Kaplica Dźwięku w Chinach

i

Autor: Archiwum Architektury Chapel of Sound, proj. OPEN Architecture

Kaplica Dźwięku w Chinach

2019-03-21 15:02

W górskiej dolinie na północ od Pekinu powstaje sala koncertowa. Inspiracją do jej formy stały się właściwości przestrzeni rezonacyjnych muszli, drewnianych instrumentów, a nawet ludzkiego ucha. Za projekt odpowiada pracownia OPEN.

Nazwa obiektuChapel of Sound
Adres obiektuChengde, China
Zespół projektowyZhou Tingting, Fang Kuanyin, Lin Bihong, Kuo Chunchen, Hu Boji, Yang Ling, Li Li, Chen Yang
InwestorAranya
Powierzchnia całkowita790.0 m²
Data realizacji (początek)2017
Data realizacji (koniec)2019

W jednej z dolin w górach Yan Shan, na północ od Pekinu, powstaje Kaplica Dźwięku – na wpół odkryta sala koncertowa wyglądająca jak prehistoryczny głaz. Wykonano ją w całości z betonu zmieszanego ze skruszonymi lokalnymi skałami. Bryła w kształcie odwróconego stożka mieści amfiteatr, scenę plenerową, platformy widokowe i pomieszczenia pomocnicze. Aby budynek zapewniał jak najpełniejsze doświadczenie dźwięku, jego forma została podyktowana akustyką. Inspiracją do jej kształtowania stały się właściwości przestrzeni rezonacyjnych muszli, drewnianych instrumentów, a nawet ludzkiego ucha. Otwory na górze i po bokach konstrukcji działają jak obszary pochłaniające dźwięk, aby uniknąć niepożądanych pogłosów, jednocześnie pozwalając na dostrzeżenie widoków i usłyszenie dźwięków natury otaczającej górskiej doliny. Kaplica ma być więc miejscem kontemplacji nie tylko muzyki tworzonej przez człowieka, lecz także przez przyrodę – śpiew ptaków, odgłosy deszczu czy wiatru również tworzą swoiste kompozycje.

Pomysł ten stworzył zespół projektowy z interdyscyplinarnej pracowni OPEN, którą założyli Li Hu i Huang Wenjing w Nowym Jorku. Kaplica Dźwięku dostała nagrodę Progressive Architecture, będącą jednym z najważniejszych wyróżnień za twórczą praktykę w Ameryce Północnej, które przyznaje się projektom innowacyjnym, promującym nowe myślenie w dziedzinie architektury. Zaprojektowana w harmonii z otaczającą doliną i ukształtowana przez naturalne właściwości dźwięku, kaplica oferuje nie tylko wyjątkową wizję miejsca koncertowego, ale także na nowo definiuje koncepcję samego koncertu.

Zakończenie realizacji zaplanowano na jesień 2019 roku.