Architektura MuratorProjektyMennica Legacy Tower w Warszawie

Mennica Legacy Tower w Warszawie

W miejscu socrealistycznego gmachu Mennicy Polskiej u zbiegu ul. Prostej i Żelaznej powstanie 130-metrowy wieżowiec projektu amerykańskiej pracowni Goettsch Partners.

Mennica Legacy Tower w Warszawie
Między budynkami powstanie ogólnodostępny plac o łącznej powierzchni blisko 5 tys. m2. Widok od strony ul. Prostej w kierunku Ronda ONZ; il. dzięki uprzejmości Goettsch Partners

Charakterystyczny budynek z lat 50. (proj. Józef Jaszuński) został rozebrany w ubiegłym roku. Mennica Polska we współpracy z firmą deweloperską Golub GetHouse zamierza zrealizować w jego miejscu kompleks biurowy Mennica Legacy Tower składający się z dwóch budynków: 9- i 32-piętrowego, między którymi powstanie ogólnodostępny plac. Pod obiektem znajdzie się czteropoziomowy parking na 620 aut i 300 rowerów. Do dyspozycji najemców przewidziano 65 tys. m² powierzchni biurowej i 4,5 tys. m2 handlowo-usługowej.

Inwestycja ubiegać się będzie o certyfikat BREEAM na poziomie Excellent. Pracownia Goettsch Partners powstała w 2005 roku. Na koncie ma wiele komercyjnych realizacji w Stanach Zjednoczonych, Chinach i Emiratach Arabskich, ale też w Europie. To nie pierwszy jej projekt dla Warszawy. Cztery lata temu przygotowała koncepcję wieżowca, który miał zastąpić budynek Ilmetu przy rondzie ONZ.

ZAKOŃCZENIE REALIZACJI: 2018

Nowe inwestycje 2022: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2022 roku Wbrew początkowym obawom związanym z pandemią COVID-19 kryzys prawie ominął branżę budowlaną. Część realizacji zaliczyła jednak niewielki poślizg i ich oddanie do użytku przesunięto w czasie. Oto 10 najbardziej wyczekiwanych nowych inwestycji 2022 roku.
Architektura renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele Architektura renesansu nawiązywała do wzorów i form klasycznych, a jej twórcy we wszystkich swoich działaniach szukali podstaw naukowych. Prawdziwą aspiracją architekta renesansu było wzniesienie budowli dla samego piękna proporcji, przestronnego wnętrza i wspaniałej, imponującej całości – pisze Ernst Hans Gombrich w monografii „O sztuce”. Publikujemy krótki przegląd podstawowych wiadomości o architekturze renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele.
Rok w architekturze: 10 najlepiej czytanych artykułów 2020 roku Wyniki konkursów na zadaszenie amfiteatru w Łazienkach, wnętrza Świątyni Opatrzności i osiedle Mieszkanie Plus przy Ratuszowej w Warszawie, dom w Bieszczadach projektu medusa group, nowe stacje metra, a także wpływ pandemii na rynek usług architektonicznych i różnice w zarobkach architektów w Polsce i Danii – przypominamy 10 najczęściej czytanych artykułów 2020 roku.
Archiprzepowiednie: co czeka polską architekturę w 2021 roku Co wydarzy się w architekturze w 2021 roku? Jakie wyzwania stoją przed polską architekturą w ciągu nadchodzących miesięcy? Kto odniesie sukces, kto poniesie porażkę i jakie tematy zdominują architektoniczne dyskusje. Przepowiednie na 2021 rok.
Nowe inwestycje 2021: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2021 roku Wciąż trudno przewidzieć, w jakim stopniu pandemia wpłynie na planowane inwestycje. Jak podaje GUS, liczba pozwoleń na budowę wydanych w 2020 roku nieznacznie spadła, nieco mniej jest też rozpoczętych realizacji. Czas pokaże, czy ta tendencja się utrzyma. Tymczasem prezentujemy 10 nowych inwestycji, które z pewnością zostaną ukończone w 2021 roku.
Ekstremalne budowy Z zapałem godnym lepszej sprawy dążymy do budowania w miejscach ekstremalnych, kolonizując obszary dotąd nietknięte stopą człowieka. Szukamy lokalizacji pod ziemią, pod wodą, na szczytach gór, lub jeszcze bardziej niezwykłych. Z czego to wynika? Głównie – z ciekawości, niekiedy – z rzeczywistej potrzeby, zawsze – z wyjątkowego uporu. Oskar Grąbczewski przygląda się realizacjom, które ze względu na swoją trudną lokalizację, przesuwają granice naszej wiedzy i możliwości technicznych.