpiecznie, oszczędnie i w sposób zrównoważony. Technologia ta wykorzystuje zasadę pasywnej lewitacji magnetycznej zasilanej odnawialnymi źródłami energii. Ruch kapsuł pasażerskich i towarowych w tubach generuje zminimalizowane tarcie. Dzięki temu Hyperloop zużywa tylko ułamek energii koniecznej do zasilania tradycyjnych środków transportu. System jest nawet w stanie wytwarzać więcej energii niż jej potrzebuje do działania. Klimatyzowane kapsuły pasażerskie przemieszczają się w zamkniętych tubach-tunelach i są całkowicie odizolowane od warunków panujących na zewnątrz.

Hyperloop: Zaha Hadid Architects dla środowiska i przyszłości transportu

Biuro ZHA, oprócz wielu innych realizacji stricte architektonicznych, ma w swoim portfolio wielokrotnie nagradzaną infrastrukturę transportową na całym świecie, w tym stacje kolejki górskiej Hungerburg Nordpark w Austrii, stację szybkiej kolei Napoli-Afragola, międzynarodowe lotnisko Pekin Daxing, stację przesiadkową KAFD nowego systemu metra w Rijadzie, a także most Sheikh Zayed w Abu Dhabi i przeprawę Danjiang, budowaną obecnie w pobliżu Tajpej. Jesteśmy pewni, że dziesięciolecia globalnego doświadczenia ZHA sprawią, że węzły transportowe Hyperloop Italia będą intuicyjne jeśli chodzi o nawigację, zrównoważone i w pełni zintegrowane z kontekstem miejskim. Dążymy do budowy najbardziej dostępnego, wygodnego i najbezpieczniejszego systemu transportowego na świecie przy użyciu nowej generacji przyjaznych dla środowiska materiałów, w tym pochodzących z recyklingu – stwierdził Bibop Gresta, dyrektor generalny Hyperloop Italia i współzałożyciel Hyperloop Transportation Technologies (HyperloopTT).

ZAPISZ SIĘ