Zmiany na Żeraniu

Metamorfoza dawnych zakładów FSO w Warszawie. Nowa dzielnica według WXCA i SAWAWA

2023-09-19 11:08

Warszawskie biura WXCA i SAWAWA opracowały masterplan dla 62-hektarowego terenu po dawnej Fabryce Samochodów Osobowych na Żeraniu. Architekci nawiązali do koncepcji przygotowanej na zlecenia ratusza przez pracownię Dawos Krzysztofa Domaradzkiego oraz wyników warsztatów przeprowadzonych w ramach miejskiego projektu Osiedla Warszawy.

Spis treści

  1. Od fabryki samochodów do miasta przyszłości?
  2. FSO Park: założenie dla 19 tysięcy mieszkańców
  3. Gdzie powstanie FSO Park?

Od fabryki samochodów do miasta przyszłości?

Teren dawnej Fabryki Samochodów Osobowych na Żeraniu od 2021 roku należy do firmy Okam. Od kilku lat spółka przymierza się do zagospodarowania tego obszaru. Projekt masterpalnu na jej zlecenie przygotowały biura WXCA i SAWAWA, częściowo opierając się na opracowaniu firmy Dawos z 2019 roku. Szczegóły zaprezentowano 12 września. Według koncepcji w perspektywie 25 lat na 62 hektarach dawnej fabryki FSO powstać miałoby wielofunkcyjne założenie z mieszkaniami, biurami i przestrzeniami handlowo-usługowymi. Jedną trzecią terenu zarezerwowano na zieleń, w tym 10-hektarowy park. Rozpoczęcie prac Okam planuje na pierwszy kwartał 2025 roku.

Aby koncepcja miała szansę się urzeczywistnić, niezbędna jest dobra wola i zaangażowanie wszystkich, od instytucji samorządowych i lokalnych organizacji, aż po partnerów i ekspertów, a także lokalnej społeczności. Sami nie będziemy w stanie tego osiągnąć. Wierzymy, że tylko wspólnymi siłami możemy odmienić oblicze postindustrialnych terenów na Pradze-Północ i nadać im nowe życie – podkreślał Arie Koren, założyciel Okam Capital i CEO Okam City, spółki realizującej inwestycję.

Zespół FSO Park w Warszawie

i

Autor: serwis prasowy

FSO Park: założenie dla 19 tysięcy mieszkańców

Powierzchnia użytkowa planowanej zabudowy wynieść ma ok. 700 tys. m², a powierzchnia użytkowa mieszkań niemal 440 tys. m². W ramach pierwszego etapu, który obejmie ok. 11 ha, powstanie część budynków mieszkalnych z przestrzenią handlowo-usługową, a także fragment parku. Docelowo FSO Park zaoferować ma ok. 12 tys. mieszkań, a także ok. 13 tys. nowych miejsc pracy. Szacuje się, że na terenie założenia będzie mogło mieszkać nawet 19 tys. osób

Koncepcja zakłada też budowę nowych obiektów oświatowych, w tym szkoły podstawowej dla ponad 650 uczniów, oraz ogólnodostępnego targowiska, publicznego skateparku i ścieżek biegowych czy rowerowych. Planowany jest również system całkowitej retencji wody opadowej czy wewnętrzna sieć niskotemperaturowa.

Jak informuje inwestor, wokół projektu od około dwóch lat tworzona jest tzw. Business Community. Należą do niej już: WXCA, SAWAWA, Buro Happold, DB Energy, Saule Technologies, Viessmann, Pekabex, Hansgrohe, Paradyż, Unicell, Mapei, ArchiDesk czy Pracownia Martyny Banaszczuk. Pod koniec września na terenie FSO Park powstanie Ekocentrum „Punkt Zwrotny”, w którym organizowane będą warsztaty dla uczniów na temat ekologii i zrównoważonego rozwoju. Zajęcia poprowadzi zespół Fundacji Mamy Projekt.

Gdzie powstanie FSO Park?