Architektura MuratorProjektyMieszkanie Plus Lublin: nowe osiedle projektu Stelmach i Partnerzy [WIZUALIZACJE]

Mieszkanie Plus Lublin: nowe osiedle projektu Stelmach i Partnerzy [WIZUALIZACJE]

W ramach programu Mieszkanie Plus Lublin zyska nowe osiedle projektu pracowni architektonicznej Stelmach i Partnerzy. Zespół składający się z trzech budynków zaoferuje blisko 400 mieszkań. Nasz dom musi wyróżniać się w „deweloperskiej siekance” elegancją i prostotą – mówi Bolesław Stelmach

Mieszkanie Plus Lublin: nowe osiedle projektu Stelmach i Partnerzy
Mieszkanie Plus Lublin; proj. Stelmach i Partnerzy

Co znajdziesz w artykule:

1. Mieszkanie Plus w Lublinie: realizacja
2. Gdzie powstanie osiedle Mieszkanie Plus Lublin
3. Mieszkanie Plus Lublin: wizualizacje

Osiedle Mieszkanie Plus Lublin zaplanowano przy ulicy Krochmalnej w południowej części miasta. Powstanie na terenie należącym niegdyś do Cukrowni Lublin, który spółka PFR Nieruchomości kupiła pod koniec 2020 roku. 28 czerwca podpisano umowę na opracowanie dokumentacji projektowej osiedla z biurem Stelmach i Partnerzy. W toku postępowania na wybór biura architektonicznego dla tej inwestycji wpłynęło kilkanaście ofert. Najatrakcyjniejszą pod względem parametrów jakościowych i cenowych okazała się ta złożona przez Stelmach i Partnerzy – czytamy w informacji prasowej.

Czytaj też: Osiedle Mieszkanie Plus Ratuszowa w technologii BIM |

To dla nas wielka radość, wielkie wyzwanie i zobowiązanie, a dla Lublina  bardzo istotny element, ponieważ budowa mieszkań przyczynia się do rozwoju tkanki miasta w najlepszym możliwym, dobrze skomunikowanym miejscu. Z niezwykłą radością przychodzi mi projektować tak, by Lublin rozwijał się we właściwy sposób – mówi Bolesław Stelmach.

Mieszkanie Plus w Lublinie: realizacja

Zgodnie z założeniami, osiedle Mieszkanie Plus Lublin będzie się składać z trzech budynków, które pomieszczą około 390 mieszkań. Będą to bloki pięcio- i siedmiokondygnacyjne z garażami podziemnymi na 444 stanowisk. W  strukturze mieszkań przewidziano zarówno kawalerki, jak i M4. Przewidywany termin rozpoczęcia prac budowlanych to drugi kwartał 2022 roku.

Najważniejszym impulsem dla myślenia o architekturze budynków przy ul. Krochmalnej było i nadal jest miejsce. Teren lokalizacji otacza przestrzenny i estetyczny chaos, natomiast w planach ma powstać po sąsiedzku zespół reprezentacyjnych budynków publicznych. Należy więc oczekiwać, że będzie to architektura mądra i piękna; o wyjątkowej wartości dla lokalnej społeczności i otaczającej przestrzeni. Konieczność przeciwstawienia się chaosowi i przyszłe sąsiedztwo stanowią więc wyzwanie dla naszego domu. Nasz dom musi wyróżniać się w „deweloperskiej siekance” elegancją i prostotą. Dom musi być piękny i prosty. Wymóg prostoty wynika z funkcji i ekonomiki, ale także z idiomu projektowania Biura Stelmach i Partnerzy. Piękno rozumiemy, jako użyteczność i ekonomikę – tłumaczy Bolesław Stelmach.

Pierwotnie, spółka PFR Nieruchomości zakładała realizację przy ulicy Krochmalnej jedynie 220 mieszkań, jednak pod koniec kwietnia 2021 Rada Miasta podjęła uchwałę zmieniającą zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, dopuszczając na tym terenie wyższą zabudowę. W związku z tym spółka dysponuje nieruchomością o znacznie korzystniejszych zapisach planistycznych, umożliwiających niemal dwukrotne zwiększenie liczby mieszkań.

Warto dodać, że to nie jedyny projekt biura  Stelmach i Partnerzy w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Pracownia ma na koncie także osiedle powstające przy ul. Gen. S. Roweckiego „Grota” w Świdniku. W dwóch trzypiętrowych budynkach przewidziano w sumie 108 mieszkań. Budowa rozpoczęła się w październiku 2019 roku, a jej zakończenie planowane jest na IV kwartał roku 2021.

Gdzie powstanie osiedle Mieszkanie Plus Lublin

Mieszkanie Plus Lublin: wizualizacje

Autor: Piotr Prus
Centrum Innowacji SGH według projektu Stelmach i Partnerzy Już za dwa lata przy ul. Batorego 8 stanie Centrum Innowacji SGH. Nowy budynek dla Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie zaprojektowała pracownia Stelmach i Partnerzy.
Park na Górkach Czechowskich w Lublinie – nowy projekt Bolesława Stelmacha Projekt 75-hektarowego parku na zlecenie TBV Investment przygotował Bolesław Stelmach we współpracy z architektem krajobrazu Piotrem Szkołutem z lubelskiej pracowni Garden Concept. Firma obiecuje realizację w zamian za zgodę na wybudowanie kolejnego osiedla. Decyzję podejmą mieszkańcy.
Centrum Muzyki w Żelazowej Woli – nowe wizualizacje Trwają przygotowania do realizacji Międzynarodowego Centrum Muzyki w Żelazowej Woli według zwycięskiego projektu biura Stelmach i Partnerzy. Mamy nowe wizualizacje budynku.
Wyrafinowane rozwiązania – o konstrukcji SZUCHA Premium Offices Włodzimierz Wójtowicz Największym wyzwaniem było zaprojektowanie budynku w bezpośrednim sąsiedztwie przedwojennej, 7-kondygnacyjnej kamienicy, bez wieńców w poziomie stropów. Nowy obiekt zaprojektowano ok. 11 metrów poniżej poziomu posadowienia istniejącego. Dodatkowymi utrudnieniami był wysoki poziom wody gruntowej oraz umieszczenie szybu windy samochodowej przy samej ścianie zewnętrznej – pisze autor konstrukcji Włodzimierz Wójtowicz.
Historia miejsca – Tomasz Żylski Aleja Szucha, wytyczona w drugiej połowie XVIII wieku jako część założenia tak zwanej osi stanisławowskiej, należy do najbardziej prestiżowych ulic Warszawy. Z nowo powstałym biurowcem sąsiadują tu siedziby ministerstw, ambasad oraz Trybunału Konstytucyjnego.
Jakość architektury – o SZUCHA Premium Offices Artur Nowakowski SZUCHA Premium Offices jest projektem wyjątkowym pod każdym względem. Najwyższej próby architektura, doskonały dizajn, wygodne, doświetlone, przestronne biura, zielone ogrody wewnątrz i na zewnątrz budynku, zielone tarasy, no i wspaniały Pałacyk SZUCHA. Pałacyk, który przez dziesiątki lat był szczelnie zasłonięty murem. Mało kto wiedział o jego istnieniu. Po 70 latach oddajemy ten historyczny obiekt mieszkańcom Warszawy – pisze Artur Nowakowski, prezes GPG, inwestor SZUCHA Premium Offices.