Istniejące od 1947 roku Studio Filmów Rysunkowych jest najstarszą i jedną z największych wytwórni animacji w Polsce. To tu powstały takie bajki jak "Reksio" czy "Bolek i Lolek". Od 1948 roku studio mieści się w Bielsku Białej - na początku w Willi Schneidera przy ulicy Mickiewicza, a od 1952 roku przy ulicy Cieszyńskiej 24. Dzięki planowanej rozbudowie placówka ma nadzieję stać się pierwszym w Polsce nowoczesnym muzeum bajki.
Zadaniem uczestników konkursu było opracowanie koncepcji modernizacji istniejącej siedziby studia, w której mieszczą się część produkcyjna, administracyjna oraz niewielka przestrzeń wystawowa. Ponadto należało zaprojektować nową kubaturę dla Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji wraz z łącznikiem, który powiąże oba budynki oraz stworzyć koncepcję zagospodarowania terenu. Pierwszą nagrodę otrzymał projekt pracowni Nizio Design International i MWE z Warszawy, który doceniono za trafne rozwiązanie urbanistyczno-architektoniczne, w szczególności za artykulację narożnika przestrzeni miejskiej z wyraźnie zdefiniowaną strefą wejściową oraz stworzenie wewnętrznego dziedzińca płynnie przechodzącego w zielone tereny rekreacyjne, a także za dobranie odpowiednich proporcji i skali nowej zabudowy w stosunku do historycznej - czytamy w opinii jury. Drugą nagrodę przyznano projektowi biura Riegler Riewe z Katowic, a trzecią pracy nadesłanej przez pracownię KJ Architekci z Krakowa.
W zwycięskiej koncepcji pojawia się szereg filmowych odniesień i inspiracji. Projekt przewiduje wzniesienie obiektu o prostej, geometrycznej formie, nawiązującej do rozszerzającej się wiązki promieni świetlnych. Na przedłużeniu elewacji budynku od strony dziedzińca znajduje się ażurowe ogrodzenie z jasnego betonu architektonicznego. Zmieniający się rytm perforacji to odwołanie do ruchu przesuwającej się taśmy filmowej. We wnętrzu centrum znajdzie się interaktywna ścieżka edukacyjna zbudowana wokół dwóch równoległych wątków - praktycznego i historycznego. Pierwszy poświęcony będzie procesowi powstawania filmów animowanych, a drugi zaprezentuje dorobek twórczy Studia Filmów Rysunkowych. Na dachu budynku przewidziano ogród z widokiem na miasto i góry, do którego będzie można dostać się za pomocą windy umieszczonej na dziedzińcu. Z kolei na szczycie dotychczasowej siedziby studia zaprojektowano szklaną osłonę, która ma nadać historycznej architekturze lekkości, a jednocześnie zapewnić możliwość wyświetlania projekcji lub mappingów. Nowa zabudowa zostanie zintegrowana z dotychczasową siedzibą studia za pomocą przeszklonego łącznika.
Jednym z najważniejszych elementów zaproponowanego przez zagospodarowania terenu jest amfiteatralna widownia umieszczona we wznoszącym się terenie. Z siedzisk na widowni oraz znajdującego się poniżej placu będzie można oglądać projekcje filmowe rzucane na płaszczyznę elewacji. Powyżej widowni zaprojektowano ogród edukacyjno-rekreacyjny, w którym znajdą się kopie dawnych urządzeń do animacji wprawiane w ruch dzięki sile mięśni odwiedzających.
Planowany koszt realizacji to około 20 mln złotych.