Architektura MuratorProjektyMennica Legacy Tower w Warszawie

Mennica Legacy Tower w Warszawie

W miejscu socrealistycznego gmachu Mennicy Polskiej u zbiegu ul. Prostej i Żelaznej powstanie 130-metrowy wieżowiec projektu amerykańskiej pracowni Goettsch Partners.

Mennica Legacy Tower w Warszawie
Między budynkami powstanie ogólnodostępny plac o łącznej powierzchni blisko 5 tys. m2. Widok od strony ul. Prostej w kierunku Ronda ONZ; il. dzięki uprzejmości Goettsch Partners

Charakterystyczny budynek z lat 50. (proj. Józef Jaszuński) został rozebrany w ubiegłym roku. Mennica Polska we współpracy z firmą deweloperską Golub GetHouse zamierza zrealizować w jego miejscu kompleks biurowy Mennica Legacy Tower składający się z dwóch budynków: 9- i 32-piętrowego, między którymi powstanie ogólnodostępny plac. Pod obiektem znajdzie się czteropoziomowy parking na 620 aut i 300 rowerów. Do dyspozycji najemców przewidziano 65 tys. m² powierzchni biurowej i 4,5 tys. m2 handlowo-usługowej.

Inwestycja ubiegać się będzie o certyfikat BREEAM na poziomie Excellent. Pracownia Goettsch Partners powstała w 2005 roku. Na koncie ma wiele komercyjnych realizacji w Stanach Zjednoczonych, Chinach i Emiratach Arabskich, ale też w Europie. To nie pierwszy jej projekt dla Warszawy. Cztery lata temu przygotowała koncepcję wieżowca, który miał zastąpić budynek Ilmetu przy rondzie ONZ.

ZAKOŃCZENIE REALIZACJI: 2018

Ekstremalne budowy Z zapałem godnym lepszej sprawy dążymy do budowania w miejscach ekstremalnych, kolonizując obszary dotąd nietknięte stopą człowieka. Szukamy lokalizacji pod ziemią, pod wodą, na szczytach gór, lub jeszcze bardziej niezwykłych. Z czego to wynika? Głównie – z ciekawości, niekiedy – z rzeczywistej potrzeby, zawsze – z wyjątkowego uporu. Oskar Grąbczewski przygląda się realizacjom, które ze względu na swoją trudną lokalizację, przesuwają granice naszej wiedzy i możliwości technicznych.
Laboratorium Dostępności po raz pierwszy Punktem wyjścia do dyskusji stały się smutne statystyki. W latach 2015-2019 Integracja przeprowadziła 185 audytów dostępności architektonicznej budynków. Dla osób z niepełnosprawnością ruchową dostępnych było zaledwie 49 proc. z nich.
Świadomość architektoniczna Polaków – raport Narodowego Centrum Kultury Pod koniec listopada 2018 roku Narodowe Centrum Kultury sporządziło raport W dialogu z otoczeniem? Społeczne postrzeganie przestrzeni publicznej i architektury w Polsce. Okazało się m.in., że pojęcie architektury rozumiane jest dosyć wąsko. Kojarzy się zazwyczaj z budownictwem, rzadziej z projektowaniem, kształtowaniem otoczenia i krajobrazu, a jeszcze rzadziej z kulturą, sztuką i pięknem.
O krytyce architektonicznej. Co to jest i do czego jej potrzebujemy? Czas, w którym nieustająco ewoluowały oczekiwania wobec architektury, był też czasem zmiany oczekiwań wobec związanych z architekturą mediów. Spojrzenie autorytetów było coraz mocniej wypierane przez krytyczną analizę architektury przez jej bezpośrednich użytkowników. Tak, dziś ciągle pozostaje miejsce na profesjonalną ocenę architektury, ale krytyka staje się coraz bardziej wielowątkowa – pisze Ewa P. Porębska.
Nowe wyzwanie dla polskiej architektury Na pytanie, jak przekształcić się będzie musiała polska architektura i jej projektowanie w obliczu zachodzących zmian klimatycznych i związanych z nimi globalnych raportów oraz wdrażanych w Unii Europejskiej przepisów odpowiadają członkowie Koła Architektury Zrównoważonej Oddziału Warszawskiego SARP: Justyna Biernacka, Piotr Biernacki, Jan Dowgiałło, Piotr Jurkiewicz, Mateusz Płoszaj-Mazurek, Magda Pios, Dariusz Śmiechowski, Kinga Zinowiec-Cieplik i Anka Zawadzka.
Krzysztof Zalewski i Adam Gil o projekcie balkonu Walk-on [FILM] Wykład Krzysztofa Zalewskiego i Adama Gila na temat projektu balkonu Walk-on w Gliwicach (proj. Zalewski Architecture Group). Prezentacja odbyła się w ramach otwartych obrad jury towarzyszących konkursowi Innowacje w Architekturze 2017.